29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲକୁ ସରକାରୀ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ବଦଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତି ।

Must read

ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ବିଦ୍ୟମାନ ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲ ଆଇନକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ଏହାକୁ ନ୍ୟାସନାଲ ନର୍ସିଂ ଏବଂ ମିଡୱାଇଫେରୀ କମିଶନ ବିଲ ୨୦୨୦ ସହିତ ବଦଳାଇବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି। ପ୍ରଚାରିତ ଏହି ବିଲ୍ ର ଡ୍ରାଫ୍ଟ ମୁଖ୍ୟତ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂକୁ ବଦଳାଇବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି ଏକ ସରକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ସଂସ୍ଥା ସହିତ ପରିଷଦ | ଡିସେମ୍ବର ୬ ପୂର୍ବରୁ ବିଲ୍ ପାଇଁ ମନ୍ତବ୍ୟ ଏବଂ ସୁପାରିଶ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ପହଞ୍ଚିବା ଆବଶ୍ୟକ। ୧୯୪୭ମସିହାରେ ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲ୍ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ ହେବାପରେ ବୃତ୍ତିରେ ଅନେକେ ଆଶା କରୁଥିଲେ ଯେ ଏକ ନୂତନ ବିଲ୍ ବୃତ୍ତିରେ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ସମାଧାନ କରିବ। ବିଲ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟ, ମୁଖ୍ୟତ ନର୍ସିଂ କଲେଜ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ | “ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲ୍ ଆକ୍ଟ ପାସ ହେବାର ୭୦ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ବିତିଗଲାଣି, ତେଣୁ ଅନେକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି।

ସେହି ପରି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ନର୍ସିଂ ବିଲ୍ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ କାରଣ ୧୯୪୭ ମସିହାରେ ଏହି ଦେଶରେ ନର୍ସିଂ ଶିକ୍ଷା ଏକ ପ୍ରାଥମିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଥିଲା ଏବଂ ଶିକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ଏହା ଏକ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ସଂଶୋଧନ ବୋଲି ଟ୍ରେନିଂ ନର୍ସ ଆସୋସିଏସନର ସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ରୟ କେ ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲ୍ ଆକ୍ଟର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ତ୍ରୁଟି ଥିଲା ଯେ ଏହା କେବଳ ନର୍ସିଂର ଶିକ୍ଷାଗତ ଦିଗକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା ​​| ସେବା ଏବଂ ରୋଗୀ ସେବା ପାଇଁ କୌଣସି ଆଦର୍ଶ ନଥିଲା | ରୋଗୀ ଅନୁପାତ, କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ନିୟମ ଏବଂ ଦରମା ସହିତ ନର୍ସଙ୍କର କୌଣସି ସ୍ଥିର ବିବରଣୀ ନାହିଁ | ନୂତନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ ମଧ୍ୟ ଏହି ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ କରେ ନାହିଁ | ଏହି ବୃତ୍ତିରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ନର୍ସମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସ୍ଥିତିକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରୁଛନ୍ତି। “ବିଲ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟର ସେହି ସାମ୍ନାରେ କିଛି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଅସୁବିଧା। ବୃତ୍ତିର ସେବା ଦିଗରେ ଉଭୟ ନର୍ସ ଏବଂ ଜନସାଧାରଣଙ୍କର ସମସ୍ୟା ରହିଛି | ସେମାନେ ଏହାକୁ ଛୁଇଁ ନାହାଁନ୍ତି କାରଣ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ଥିତିକୁ ବିରକ୍ତ କରିବ |

