35 C
Bhubaneswar
Sunday, May 9, 2021

ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ରୋଜଗାର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି |

Must read

ଏଫଏମ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା: ଜାରି କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଅର୍ଥନୀତିକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ୨.୬୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ନୂତନ ଅଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ ୩.୦ ଉତ୍ସାହ ପ୍ୟାକେଜ ଅଧୀନରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଗୁରୁବାର ଦିନ ୧୨ ଟି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ସେ ପ୍ରଥମେ ଅର୍ଥନୀତିର ସ୍ଥିତି ବିଷୟରେ କହିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ଅକ୍ଟୋବରରେ ଶକ୍ତି ବ୍ୟବହାର ୧୨% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି ବୋଲି ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବ୍ୟାଙ୍କ ଋଣ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ୫.୧ ପ୍ରତିଶତ ଏବଂ ଷ୍ଟକ ମାର୍କେଟ ରେକର୍ଡ ସର୍ବାଧିକ ରହିଛି। କ୍ୟାବିନେଟ ଅନୁମୋଦନ କରିବାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଘୋଷଣା ଆସିଛି। ୧୦ ଟି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଉତ୍ପାଦନ-ଲିଙ୍କ୍ ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ସ୍କିମ୍, ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଗ୍ରୀମ ରସାୟନ ବିଜ୍ଞାନ ସେଲ୍ ବ୍ୟାଟେରୀ, ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଏବଂ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ଉତ୍ପାଦ, ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ ଏବଂ ଅଟୋ ଉପାଦାନ ଉତ୍ପାଦନ ସହିତ | ଏହି ଦଶଟି କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ଯୋଜନା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ ଏବଂ ଏହାର ଆନୁମାନିକ ମୂଲ୍ୟ ୧.୪୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ହେବ | ଅଟମାନୀରଭାର ଭାରତ ୧.୦ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇ ସୀତାରମଣ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧ ରୁ ୨୮ ଟି ରାଜ୍ୟ / ୟୁନିଅନ ଅଞ୍ଚଳ (ୟୁଟି) ରେସନ କାର୍ଡର ଜାତୀୟ ପୋର୍ଟେବିଲିଟି ଅଧୀନରେ ଅଣାଯାଇଛି। ।

ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି କିସାନ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଜରିଆରେ ୨.୫ କୋଟି ଚାଷୀଙ୍କୁ ଋଣ ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ୧.୪ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି। ପୃଥକ ପୃଥକ ଭାବରେ ୧,୭୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ମସମ୍ପା ଯୋଗ ଯୋଜନା ପାଇଁ ୨୧ ଟି ରାଜ୍ୟରୁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜରୁରୀକାଳୀନ କ୍ରେଡିଟ୍ ଲିକ୍ୱିଡିଟି ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ୬୧ଲକ୍ଷ ଋଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ୨.୦୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି, ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧.୫୨ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି। ୧୭ଟି ରାଜ୍ୟ / ର ଡିସକମ ପାଇଁ ୧.୧୮ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ମଞ୍ଜୁର କରାଯାଇଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଆଗକୁ ଯାଇ ସୀତାରମଣ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ୧୨ ଟି ଘୋଷଣା ଅଛି ଯାହା ସେ ଅଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ ୩.୦ ଅଧୀନରେ କରିବେ: 1. ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନୂତନ ଅଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ ରୋଜଗର ଯୋଜନା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ନୂତନ ନିଯୁକ୍ତି ସୃଷ୍ଟି ପାଇଁ ଉତ୍ସାହିତ କରିବ।

ଇପିଏଫଓ-ପଞ୍ଜୀକୃତ ସଂଗଠନ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ନୂତନ କର୍ମଚାରୀମାନେ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଲାଭ ପାଇବେ। ଅଟମାନୀରଭାରତ ଭାରତ ରୋଜଗର ଯୋଜନା ଅକ୍ଟୋବର ୧ ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ ଏବଂ ଇପିଏଫଓ ପଞ୍ଜୀକୃତ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ – ଯଦି ସେମାନେ ନୂତନ କର୍ମଚାରୀ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଯେଉଁମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଚାକିରି ହରାଇଥିବେ – ଏମାନେ କର୍ମଚାରୀମାନେ କିଛି ଲାଭ ପାଇବାକୁ ଛିଡା ହୁଅନ୍ତି | ଯଦି ଅକ୍ଟୋବର ୧, ୨୦୨୦ ରୁ ଜୁନ୍ ୩୦, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନୂତନ କର୍ମଚାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ତେବେ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ଆସନ୍ତା ଦୁଇ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ହେବ। ୨. ଏମଏସଏମଇ, ବ୍ୟବସାୟ, ଋ ଣଗ୍ରହୀତା ଏବଂ ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ପାଇଁ ଜରୁରୀକାଳୀନ କ୍ରେଡିଟ ଲାଇନ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ସ୍କିମ ମାର୍ଚ୍ଚ ୩୧, ୨୦୨୧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି ବୋଲି ସୀତାରମଣ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। କାମାଥ କମିଟି ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ଦ୍ୱାରା ଚିହ୍ନିତ ୨୬ ଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷେତ୍ରର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ୫୦ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ବକେୟା ଋଣ ଏବଂ ୫୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହା ଅଧୀନରେ ରହିବ।

୩.୧୦ଟି ସେକ୍ଟରକୁ ୧.୪୬ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କାର ଉତ୍ପାଦନ ଲିଙ୍କେଡ୍ ଇନସେଣ୍ଟିଭ୍ ଯୋଜନା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଉଛି ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦନର ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସହାୟକ ହେବ। ଆସନ୍ତା ପାଞ୍ଚ ବର୍ଷ ପାଇଁ ସେକ୍ଟରଗୁଡିକରେ ମୋଟ ୧.୫ ଲକ୍ଷ କୋଟି ଟଙ୍କା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଛି। ୪ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆୱାଜ ଯୋଜନା ସହରାଞ୍ଚଳ ଉପରେ ବଜେଟ୍ ଆକଳନ ଉପରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ୧୮,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ଖର୍ଚ୍ଚ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ୧୨ ଲକ୍ଷ ଘର ନିର୍ମାଣ ଏବଂ ୧୮ ଲକ୍ଷ ଘର ନିର୍ମାଣରେ ସହାୟକ ହେବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article