32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଏସର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ମିତ୍ତଲ ପାଇପଲାଇନ କେସ ।

Must read

ଅହମ୍ମଦାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏକ ଦେବାଳିଆ କୋର୍ଟ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲଙ୍କୁ ଏସାର ଷ୍ଟିଲ ଅସମର୍ଥ ପ୍ରକ୍ରିୟା ସହ ଜଡିତ ଏକ ମାମଲାରେ ଓଡିଶା ସ୍ଲୁରି ପାଇପଲାଇନ ଇନଫ୍ରାଷ୍ଟ୍ରକଚର ଲିମିଟେଡ କୁ ୧,୩୦୮.୮୭ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ନ୍ୟାସନାଲ କମ୍ପାନୀ ଲ ’ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଏସର ଷ୍ଟିଲର ସଫଳ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ଆବେଦନକାରୀ ଆର୍ସେଲର ମିତ୍ତଲ (ଏମ) କୁ ଡିସେମ୍ବର ୧୫ ସୁଦ୍ଧା ଏହି ଅର୍ଥ ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି। ଜାପାନର ନିପନ୍ ଷ୍ଟିଲ୍ ସହିତ ଏମ୍ର ଏକ ଦେବାଳିଆ ସମାଧାନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ଏସରକୁ ୪୨,୦୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କାରେ ଅର୍ଜନ କରିବାର ପ୍ରାୟ ଏକ ବର୍ଷ ପରେ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଛି। ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ, ଏମ୍ ଚଳିତ ବର୍ଷ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ୨,୩୫୦କୋଟି ଟଙ୍କା ପାଇଁ ଅଲଗା ଅଲଗା ପ୍ରକ୍ରିୟା ମାଧ୍ୟମରେ ହାସଲ କରିଥିଲା ​​| ତେବେ, ରୁଣଣଦାତା ତଥା ପରୋକ୍ଷ ସଂଖ୍ୟାଗରିଷ୍ଠ ଇକ୍ୱିଟି ଶେୟାରହୋଲ୍ଡର ଶ୍ରୀଇ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଫାଇନାନ୍ସ ନ୍ୟାସନାଲ କମ୍ପାନୀ ଆଇନ ଆପିଲ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲରେ ପାଇପଲାଇନ କମ୍ପାନୀର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲା ​​| ସେଠାରେ ମାମଲା ବିଚାରାଧୀନ ଅଛି।

ଦୁଇ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏବଂ ଦୁଇଥର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇଥିବା ଏସର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାର ସର୍ବଶେଷ ମୋଡ଼, ପୁଣିଥରେ ଶ୍ରୀଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟାନ୍ତରେ ଆସିଛି, ଯାହା ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ଦେୟମୁକ୍ତ ମଞ୍ଜୁର ମାଗିଥିଲା। ର ୨୫୩ କିଲୋମିଟର ଲମ୍ବା ପାଇପଲାଇନର ମାଲିକାନା ଅଛି ଯାହା ଦେବୁନାରେ ଥିବା ଏକ ଲୁହାପଥର ହିତାଧିକାରୀ କାରଖାନାକୁ ଓଡିଶାର ପାରାଦୀପରେ ଏକ ପେଲେଟ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ସହିତ ସଂଯୋଗ କରେ | ଏସର ଷ୍ଟିଲ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତ ପାଇଁ କଞ୍ଚାମାଲ ଉତ୍ସ କରିବା ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଭିତ୍ତିଭୂମି | ଧାରଣ କରିଛି ଯେ ଏସର ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଅଧୀନରେ ଥିବା ସମୟ ପାଇଁ ଚାର୍ଜ ବ୍ୟବହାର କରିବାର ଅଧିକାର ଯେହେତୁ କୁ ଏହି ରାଶି ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ | ଏନସିଏଲଟି ବେଞ୍ଚ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଆବେଦନକାରୀ ଏହିପରି ଆଇଆରପି ମୂଲ୍ୟ ନ ଦେଇ ଏପରି ଅନୁମୋଦିତ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଯୋଜନାର ନିୟମକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରିଛନ୍ତି। ଜଣେ ସଫଳ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଆବେଦନକାରୀ ଅସମର୍ଥତା ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟା (ଆଇଆରପି) ମୂଲ୍ୟ ଦେବାକୁ ଦାୟୀ – ଯାହା ପ୍ରାୟତ a ଏକ ପ୍ଲାଣ୍ଟ ବିଚାରାଧୀନ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଚଳାଇବା ଖର୍ଚ୍ଚ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରେ, ଯେପରି ଏହି ପରି ପାଇପଲାଇନର ଉପଭୋକ୍ତା ଚାର୍ଜ – ରୁଣ ଦାତାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ |

ଭାରତ ବିକାଶ ଉପରେ କୌଣସିମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଏହା ବୁଝାପଡୁଛି ଯେ କମ୍ପାନୀ ଉଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ନିକଟକୁ ଯିବ। ଶ୍ରୀଙ୍କ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି: “ଶ୍ରୀ ସର୍ବଦା ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏସାର କୁ ବକେୟା ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବା ଉଚିତ୍। ଯଦି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥାନ୍ତା, ଏହାର ଋଣଦାତା କାରଣରୁ ଏହାରଋଣ ସେବା କରିଥାନ୍ତା ଏବଂ ଏହା ଅସମର୍ଥତା ପାଇଁ ନିଆଯିବାର କ occasion ଣସି ସୁଯୋଗ ହୋଇ ନଥାନ୍ତା କାରଣ ଋଣଦାତାମାନେ କୌଣସି କ୍ଷତି କରି ନଥାନ୍ତେ | ତେଣୁ ଆମର ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଅହମ୍ମଦାବାଦ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରମାଣିତ ହୋଇଛି। ” ଶ୍ରୀଙ୍କ ତରଫରୁ ହାଜର ହୋଇଥିବା ଆଡଭୋକେଟ୍ଷଭ ବାନାର୍ଜୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆଇବିସିର ପରିସରକୁ ବ୍ୟାପକ କରିଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେକୌଣସି ହିତାଧିକାରୀ ଯିଏ ରିଜୋଲ୍ୟୁସନ୍ ଯୋଜନା କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ନକରିବା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୁଏ, ସେ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ପାଇଁ ବିଚାର ବିଭାଗୀୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବେ ଏବଂ ଏହିପରି ହିତାଧିକାରୀଙ୍କୁ କର୍ପୋରେଟ୍ ଋଣଦାତାଙ୍କ ପ୍ରତ୍ୟକ୍ଷ ଅଂଶୀଦାର ହେବା ଆବଶ୍ୟକ ନୁହେଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article