26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି-ନିର୍ବାଚିତ ଜୋ ବିଡେନ ଭାରତ ପାଇଁ, ଆମେରିକା ସହିତ ଏହାର ଅର୍ଥ କ’ଣ?

Must read

ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରି ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ୨୦୨୦ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନର ବିଜେତା ଘୋଷିତ କରାଯାଇଛି। ତେବେ ଜୋ ବିଡେନ ଭାରତ ପାଇଁ ଭଲ ହେବେ କି? ଏହା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭାରତୀୟ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି | ତାଙ୍କର ଅତୀତର ରେକର୍ଡ ଏବଂ ବିବୃତ୍ତି ଅନୁଯାୟୀ ବିଚାର କରି ତାଙ୍କର ଆଭିମୁଖ୍ୟ କେତେକ ପ୍ରମୁଖ କ୍ଷେତ୍ରରେ କିପରି ହୋଇପାରେ | ଜୋ ବିଡେନ ଭାରତର ଜଣେ ବନ୍ଧୁ ହୋଇଛନ୍ତି କି? ସେ ବାରାକ ଓବାମା ପ୍ରଶାସନରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ବିଡେନ ଭାରତ ସହ ଏକ ମଜବୁତ ସମ୍ପର୍କକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିଥିଲେ। ବିଡେନ ଉଭୟ ସିନେଟ ବୈଦେଶିକ ସମ୍ପର୍କ କମିଟିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରେ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଭାବରେ ଭାରତ ସହିତ ରଣନୀତିକ ଯୋଗଦାନକୁ ଏକ ଗଭୀର ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ। ବାସ୍ତବରେ, ୨୦୦୬ ରେ, ସେ ଆମେରିକାର ଉପ-ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବାର ତିନି ବର୍ଷ ପୂର୍ବରୁ, ବିଡେନ ଆମେରିକା-ଭାରତ ସମ୍ପର୍କର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ନିଜର ଦର୍ଶନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ: “ମୋର ସ୍ୱପ୍ନ ହେଉଛି ଯେ ୨୦୨୦ ରେ ଦୁନିଆର ଦୁଇଟି ନିକଟତମ ଦେଶ ଭାରତ ହେବ।

ଏବଂ ଆମେରିକା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଯଦିଓ (ତତ୍କାଳୀନ) ସିନେଟର ଓବାମା ପ୍ରଥମେ ଭାରତ-ଆମେରିକା ଆଣବିକ ଚୁକ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ ଦ୍ୱିଧାବୋଧ କରିଥିଲେ, ବିଡେନ ଏହି ଦାୟିତ୍ର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ୨୦୦୮ ରେ ଆମେରିକାର କଂଗ୍ରେସରେ ଆଣବିକ ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବା ପାଇଁ ଉଭୟ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସଙ୍କ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିଥିଲେ। ବର୍ଣ୍ଣିତ | ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି: ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ – ମତଦାନ, କୋର୍ଟ, ଟ୍ରାନ୍ସଗେସନ୍ ବିଡେନ ଭାରତ-ଆମେରିକା ସହଭାଗିତାକୁ ଦୃଢ କରିବାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆଡଭୋକେଟ ଥିଲେ, ବିଶେଷ କରି ରଣନୀତିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ। ସେହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ମିଳିତ ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦରେ ଭାରତର ସଦସ୍ୟତା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବରେ ସମର୍ଥନ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। କ୍ରମାଗତ ଭାରତୀୟ ସରକାର ମାନଙ୍କର ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚାହିଦା ଥିଲା, ଯାହା ବିଡେନଙ୍କ ଭିପି ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ୱାଶିଂଟନ୍ ଦ୍ୱାରା ପୂରଣ ହୋଇଥିଲା।

ଓବାମା-ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଭାରତକୁ “ମେଜର ଡିଫେନ୍ସ ପାର୍ଟନର” ନାମରେ ନାମିତ କରିଛି – ଯାହା ଆମେରିକାର କଂଗ୍ରେସ ଦ୍ୱାରା ଅନୁମୋଦିତ ହୋଇଛି – ଯାହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ସମ୍ପର୍କକୁ ମଜବୁତ କରିବା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଉନ୍ନତ ତଥା ଜଟିଳ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ବାଣ୍ଟିବା ସହଜ କରିଛି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଆମେରିକାର ପାରମ୍ପାରିକ ସହଯୋଗୀ ପ୍ରଣାଳୀ ବାହାରେ ଯେକୌଣସି ଦେଶକୁ ଏହି ମାନ୍ୟତା ଦିଆଯିବା ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଅଗଷ୍ଟ ୨୦୧୬ ରେ, ଓବାମା ପ୍ରଶାସନର ଶେଷ ଭାଗରେ, ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଲଜିଷ୍ଟିକ୍ ଏକ୍ସଚେଞ୍ଜ ମେମୋରେଣ୍ଡମ୍ ଅଫ୍ ଚୁକ୍ତିନାମା ସ୍ୱାକ୍ଷର କରିଥିଲେ, ଯାହା ଗଭୀର ସାମରିକ ସହଯୋଗ ପାଇଁ ତିନୋଟି “ମୂଳ ଚୁକ୍ତି” ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରଥମ ଅଟେ | ସୈନିକମାନଙ୍କୁ ଅନୁମତି ଦିଏ | ପରସ୍ପରର ଭିତ୍ତିଭୂମିରୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ଭାରତ, ଏବଂ ଆକ୍ସେସ୍ ସାମଗ୍ରୀ, ସ୍ପେୟାର୍ ପାର୍ଟସ୍ ଏବଂ ପରସ୍ପରର ଜମି ସୁବିଧା, ଏୟାର ବେସ୍ ଏବଂ ବନ୍ଦରରୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା, ଯାହା ପରେ ଫେରସ୍ତ କରାଯାଇପାରିବ |

