27.1 C
Bhubaneswar
Friday, July 23, 2021

ସିବିଆଇକୁ ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାକୁ ପଞ୍ଜାବ ସର୍ବଶେଷ ରାଜ୍ୟ ହୋଇଛି ।

Must read

ସିବିଆଇର ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ସର୍ବଶେଷ ରାଜ୍ୟ ହୋଇପାରିଛି। ଅଣ-ବିଜେପି ଶାସିତ ଅନେକ ରାଜ୍ୟ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ନେବା ପରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଅନୁସନ୍ଧାନ ବ୍ୟୁରୋ (ସିବିଆଇ) କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ପଞ୍ଜାବ ସର୍ବଶେଷ ହୋଇଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାମଲାର ଯାଚଁ ପାଇଁ ଅନୁସନ୍ଧାନ କାରୀ ସଂସ୍ଥା ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଠାରୁ ଅନୁମତି ନେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ନଭେମ୍ବର ୮ ରେ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ଗେଜେଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏହି ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଅତିରିକ୍ତ ମୁଖ୍ୟ ଶାସନ ସଚିବ, ଗୃହ ବିଭାଗ ଏବଂ ନ୍ୟାୟ ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି, “ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଆଇନ, ୧୯୪୬ ର ଧାରା ୬ଦ୍ଵାରା ଦିଆଯାଇଥିବା କ୍ଷମତାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି ( ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ ଆକ୍ଟ ନମ୍ବର ୧୯୪୬), ପଞ୍ଜାବ ସରକାର ଏଠାରେ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଲେ।

” ବିଜ୍ଞପ୍ତିରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ, “ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମସ୍ତ ସାଧାରଣ ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାରକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ପଞ୍ଜାବ ସରକାରଙ୍କ ପୂର୍ବ ସମ୍ମତି ଆବଶ୍ୟକ ହେବ, ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ଯେକୌଣସି ଅପରାଧ କିମ୍ବା ଶ୍ରେଣୀର ଅପରାଧର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ କେସ୍-ଟୁ-କେସ୍ ଆଧାରରେ। ଦିଲ୍ଲୀ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୋଲିସ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ ଦ୍ଵାରା ଉପରୋକ୍ତ ଅଧିନିୟମର ଧାରା। ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, ଦିଲ୍ଲୀ ଏବଂ ୟୁନିଅନ୍ ଟେରିଟୋରୀ ବ୍ୟତୀତ ସମସ୍ତ ରାଜ୍ୟ ଏହି ଘଟଣାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ପାଇଁ ସିବିଆଇକୁ ସମ୍ମତି ପ୍ରଦାନ କରିବାର ବିବେକ ରହିଛି। ପଞ୍ଜାବ ଅନ୍ୟ-ଅଣ ବିଜେପି ଶାସିତ ରାଜ୍ୟମାନଙ୍କ ପଦାଙ୍କ ଅନୁସରଣ କରିଛି ଯେପରିକି ଝାଡଖଣ୍ଡ, କେରଳ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର, ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଛତିଶଗଡ। ବିଧାନସଭା ସିବିଆଇରୁ ଏହି ମାମଲା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବା ପାଇଁ ବିଧାନସଭା ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବା ପରେ ବରଗଡ ବଳିଦାନ ଏବଂ ବେହବାଲ କାଲାନ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ମାମଲାରେ ରାଜ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ସମ୍ମତି ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିନେଇଥିଲା। ପରବର୍ତ୍ତୀ ଚାଷ ଆଇନକୁ ନେଇ ପଞ୍ଜାବ ପୂର୍ବରୁ କେନ୍ଦ୍ର ସହ ମୁହାଁମୁହିଁ ଅବସ୍ଥାରେ ତାଲା ପଡିଛି। ଆଇନକୁ ବିରୋଧ କରି ରାଜ୍ୟ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ପକ୍ଷ ରଖିଛନ୍ତି।

ରାଜ୍ୟର ବିଧାନସଭା କେବଳ କେନ୍ଦ୍ରର ଆଇନକୁ ଅଗ୍ରାହ୍ୟ କରି ବିଲ୍ ପାସ୍ କରିନାହିଁ, ବରଂ ସିଏମ୍ ନିକଟରେ କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀର ଜନ୍ତର ମନ୍ତରରେ ବିଧାୟକଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ। ବିକ୍ଷୋଭକାରୀ କୃଷକମାନେ “ଟ୍ରାକକୁ ଅବରୋଧ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରେଳ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛନ୍ତି” ବୋଲି ଦର୍ଶାଇ ପଞ୍ଜାବକୁ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ ସ୍ଥଗିତ ରଖି କେନ୍ଦ୍ର ଏହା ପଛରେ ପଡିଛି। ଧାନ କିଣିବା ସମୟରେ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପଞ୍ଜାବକୁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଗ୍ରାମୀଣ ବିକାଶ ପାଣ୍ଠି (ଆରଡିଏଫ୍) କୁ ମଧ୍ୟ କେନ୍ଦ୍ର ଅଟକାଇ ରଖିଛି। ଯଦି କେନ୍ଦ୍ର ଏଥିରୁ ନିବୃତ୍ତ ନହୁଏ ତେବେ ରାଜ୍ୟ ୧,୧୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହରାଇବାକୁ ଯାଉଛି। ଟ୍ରେନ୍ ଚଳାଚଳ ସ୍ଥଗିତ ରହିବା ସହିତ କୋଇଲା ଅଭାବରୁ ରାଜ୍ୟର ତାପଜ କାରଖାନା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଛି, କୃଷକମାନେ ସାର ପାଇବାରେ ଅସମର୍ଥ ଏବଂ ଶିଳ୍ପ ସାମଗ୍ରୀ ଅଟକି ରହିଛି। ତାଙ୍କ ହସ୍ତକ୍ଷେପ ଲୋଡ଼ିବାକୁ ସିଏମ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଗୃହମନ୍ତ୍ରୀ ଅମିତ ଶାହାଙ୍କ ସହ ଶନିବାର କଥା ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ରାସ୍ତା ନିର୍ମାଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ନଭେମ୍ବର ୧୩ ରେ କେନ୍ଦ୍ର କେନ୍ଦ୍ର କୃଷି ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ତୋମାର ଏବଂ କେନ୍ଦ୍ର ରେଳ ମନ୍ତ୍ରୀ ପୀୟୁଷ ଗୋୟଲଙ୍କ ସହ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ରାଜନାଥ ସିଂଙ୍କ ବାସଭବନରେ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ କୃଷକମାନଙ୍କୁ ଆମନ୍ତ୍ରଣ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article