28 C
Bhubaneswar
Thursday, May 6, 2021

ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପରେ ବିହାରର ଓବିସିରୁ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ଶକ୍ତି ପରିବର୍ତ୍ତନ ।

Must read

ଏକଜିଟ୍ ପୋଲ୍ ଏବଂ ଭୂମିରେ ଥିବା ଲୋକପ୍ରିୟ ମନୋଭାବକୁ ବିରୋଧ କରି ଏନଡିଏ ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜିତିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି। ଗତକାଲି ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗ ଦ୍ଵାରାଘୋଷିତ ହୋଇଥିବା ଚୂଡାନ୍ତ ତାଲିକା ହେଉଛି ଏନଡିଏ ପାଇଁ ୧୨୫ ଟି ଆସନ ଏବଂ ୨୪୩ଟି ଗୃହରେ ମହାଗବନ୍ଦନ ପାଇଁ ୧୧୦ ଟି ସିଟ୍। ଏକ ହ୍ୱିସର୍ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ବାଚନରେ ​​ହାରିଯିବା ସତ୍ତ୍ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆରଜେଡି ଏକକ ବୃହତ୍ତମ ଦଳ ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛି। ବିହାର ବିଧାନସଭାରେ ବିଜେପିର ୭୪ ଟି ସିଟ୍ ତୁଳନାରେ ୭୫ ଟି ସିଟ୍ ସହିତ | କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ବାମ ଦଳ ଯଥାକ୍ରମେ ୧୯ ଏବଂ ୧୬ ବିଧାନସଭା ବିଭାଗରେ ଜିତିଥିଲେ। ବିହାର ବିଧାନସଭା ଫଳାଫଳ ଫିଙ୍ଗିଥିବା ଅନେକ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଅଛି | କିନ୍ତୁ ତିନୋଟି ପ୍ରମୁଖ ରାଜନୈତିକ ସ୍ରୋତ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ ସମାପ୍ତ କରେ | ପ୍ରଥମେ, ଉଚ୍ଚ ଜାତି ଶେଷରେ ବିହାରରେ ରୁ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପରେ ରାଜ୍ୟ ଶକ୍ତି ଉପରେ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ଫେରାଇବାରେ ସଫଳ ହେଲା |

ଦ୍ୱିତୀୟରେ, ଲଗାତାର ଚତୁର୍ଥ ଥର ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ ବି ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ହ୍ରାସ କରାଯାଇଛି। ଏବଂ ଶେଷରେ, ଲାଲୁ ଯାଦବଙ୍କ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟର ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶେଷ ହୋଇ ନାହିଁ ଯେହେତୁ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବ ତାଙ୍କ ପିତାଙ୍କ ଶୂନ୍ୟସ୍ଥାନ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ ଉଚ୍ଚତମ ବିରୋଧୀଦଳ ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଥିଲେ। ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ବିଜେପି ବିହାରକୁ ପଛୁଆ ଜାତିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରୁ ଏହାକୁ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଦୁଇଟି ଖେଳ ଯୋଜନା କାଟି ଦେଇଛି। ଯୋଜନା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ତେଜସ୍ୱୀ ଯାଦବଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧନକୁ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବା ବନ୍ଦ କରିବା କାରଣ ଏହା ମୁଖ୍ୟତ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ପ୍ଲାନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ରାଜନୈତିକ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିଥିଲା ​​| ବିଜେପିର ଯୋଜନା ବି ଥିଲା ନିତୀଶଙ୍କୁ ଅଣ-ଯାଦବଙ୍କୁ କ୍ଷମତାକୁ ଏକ ଦଳୀୟ ଭାଗିଦାରୀକୁ ପଛକୁ ଠେଲିବା ପାଇଁ ଲାଲୁ ଯାଦବ ବିହାରର ପ୍ରମୁଖ ଖେଳାଳିଙ୍କୁ ମୂଳ ଲକ୍ଷ୍ୟ କରିବା।

ସେମାନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ସୁଗମ କରିବା ପାଇଁ ବିଜେପି ରଣନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଦୁଇଟି ପ୍ରକ୍ସି ରଖିଛନ୍ତି। ଓୱାଇସି ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଅଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମୁସଲିମ୍ ଇଟେହାଦ୍ ଉଲ୍ ମୁସଲିମେନ ବିହାରର ସଂଖ୍ୟାଲଘୁ ପ୍ରାଧାନ୍ୟର ସେମାନଚାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।୧୯୮୯ ମସିହାରୁ ଆରଜେଡିର ଏକଦୃଢ ଆଧାର ହୋଇଆସୁଥିବା ଏବଂ ଲାଲୁଙ୍କ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ରାଜନୀତି ପାଇଁ ବିଜେତା ଯାଦବ-ମୁସଲିମ ମିଶ୍ରଣ କରି ର କାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲା। ବିହାର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନର ଏହି ରାଉଣ୍ଡରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବିଜେପି ପ୍ରକ୍ସି ଲୋକ ଜନ ଶକ୍ତି ପାର୍ଟିର (ଏଲଜେପି) ନୂତନ ବସ୍ ଚିରାଗ ପାସୱାନ୍ ଥିଲେ, ଯାହାର ଦାୟିତ୍ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କୁ ଦଳୀୟ ଭାଗିଦାରୀ ମାନ୍ୟତାକୁ କାଟିଦେବା ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଅଣ ଯାଦବ ପଛୁଆ ଜାତି ମଧ୍ୟ ହାରିଯିବେ। ନୂତନ ଶକ୍ତି ବିତରଣରେ ବୁ ଝାମଣା ଉଭୟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡିକ ଉପରେ ଭଲ ଭାବରେ ବିତରଣ କରିଥିବା ପରି ମନେହୁଏ |କେବଳ ପାଞ୍ଚଟି ସିଟ୍ ଜିତିଛି |