ଭାରତ-ଆମେରିକା ନୌସେନା-ରୁ-ନୌସେନା ସହଯୋଗ ପାଇଁ ଲେମୋ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ, ଯେହେତୁ ଦୁଇ ଦେଶ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ସହଯୋଗ କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମାର ଉପଯୋଗିତାକୁ ସରଳ ଶବ୍ଦରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏହା ତୁମର ଘର କିମ୍ବା କର୍ମଶାଳାଠାରୁ ବହୁତ ଦୂରରେ ଥିବାବେଳେ ତୁମର କାରକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ ମରାମତି କରିବା ପାଇଁ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ଗ୍ୟାରେଜ କିମ୍ବା କର୍ମଶାଳାରେ ଅଟକି ଯିବା ଭଳି | ପରେ, ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଅବଶିଷ୍ଟ ଭିତ୍ତିଭୂମି ଚୁକ୍ତି – ଏବଂ ଦସ୍ତଖତ କଲେ | ଆତଙ୍କବାଦ ପ୍ରତି ବିଡେନଙ୍କ ଆଭିମୁଖ୍ୟ କ’ଣ ରହିଛି? ଓବାମା ଏବଂ ବିଡେନ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କର ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦେଶ ତଥା ସମଗ୍ର ଅଞ୍ଚଳରେ ଆତଙ୍କବାଦ ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତ ସହ ସହଯୋଗକୁ ମଜବୁତ କରିଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସିଆରେ ଆତଙ୍କବାଦ ପାଇଁ କୌଣସି ସହନଶୀଳତା ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ – ବିଡେନ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି। ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରାୟୋଜିତ ଆତଙ୍କବାଦ ଉପରେ ପ୍ରଶାସନରେ ଥିବା ସମୟରେ ସେ କିଛି କହି ନ ଥିବାବେଳେ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଶା କରୁଛି ଯେ ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ସେ ଭାରତ-ପାକିସ୍ଥାନ ପ୍ରତି ଆମେରିକା ପ୍ରଶାସନର ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଆଗକୁ ବ .ାଇବେ।

ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି, ଚୀନ୍‌ର ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ ଆଚରଣ ବିଷୟରେ ୱାଶିଂଟନ୍‌ରେ ଏକ ହୃଦୟଙ୍ଗମ ହୋଇଛି ଏବଂ ଚୀନ୍ ଉପରେ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ମାତ୍ରାରେ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ସହମତି ରହିଛି। ଚୀନ୍ ସହିତ ସୀମାବଦ୍ଧ ହେବାର ଗତ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଭାରତର ସମର୍ଥନରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ୱର ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିବା ବେଳେ ବିଡେନ୍ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଶା କରିବ। ବିଡେନ ସମାନ ପଥ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ, ତାହା ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ, କିନ୍ତୁ ସେଠାରେ ଆମେରିକାର ଅଧିକାରୀଙ୍କଠାରୁ ଭାଷା ଏବଂ ବକ୍ତବ୍ୟ ଥାଇପାରେ | ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏକ ନିୟମ ଆଧାରିତ ତଥା ସ୍ଥିର ଇଣ୍ଡୋ-ପାସିଫିକ୍ ଅଞ୍ଚଳକୁ ସମର୍ଥନ କରିବା ପାଇଁ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନ ମଧ୍ୟ ଭାରତ ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବ ଯେଉଁଠାରେ ଚୀନ୍ ସମେତ କୌଣସି ଦେଶ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ଅପରାଧ ସହ ଧମକ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ।

ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ମାଇକେଲ ଆର ପମ୍ପିଓଙ୍କ ସମେତ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଅଧିକାରୀମାନେ ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଉପରେ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଆକ୍ରମଣ କରୁଥିବାବେଳେ ବିଡେନ ପ୍ରଶାସନର ଭାଷା ଅଧିକ କାଲିବ୍ରେଟ ହୋଇପାରେ। ବର୍ଣ୍ଣିତ | ଆମେରିକା ନିର୍ବାଚନ ୨୦୨୦ କାହିଁକି ଭାରତ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ଭିସା, ବିଶେଷ ଭାବରେ କୁଶଳୀ ବୃତ୍ତିଗତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଭିସା ବିଷୟରେ? ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଭାରତୀୟଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଚିନ୍ତାର ବିଷୟ ହୋଇଛି। ଯେହେତୁ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ ଇମିଗ୍ରେସନ୍ ଉପରେ ଅଧିକ ଉଦାରବାଦୀ ଦେଖାଯାଉଛନ୍ତି, ବିଡେନ ଭାରତୀୟଙ୍କ ପ୍ରତି ନରମ ହେବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଏ ଯେଉଁମାନେ ଆମେରିକାରେ ଅଧ୍ୟୟନ, କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଏବଂ ସେଠାରେ ରହିବା ଏବଂ ଏକ ଭଲ ଜୀବନ ପାଇଁ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି | ପରିବାର ଭିତ୍ତିକ ଇମିଗ୍ରେସନକୁ ସମର୍ଥନ କରିବାକୁ, ସ୍ଥାୟୀ, କାର୍ଯ୍ୟ ଭିତ୍ତିକ ଇମିଗ୍ରେସନ ପାଇଁ ଦିଆଯାଉଥିବା ଭିସା ସଂଖ୍ୟା ବୃଦ୍ଧି କରିବାକୁ ସେ ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଛନ୍ତି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article