32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଓଡ଼ିଶାରେ କୋବିଡ-୧୯ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ଉତ୍ପାଦନ ପାଇଁ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଯୋଜନା ।

Must read

କରୋନାଭାଇରସ୍ ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ସର୍ବଶେଷ ଅଦ୍ୟତନ: ହାଇଦ୍ରାବାଦରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ଇଣ୍ଟରନ୍ୟାସନାଲ୍ ଲିମିଟେଡ୍ (ବିବିଏଲ୍) ଶନିବାର କହିଛି ଯେ ଏହା ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ସମେତ ୧୦ ଟି ଟିକା ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ଆହୁରି ପଢନ୍ତୁ – କୋବିଡ-୧୯ ହେତୁ ଜୀବାଶ୍ମ-ଇନ୍ଧନ ନିର୍ଗମନରେ ହ୍ରାସ | ଏହାର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରି ଏହାର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଡ କୃଷ୍ଣ ଏଲା କହିଛନ୍ତି ଯେ ରୋଟାଭାଇରସ୍ଡ଼ା, ମ୍ୟାଲେରିଆ, ଜାପାନିଜ୍ ଏନସେଫାଲାଇଟିସ୍, ରେବିଜ୍, ପାଣ୍ଡେମିକ୍ ଇନ୍‌ଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଏବଂ ଡ୍ରଗ୍ ପ୍ରତିରୋଧକ ଷ୍ଟାଫିଲୋକୋକସ୍ ଆରିଅସ୍ ବିରୋଧରେ କମ୍ପାନୀ ନୂତନ କିମ୍ବା ଉନ୍ନତ ଟିକା ପ୍ରସ୍ତୁତ ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ କରିଛି।

ଓଡିଶାର ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ଏ.କେ ତ୍ରିପାଠୀ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହ ଏକ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ବୈଠକରେ ଯୋଗଦେବାବେଳେ | ଆହୁରି ପଢନ୍ତୁ – ଦିଲ୍ଲୀର ବାୟୁ ପ୍ରଦୂଷଣ କୋବିଡ ଚିନ୍ତାରେ ୧୩% ବୃଦ୍ଧି ସହିତ ମାମଲାରେ ଯୋଗ କରେ: ନୂତନ ଅଧ୍ୟୟନ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଜ୍ଞାନକୌଶଳ ଓଡିଶା ୟୁନିଟରେ ରଖାଯିବ ଏବଂ ବିବିଏଲ୍ ହେଉଛି ବହୁମୁଖୀ ବାୟୋଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସଂଗଠନ ଯାହା ଟିକା ଏବଂ ବାୟୋ-ଥେରାପିଟିସ୍ ଉତ୍ପାଦନରେ ବିଶେଷଜ୍ଞ। ଭୁବନେଶ୍ୱରର ଆନ୍ଧାରୁଆରେ ବିବିଏଲ୍ ୟୁନିଟ୍, କମ୍ପାନୀ୧୦ ପ୍ରକାରର ଉତ୍ପାଦନ କରିବ। ମ୍ୟାଲେରିଆ ଏବଂ କୋଭିଡ -୧୯ ସମେତ ଟିକା, ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୋଟ ବିନିଯୋଗ ପ୍ରାୟ ୩୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଭୁବନେଶ୍ୱର ତ୍ରିପାଠୀର ଆନ୍ଧାରୁଆରେ ୟୁନିଟ୍ ସମ୍ପ୍ରସାରଣ ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସରକାର ସମସ୍ତ ସହାୟତା ଯୋଗାଇଦେବେ ବୋଲି ଓଡିଶା ସରକାର ବିବିଏଲ୍ କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ବିବିଏଲ୍ କୁ ଶିଳ୍ପର ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟ ନିର୍ମାଣ ସହିତ ଏକ ‘ଷ୍ଟେଟ୍ ଅଫ୍ ଆର୍ଟ’ ବାୟୋଟେକ୍ ଇନକ୍ୟୁବେସନ ସେଣ୍ଟର, ସାଧାରଣ ସୁବିଧା ଏବଂ ଆଇଟି କରିଡର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବାକୁ କହିଛନ୍ତି। ସଚିବ ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ ଏବଂ ବଶ୍ୟକିକ ଶିକ୍ଷା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ତଥା ପରିଚାଳନା ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଏସ.କେ ସିଂ କହିଛନ୍ତି: ଗ୍ରାଉଣ୍ଡବ୍ରେକିଂ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଆନ୍ଧ୍ରର ବାୟୋଟେକ୍ ପାର୍କରେ ଜମି ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ। ଡିଜାଇନ୍ ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ମାଣ ଯୋଜନାକୁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମୋଦନ କରାଯାଇଛି ”। ମୁଖ୍ୟ ସଚିବ ବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ଏସ୍ ସାଦାଙ୍ଗୀ କହିଛନ୍ତି: “ୟୁନିଟ୍ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ଆଇନଗତ କ୍ଲିୟରାନ୍ସ ଏବଂ ପ୍ରଦୂଷଣ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବୋର୍ଡର ଅନୁମତି ମିଳିଛି”।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article