32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆତଙ୍କବାଦରୁ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ୱଚ୍ଛତାକୁ ଗତି କରୁଛି ବୋଲି ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି .

Must read

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ “ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆତଙ୍କବାଦ” ରୁ “ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ୱଚ୍ଛତା” କୁ ଗତି କରୁଛି। ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ କଟକସ୍ଥିତ ଇନକମ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଆପିଲେଟ୍ ଟ୍ରିବ୍ୟୁନାଲର ଏକ ଅଫିସ୍-କମ-ଆବାସିକ କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସକୁ ଉଦଘାଟନ କରିବା ସମୟରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ପୂର୍ବ ସରକାର ସମୟରେ ଲୋକମାନେ ଟିକସ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ଅଭିଯୋଗ କରୁଥିଲେ। “ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଶ ଏହାକୁ ଛାଡି ଟିକସ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଆଡକୁ ଗତି କରୁଛି। ଟିକସ ଆତଙ୍କବାଦରୁ ଟିକସ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିଛି କାରଣ ସରକାର ସଂସ୍କାର, କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଟିକସ ଫେରସ୍ତ ପାଇବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମାସେ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଯେତେବେଳେ ସେମାନେ [ଲୋକମାନେ] କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ଫେରସ୍ତ ଫେରସ୍ତ ପାଇବେ, ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଟ୍ୟାକ୍ସ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି। “ସେମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଦେଖୁଛନ୍ତି ଯେ [ଟ୍ୟାକ୍ସ] ବିଭାଗ ଯୁଗ ଯୁଗ ଧରି ବିବାଦର ସମାଧାନ କରେ।” ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ନିୟମ ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି। ଟିକସ ସଂସ୍କାର ଉପରେ ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ୫ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆୟ ଉପରେ କୌଣସିଟିକସ ନାହିଁ, ଯାହା ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ଯୁବକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଚଳିତ ବର୍ଷର ବଜେଟରେ ଆଇଟି [ଆୟକର] ପାଇଁ ବିକଳ୍ପ ଆହୁରି ସରଳ ଏବଂ ଟିକସଦାତାଙ୍କୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଜଟିଳତାରୁ ରକ୍ଷା କରିଥାଏ। ଭାରତକୁ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ଅନୁକୂଳ କରିବା ପାଇଁ ତାଙ୍କ ସରକାର ଐତିହାସିକ କଟକଣା କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ଇକ୍ୱିଟି ବଜାରରେ ପୁଞ୍ଜି ବିନିଯୋଗ ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ବଣ୍ଟନ କର ମଧ୍ୟ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦ୍ରବ୍ୟ ଏବଂ ସେବା କର ଅନେକ ଟିକସ ସ୍ତରର ଜଟିଳ ଜାଲକୁ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି। ମୋଦୀ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ୨ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଆୟକର ଆବେଦନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମାମଲା ଶୁଣନ୍ତି | ଏହା “ବ୍ୟବସାୟର ସହଜତା” କୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛି ଏବଂ ଅନେକ କମ୍ପାନୀକୁ ଆଇନଗତ ଅସୁବିଧାରୁ ମୁକ୍ତ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଭାରତ ବ୍ରିଟିଶମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଶାସିତ ହେଲା, ସେତେବେଳେ କରଦାତା ଏବଂ କର ସଂଗ୍ରହକାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଶୋଷଣକାରୀ ଏବଂ ଶୋଷଣ କାରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ପରିଣତ ହେଲା | ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ ସ୍ୱାଧୀନତା ପରେ ଏହି ପ୍ରତିଛବି ବଦଳାଇବା ପାଇଁ ଯେଉଁ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ଥିଲା। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article