32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଜଗତୀ କରଣଠାରୁ ଆତ୍ମନିର୍ଭର ଶୀଳତା ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ,୮/୧୧: ଶନିବାର ଆଇଆଇଟି ଦିଲ୍ଲୀର ଦୀକ୍ଷାନ୍ତ ସମାରୋହରେ ଯୋଗଦେଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ରମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ କରୋନା ପରେ ବିଶ୍ୱରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆରେ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସବୁଠାରୁ ବଡ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିବ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେକୋଭିଡ -୧୯ ବିଶ୍ୱକୁ ଶିକ୍ଷା ଦେଇଛି ଯେ ଜଗତୀକରଣ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳତା ମଧ୍ୟବେଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବରେ ଭିଡିଓ କନଫରେନ୍ସିଂ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ସମ୍ବୋଧିତକରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସାରା ଦେଶରେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଅପାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ବହୁତ ବଡ଼ ଆହ୍ୱ୍ୱାନ ଅଛିଯାହା ପାଇଁ ଆପଣ ସମାଧାନର ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିପାରିବେ ।

ଦେଶଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟ କରିବା ଏବଂ ଦେଶବାସୀଙ୍କୁଏକ ସୁବିଧାଜନକ ଜୀବନଶୈଳୀ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକରିବାର ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିବ । ତେବେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅଭିଭାଷଣରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହାପୂର୍ବରୁ ମୋତେ ଆଇଆଇଟି ମାଡ୍ରାସ,ଆଇଆଇଟି ବମ୍ବେ ଏବଂ ଆଇଆଇଟି ଗୁଆହାଟୀର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଯୋଗ ଦେବାର ସୁଯୋଗ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥିଲା । ଏହି ସବୁଜାଗାରେ ମୁଁ ଏକସମାନତା ଦେଖିଲି ଯେପ୍ରତ୍ୟେକ ସ୍ଥାନରେ କିଛି ଅଭିନବ ଘଟଣା ଘଟୁଛି । ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ଅଭିଯାନର ସଫଳତା ପାଇଁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି । ଆଜି ଭାରତ ନିଜର ଯୁବକମାନଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟର ସହଜତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ଅଟେ । ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହିଯୁବକ ମାନେ କୋଟି କୋଟି ନାଗରିକଙ୍କ ଜୀବନରେ ସେମାନଙ୍କର ଅଭିନବ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ । ଦେଶ ଆପଣଙ୍କୁ ବ୍ୟବସାୟକରିବା ପାଇଁ ଏକ ସହଜ ପରିବେଶ ଦେବ, କେବଳ ଦେଶବାସୀଙ୍କ ଜୀବନକୁ ସହଜ କରିବା ପାଇଁ ଆପଣ ମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

ଆଜି ତୁମର ଆବଶ୍ୟକତା, ଦେଶରେ ଭବିଷ୍ୟତର ଆବଶ୍ୟକତା ବୁଝି, ଗୋଟିଏ ପରେ ଗୋଟିଏ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯାଉଛି, ପୁରୁଣା ନିୟମ ବଦଳାଯାଉଛି ମୁଁ ଭାବୁଛି ଗତଶତାବ୍ଦୀର ନିୟମ ଆଗାମୀ ଶତାବ୍ଦୀର ଭବିଷ୍ୟତ ନିର୍ଣ୍ଣୟକରିପାରିବ ନାହିଁ । ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ନୂତନତ୍ୱଏବଂ ନୂତନ ଷ୍ଟାର୍ଟ ଅପ୍ ପାଇଁ ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ସ୍ପେସ୍ ସେକ୍ଟରରେ ଘରୋଇ ନିବେଶର ରାସ୍ତାଖୋଲିଛି ୨ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବିପିଓ ସେକ୍ଟରର ଇଜ୍ ଅଫ୍ଡୁଇଙ୍ଗ୍ ବିଜନେସ୍ ପାଇଁ ଏକ ବଡ ସଂସ୍କାର ମଧ୍ୟକରାଯାଇଛି । ପିଏମ ମୋଦୀ ଆଇଆଇଟି ପାସ ଆଉଟ୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି, କିଛି ଏଭଳି ବି ଅସୁବିଧା ପୂର୍ବରୁ ଥିଲା ଯାହାଟେକ୍ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିକୁ ୱାର୍କ ଫର ହୋମ କିମ୍ବା ୱାର୍କ ଫର୍ମ ଏଭରିୱେୟାର ସୁବିଧାକୁ ରୋକୁ ଥିଲା, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନସମୟରେ ଏହି ସମସ୍ତ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି ।ଏହା ଦେଶର ଆଇଟି କ୍ଷେତ୍ରକୁ ସର୍ବଭାରତୀୟ ତଥା ପ୍ରତିଯୋଗିତା ମୂଳକ କରିବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରି ଯୁବପ୍ରତିଭାଙ୍କୁ ଅଧିକ ସୁଯୋଗ ଦେବ ।

ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, କଦାପି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ଅଭିନବ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବ୍ୟାପକ ପରିମାଣରେ କରନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ କହିଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ତୁମେ ଏଠାରୁ ଚାଲିଯାଅ, ତୁମକୁମଧ୍ୟ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ର ସହିତ କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ ଯଦିଆପଣ ଏଠାରୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ମନ୍ତ୍ରରହିବା ଉଚିତ – ଗୁଣବତ୍ତା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ, କଦାପି ଆପୋଷ ବୁଝାମଣା କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ବର୍ତ୍ତମାନ ସମୟରେ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ହିଁ ଦୁର୍ଗମ ସ୍ଥାନରେ ସେବାଗୁଡିକୁ ଉପଲବ୍ଧ କରାଇବାରେ ହଜ କରିଛି ଏବଂ ଦୁର୍ନୀତିର ପରିସର ହ୍ରାସ କରିଛି । ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ଛାତ୍ରଙ୍କ ଭଳିଶିଖିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା ଜାରି ରଖନ୍ତୁ କଦାପି ଭାବନ୍ତୁ ନାହିଁ ଯେ ତୁମେ ଯାହା ଜାଣିଛ ତାହା ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା । ଅତ୍ୟଧିକ କଷ୍ଟଦାୟକ ପରୀକ୍ଷା ଔଋଋ ପାସ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣ ସମସ୍ତେ ଏଠାକୁ ଆସିଛନ୍ତି ପଢିବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ତୁମେ ଜୀବନରେ ତୁମର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ଦ୍ୱାରା ବୃଦ୍ଧିକରିପାରିବ – ନମନୀୟତା ଏବଂ ନମ୍ରତା ତୁମର ମୂଳ ସଂସ୍କରଣରେ ରୁହ ଦଳଗତ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିଜକୁ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ କର ।ଏକାକୀ କାମ କରିବାର ସୀମା ଅଛି । ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଅବସ୍ଥା ସହିତନିଜକୁ ଅନୁକୂଳ କରନ୍ତୁ ଜୀବନରେ ଥିବା ଅନିଶ୍ଚିତତାକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article