32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ସାରୁଆ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡିଲରେ ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରା ଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର: ରାଜ୍ୟ କ୍ରାଇମ ବ୍ରାଞ୍ଚର ଇକୋନୋମିକ୍ ଅଫେନ୍ସ ୱିଙ୍ଗ୍ (ଇଓ) ବିବାଦୀୟ ସାରୁଆ ଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଡିଲ୍ ମାମଲାର ତଦନ୍ତ ଜାରି ରଖିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଏହାର ସ୍ପୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଦସ୍ତଖତକାରୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇସାରିଛି, ଆୟକର ବିଭାଗ (ଆଇଟି) ବିଭାଗକୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଛି। ମିଥ୍ୟା କାରବାରର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଛି।ଆଜି ଅପରାହ୍ନରେ ମୁଖ୍ୟାଳୟରେ ଏଠାରେ ଏକ ସାମ୍ବାଦିକ ସମ୍ମିଳନୀ କରି ଓଡିଶା କ୍ରାଇମ ଶାଖା ଏଡିଜି ସୋମେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ କହିଛନ୍ତି, “ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଅର୍ଥନୈତିକ ଅପରାଧ ୱିଙ୍ଗ ମନୋରଂଜନ ସାରଙ୍ଗୀ ନାମକ ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ର ଜଣେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି ଏବଂ କୋର୍ଟଙ୍କ ନିକଟକୁ ପଠାଇଛି। ସିବପ୍ରସାଦ ଶ୍ରୀଚନ୍ଦନ ନାମକ ଏହି ସଂସ୍ଥାର ଦସ୍ତଖତକାରୀ। ”

ସେ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି, “ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓଡ଼ିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ କମ୍ପାନୀ ଏହାର ଭିତ୍ତିଭୂମି ତଥା ରିଏଲ୍ ଇଷ୍ଟେଟ୍ ବ୍ୟବସାୟ ପାଇଁ ବେଗୁନିଆ ତହସିଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ଖୋର୍ଧା ସାରୁଆରେ ବହୁ ପରିମାଣର ଜମି କ୍ରୟ କରୁଥିଲା। କମ୍ପାନୀର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରମୋଟର୍ ଏବଂ ଶେୟାରହୋଲ୍ଡର୍ ଥିଲେ ବୈଜୟନ୍ତ ପଣ୍ଡା ଏବଂ ଜଗି ମଙ୍ଗତ ପଣ୍ଡା | ଏହି ଜମି ଚୁକ୍ତିରେ, ଏହାକୁ କେତେକ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି (ଏସସି) ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ କ୍ରୟ କରିବାର ଆବଶ୍ୟକତା ଥିଲା | ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ କିଛି ସୀମାନ୍ତ କୃଷକ ମଧ୍ୟ ଥିଲେ। ”

“ଯେହେତୁ ଓଡିଶାର ଏହାର ଜମି ସଂସ୍କାର ଆଇନ ଅଛି, କମ୍ପାନୀ ଏହାକୁ ସିଧାସଳଖ ଏସସି ଜମି ମାଲିକଙ୍କଠାରୁ କିଣିବାକୁ ଅସମର୍ଥ। ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ ଏହାର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ କର୍ମଚାରୀ, ଡ୍ରାଇଭରକୁ ଏହି ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ବ୍ୟବହାର କରିଥିଲା। ସେହି ଗରିବ ଏସସି ବର୍ଗର ବ୍ୟକ୍ତି ରବି ସେଠୀଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ ୭.୨୯୪ ଏକର ଜମି କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ଜମିର ବିଚାର ପରିମାଣ ପ୍ରାୟ ୨୦ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା ବୋଲି ସିବିଏସ୍ଇ ଏଡିଜି ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି।ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି, “ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରବି ସେଠୀ ପ୍ରଥମେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ, ସେ ଭୟଭୀତ ହୋଇ ଚାକିରିରୁ ନିଆଁ ଲଗାଇବେ ବୋଲି ଧମକ ଦେଇଥିଲେ। ତଦନୁସାରେ, ଗିରଫ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ର ସ୍ପୀକୃତିପ୍ରାପ୍ତ ଦସ୍ତଖତକାରୀ ବିଭିନ୍ନ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟରେ ରବି ସେଠୀଙ୍କ ଦସ୍ତଖତ ପାଇଥିଲେ। ଏହି ସମୟରେ ରବି ସେଠୀ ଜିଲ୍ଲା କଲେକ୍ଟରଙ୍କ ନିକଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ”

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ନୋଟିସକୁ ଆଣିବାକୁ ଚାହେଁ ଯେ ୨୦୧୦ ରୁ ୨୦୧୩ ମଧ୍ୟରେ ୭.୨୯୪ ଏକର ଜମି ରବି ସେଠୀଙ୍କ ନାମରେ କିଣାଯାଇଛି। ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଜମି କ୍ରୟ ବିକାଶକୁ ନେଇ ରବି ସେଠୀ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଅନ୍ଧକାରରେ ଅଛନ୍ତି। ପରେ, ୨୦୧୬ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ରବି ସେଠୀଙ୍କ ଠାରୁ ୭.୨୯୪ ଏକର ଜମି କ୍ରୟ କରାଯାଇଥିଲା। ବିକ୍ରୟ କାରବାର ଅନୁଯାୟୀ କିଣାଯାଇଥିବା ଜମିର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରାୟ ୬୫ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଥିଲା। କିନ୍ତୁ, ଆମର ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ରବି ସେଠୀଙ୍କୁ ଏହି ଜମି କାରବାରରେ କୌଣସି ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ। ଆମେ ରବି ସେଠୀଙ୍କ ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ ଯାଞ୍ଚ କରିଛୁ। ”

“ସମୟକ୍ରମେ, ଏହା ମଧ୍ୟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ଯେ ରବି ସେଠୀଙ୍କ ଦ୍ ୨୦୧୦ଦ୍ଵାରା ରୁ ୨୦୧୩ ମଧ୍ୟରେ କିଣାଯାଇଥିବା ଏବଂ ୨୦୧୬ ଏବଂ ୨୦୧୯ ରେ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବା ଜମି କେବେବି ତାଙ୍କ ଅଧୀନରେ ନଥିଲା। ତେଣୁ, ସର୍ବଶେଷ ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଓଡିଶା ଇନଫ୍ରାଟେକ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ କେବଳ ରବି ସେଠୀଙ୍କୁ ତଥା ଅନ୍ୟ ଗରିବ ଜମି ମାଲିକଙ୍କୁ ପ୍ରତାରଣା କରି ନାହିଁ, ବରଂ ବିଭିନ୍ନ ସମୟରେ ବେନାମୀ କାରବାର ମଧ୍ୟ କରିଛି। ବେନାମୀ କାରବାରର ତଦନ୍ତ ରାଜ୍ୟ ପୋଲିସର ଅଧୀନରେ ନାହିଁ। ତେଣୁ ଆୟକର ବିଭାଗ ଏହାର ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ଅନୁରୋଧ କରାଯାଇଥିବାବେଳେ ଏହାର ଅନୁସନ୍ଧାନ ଜାରି ରଖିବ ବୋଲି ସିବି ଏଡିଜି ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article