କିନ୍ତୁ ଏହା ସେମାନଚାଲ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତି କମରେ ୧୦ ଟି ଆସନରେ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀଙ୍କ ଆଶାକୁ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏହା ଦ୍ୱିତୀୟରେ ମତଦାନ କରିଛି। ଏଆଇଏମ୍ଏମ୍ ଦ୍ୱାରା ସର୍ଭେ କରାଯାଇଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୋଟ୍ ମୂଳତ ବିଜେପି ବିରୋଧୀ ଭୋଟ୍କୁ ବିଭକ୍ତ କରି ବିଜେପିକୁ ସେହି ଆସନ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥିଲା ​​ଯେଉଁଠାରେ ମହାତ୍ମାଗାନ୍ଧୀ ଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତି ବିନା ସହଜରେ ଜିତି ପାରିଥାନ୍ତେ। ନିଜେ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିଥିବା ୧୩୭ ଟି ସିଟ୍ ମଧ୍ୟରୁ କେବଳ ଗୋଟିଏ ସିଟ୍ ଜିତିଥିଲା ​​| ବିହାର ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୭୫ ଟି ଆସନରେ ଜେଡି (ୟୁ) ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଆଘାତ କରି ବିଧାନସଭାରେ ନୀତୀଶ କୁମାରଙ୍କ ଶକ୍ତିକୁ ୪୩ ଟି ଆସନରେ ହ୍ରାସ କରିଛି। ଆକାରକୁ, ବିହାରର ଶକ୍ତି ସଂରଚନାରେ ଶଟ୍‌କୁ ଡାକିବା ପାଇଁ ଉପର ଜାତିର ରାସ୍ତା ତିଆରି କଲା | ଏହିପରି ମୋଦୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳ ବିଗତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ଓବିସିର ପ୍ରାଧାନ୍ୟକୁ ରୋକିବାରେ ସଫଳ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ତେଜସ୍ୱିଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ଆରଜେଡି ଏକକ ବୃହତ୍ତମ ଦଳ ଭାବରେ ଉଭା ହେବାରେ ସଫଳ ହୋଇଛି, ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି ଯେ ଓବିସି ହ୍ରାସ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବିହାରର ରାଜନୈତିକ ଖେଳରୁ ଦୂରେଇ ନାହାଁନ୍ତି।

ଜାତିସଂଘରେ ଏକ ଜବରଦସ୍ତ ଜନ ଆବେଦନ ସହିତ ଯୁବକ ହୋଇ ତେଜସ୍ୱୀ ଲାଲୁ ବିହାର ରାଜନୀତିରେ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ମାଂସରେ ଏକ କଣ୍ଟା ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି | ବିହାରର ଉଚ୍ଚ ଜାତିମାନେ ସାମାଜିକ ନ୍ୟାୟ ରାଜନୀତିକୁ ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସଂଘର୍ଷ କରିଆସୁଛନ୍ତି। ଏହା ବାସ୍ତବରେ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ କ୍ୟାପରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ ପୋଷାକ ଯିଏ ଦାବି କରିପାରିବ ଯେ ସେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶକୁ ଓବିସିରୁ କବଜା କରିବା ପରେ ବିହାରକୁ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ହିନ୍ଦୁମାନଙ୍କୁ ଫେରାଇ ଆଣିଛନ୍ତି। ମୋଦୀଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ଏହା କୌଣସି ଛୋଟ ବିଜୟ ନୁହେଁ ଯିଏ ଦେଶର ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ପ୍ରାଧାନ୍ୟର ସଂଗଠନର ଏକମାତ୍ର ନେତା ଭାବରେ ଉଭା ହୋଇଛନ୍ତି। ଦେଶର ଦୁଇଟି ପ୍ରମୁଖ ବିଦ୍ୟୁତ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ ଏବଂ ବିହାର ବର୍ତ୍ତମାନ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀଙ୍କ ସ୍ଵ ଜନ୍ୟରେ ଉଚ୍ଚ ଜାତିର ନିୟନ୍ତ୍ରଣରେ ଅଛନ୍ତି। ଏବଂ, ଏହା ତାଙ୍କୁ ଭାରତୀୟ ଶକ୍ତି ଖେଳାଳିଙ୍କ ପ୍ରିୟ କରିଥାଏ, ଯିଏ ବିମୁଦ୍ରୀକରଣ ଭଳି ହଠାତ୍ ତଥା କଠୋର କୋବିଡ-୧୯ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସ୍ଵତେ ତାଙ୍କୁ ବଞ୍ଚାଇଥାଏ ଯାହା ଅର୍ଥନୀତିକୁ ଏକ ସ୍ଲାଇଜାମର୍ ଆଘାତ ଦେଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article