ଗୁଣାତ୍ମକ ଚିକିତ୍ସା ଅଭାବରୁ ପୀଡିତ ନର୍ସ ଏବଂ ରୋଗୀଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ଡାକ୍ତରଖାନା ପ୍ରଶାସନ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନା ମାଲିକଙ୍କ ଏହି କଥା ଅଧିକ ରହିଛି ବୋଲି ଜର୍ଜ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି। “ଏହି ବିଲ୍ ମୁଖ୍ୟତ ନର୍ସିଂ କଲେଜ ଏବଂ ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ | ଶିକ୍ଷା ସାମ୍ନାରେ ଗୋଟିଏ ସ୍ୱାଗତଯୋଗ୍ୟ ପଦକ୍ଷେପ ହେଉଛି ସରକାର ଏକ ଜାତୀୟ ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ପ୍ରସ୍ଥାନ ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମସ୍ୟା ହେଉଛି ବିଭିନ୍ନ ରାଜ୍ୟରେ ପ୍ରବେଶ ବିଭିନ୍ନ ମାନର ଅଟେ, ତେଣୁ ନର୍ସମାନଙ୍କର ଗୁଣ ମଧ୍ୟ ଭିନ୍ନ ଅଟେ | ଏକ୍ଜିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା | କେତେକ ରାଜ୍ୟରେ ଶିକ୍ଷାର ଗୁଣ ମାନକଠାରୁ ବହୁତ କମ୍ ଅଟେ। ଯଦି ଏକ୍ଜିଟ୍ ପରୀକ୍ଷାରେ ଏକ ଦକ୍ଷତା ପରୀକ୍ଷା ଅଛି, ତେବେ ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଯେ କେହି ନିଜକୁ ନର୍ସ ଭାବେ ପାଞ୍ଜିଜୀକୃତ କରିଛନ୍ତି, କମିଶନ ଦ୍ୱାରା ସର୍ବନିମ୍ନ ମାନ୍ୟତା ପାଇବ, ”ଜର୍ଜ କହିଛନ୍ତି। ବିଲ୍ ଡ୍ରାଫ୍ଟରେ ମିଡୱାଇଫେରୀ ଶବ୍ଦ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ହୋଇଛି, ଯାହା ପ୍ରଚଳିତ ଅଧିନିୟମଠାରୁ ଏକ ପାଦ ଅଧିକ, ଯେଉଁଥିରେ କେବଳ ‘ନର୍ସିଂ’ ଶବ୍ଦ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। “ସେଇଠି ହିଁ ଅଛି। ସମ୍ପ୍ରତି, ନର୍ସମାନଙ୍କୁ ପ୍ରସବ ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ତାଲିମ ଦିଆଯାଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଡାକ୍ତରମାନେ ଦାୟିତ୍ୱ ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି | ସମସ୍ତ ପ୍ରସବ ପାଇଁ ଆମେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଆବଶ୍ୟକ କରୁନାହୁଁ |

ଜଣେ ଧାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ନିରପେକ୍ଷ ଭାବରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା ଉଚିତ୍, କିନ୍ତୁ ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ ତାହା ସମାଧାନ କରେ ନାହିଁ | ଆମେ କାହିଁକି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅଧୀନରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଉଚିତ କାରଣ ଆମେ ସ୍ଵାଧୀନ ଭାବରେ ଅଭ୍ୟାସ କରିପାରିବା ବୋଲି ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ମିଡୱାଇଫେରୀ ଇଣ୍ଡିଆର ସଭାପତି ପ୍ରଫେସର ମିତାଲି ଆଡିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସମାଜ ଅନ୍ୟ ଦେଶ ପରି ଧାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଲାଇସେନ୍ସ ଦେବାକୁ ଦାବି କରିଥିଲା। ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ ର ଏକ ମୁଖ୍ୟ ଚିନ୍ତା ହେଉଛି ଭାରତୀୟ ନର୍ସ ପରିଷଦର ରଦ୍ଦ, ଯାହାକି ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ପରିବାର କଲ୍ୟାଣ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ଏକ ସ୍ଵୟଂଶାସିତ ସଂସ୍ଥା। ଏକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଚୟନ କରାଯାଇଛି | ଭାରତୀୟ ନର୍ସିଂ କାଉନସିଲରେ ସମଗ୍ର ଦେଶରୁ ନିର୍ବାଚନ ଏବଂ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଡ୍ରାଫ୍ଟ ବିଲ୍ରେ ଦର୍ଶାଯାଇଛି ଯେ ନୂତନ ନର୍ସିଂ କମିଶନର ସଦସ୍ୟମାନେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିଯୁକ୍ତ ହେବେ। “ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନର ନିଷ୍ପତ୍ତି ଗ୍ରହଣ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଏବଂ ସରକାରୀ ମିଶନାରୀ ହେବା ଦିଗରେ ଗତି କରିବ। ସରକାର ଯାହା ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତାହା ପରିବର୍ତ୍ତନ କିମ୍ବା ବୃତ୍ତିରେ ଲୋକମାନେ ଯାହା ଭାବୁଛନ୍ତି ତାହା ନିର୍ବିଶେଷରେ ଆୟୋଗ ସହମତ ହେବେ। ପୂର୍ବ ଅଧିନିୟମ ଦ୍ଵାରା ବହୁ ସ୍ଵାଧିନତା ଦିଆଯାଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ନୂତନ ପରିଷଦର ଯୋଗ୍ୟତା ସରକାରଙ୍କ ଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ। ଏହା ଅନେକଙ୍କ ଜୀବନ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ଜର୍ଜ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article