26.1 C
Bhubaneswar
Saturday, October 16, 2021

ଆମେରିକାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ ଦୁର୍ନୀତି ?

Must read

ଆମେରିକା ୬-୧୧: ବିଶ୍ଵର ସବୁଠୁ ବଡ ନିର୍ବାଚନ,ଏବେ ଆମେରିକାର ବର୍ତମାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକ ପାର୍ଟିର ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ଏବଂ ଡେମୋକ୍ରେଟ ପାର୍ଟିର ଜୋ ବାଇଡେନ ମଧ୍ୟରେ ଚାଲିଛି । ନିର୍ବାଚନର ଆରମ୍ଭରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ସପକ୍ଷରେ ପ୍ରଚଣ୍ଡ ବହୁମତରେ ଭୋଟସ ଆସିଲା ବେଳେ ଅନ୍ତିମ ସମୟରେ ଜୋ ବାଇଡେନ ସପକ୍ଷରେ ଆସିଥିବା ପ୍ରଚୁର ଭୋଟସ ଯୋଗୁଁ ଜୋ ବାଇଡେନ ସପକ୍ଷରେ ନିର୍ବାଚନ ହୋଇଛି ।

ପରନ୍ତୁ ଜୋ ବାଇଡେନ କୁ ଆସିଥିବା ଭୋଟ ନିର୍ବାଚନର ନିର୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ଆସିଛି, ଏହା ଯୋଗୁଁ ରିପବ୍ଲିକ ପାର୍ଟି ଏ କଥାର ବିରୋଧ କରି କହିଛି ଜୋ ବାଇଡେନ କୁ ମିଳିଥିବା ଭୋଟ ମାନ୍ୟ ନୁହେଁ ଏବଂ ଏହି କଥାକୁ ନେଇ ସେ ଆମେରିକାନ ହାଇକୋର୍ଟ ରେ ଆପିଲ କରିବେ । ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ଫ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆମେରିକା ନାଗରିକ ମାନେ ନିନ୍ଦା କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଆମେରିକା ର ମିଡିଆ ଏ କଥାକୁ ଖାରିଜ କରି ଜୋ ବାଇଡେନ ସପକ୍ଷରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ଦେଖାଗଲା

ଆମେରିକାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇତିହାସରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଥର ହୋଇଛି କି ନିର୍ବାଚନର ନିର୍ଧାରିତ ସମୟ ପରେ ଆସିଥିବା ଭୋଟ ଗଣନା କରାଯାଉଛି,ଏହା ଆମେରିକାନ ନିର୍ବାଚନ ଅୟୋଗର କାର୍ଯନୀତି ଓ ଆଇନ ପାଳନତା ଉପରେ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠାଉଛି । କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ର ଫଳ ଯାହା ହେଲେ ବି ଆମେରିକା ଆଉ ଭାରତ ର କୁଟନୀତିକ ସମ୍ବନ୍ଧ ଉପରେ ବିଶେଷ ନକରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପଡିବାର ସମ୍ଭାବନା ନୁହେଁ , ଯେହେତୁ ଆମେରିକା ଆଉ ଚାଈନା ର ସମ୍ପକ ଚାଈନା ଯୋଗୁଁ ଖରାପ ହୋଇ ଚାଲିଛି ଏବଂ ଏସିଆ ମହାଦ୍ଵୀପ ରେ ଭାରତ ହିନ ଏକ ମାତ୍ର ସସକ୍ତ ଲୋକତନ୍ତ୍ର ଯାହା ଯୋଗୁଁ ଆମେରିକା ଭାରତ ଉପରେ ନିର୍ଭର ସେଥିପାଇଁ ଭାରତ ଆଉ ଆମେରିକା ର ସମ୍ପର୍କ ବଢିବାର ବେସୀ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article