32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଲକଡାଉନ୍ ପାଇଁ ଇଂଲଣ୍ଡ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଛି ।

Must read

ଲଣ୍ଡନ୍: ଇଂଲଣ୍ଡର ତୃଷାର୍ତ୍ତ ପାନୀୟମାନେ ଏକ ମାସ ପାଇଁ ଏକ ପବ୍ ରେ ସେମାନଙ୍କର ଶେଷ ସତେଜ ଚାଳିଥିବା ପିଣ୍ଟକୁ ଉପଭୋଗ କରିବେ | ପୁନର୍ଜୀବିତ କରୋନାଭାଇରସ୍ |ପବ୍, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ, ହେୟାର ଡ୍ରେସର ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଖୁଚୁରା ଆଉଟଲେଟ୍ ସହିତ ବହି ଏବଂ ସ୍ନେକର୍ ଭଳି ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରୟ କରୁଥିବା ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ବେଳେ ବ୍ରିଟିଶ୍ ସରକାର ଗତ ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ ହଠାତ୍ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବା ପରେ ଗୁରୁବାର ଅତି କମରେ ଡିସେମ୍ବର ୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କବାଟ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ପଡିବ। । ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ବୋରିସ୍ ଜନସନ ସପ୍ତାହେ ଧରି ଏହି ଭୂତାଣୁକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଆଞ୍ଚଳିକ ରଣନୀତି ସପକ୍ଷରେ ଯୁକ୍ତି କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତିର ସାମ୍ନାରେ ତାଙ୍କୁ ନମ୍ର ହେବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ।

ବ୍ରିଟିଶ ସାଂସଦମାନେ ସର୍ବଶେଷ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ପଦକ୍ଷେପକୁ ଅନୁମୋଦନ କରିବାକୁ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେମାନେ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇପାରିବେ |ଜନସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମୁଁ ଭାବୁ ନାହିଁ ଯେକୌଣସି ସରକାର ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ହାଲୁକା ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ସଂସଦ ଏହି ପଦକ୍ଷେପକୁ ଏହି ଦେଶର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ହାଲୁକା ଭାବେ ଲାଗୁ କରିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି।ଇଂଲଣ୍ଡର ଲକଡାଉନ୍ ୟୁ.କେ ଏବଂ ୟୁରୋପର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ସମାନ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଅନୁସରଣ କରେ, ଯେହେତୁ ନୂତନ କୋବିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଜୀବାଣୁଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି ହେବା ଏବଂ ପରବର୍ତ୍ତୀ ସମୟରେ ମୃତ୍ୟୁବରଣ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ବଞ୍ଚଛି

ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ ମଙ୍ଗଳବାର ବିଳମ୍ବିତ ରାତିରେ କହିଛି ଯେ ୟୁରୋପରେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାରର ବେଗରେ ଆହୁରି ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି, ଯାହା ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ପ୍ରାୟ ଅଧା ମାମଲା ପାଇଁ ଦାୟୀ ଥିଲା। ଏକ ସାପ୍ତାହିକ ରିପୋର୍ଟରେ ଜାତିସଂଘ ଏଜେନ୍ସି ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛି ଯେ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶମାନଙ୍କରେ ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହ ତୁଳନାରେ ୪୬% ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଗତ ଦୁଇମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଜୀବାଣୁ ପୁନର୍ବାର ପୁନର୍ବାର ଅନେକ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶକୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଚକିତ କରିଦେଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ମହାମାରୀର ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗ ସମୟରେ ବସନ୍ତ କେଉଁଠାରେ ଥିଲେ ସଂକ୍ରମଣ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ହ୍ରାସ ପାଇଥିଲା।ନିକଟ ଅତୀତରେ, ବେଲଜିୟମ, ଫ୍ରାନ୍ସ, ଇଟାଲୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ସମେତ ଅନେକ ଲୋକ ମାସକ ମଧ୍ୟରେ ସର୍ବାଧିକ ଦୈନିକ ମୃତ୍ୟୁ ସଂଖ୍ୟା ବିଷୟରେ ଜଣାଇଛନ୍ତି। ଜନ୍ ହପକିନ୍ସ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏକ ତଥ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ୟୁରୋପରେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୭୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ |ବିଶେଷ ଭାବରେ କଠୋର ନିୟମ ବର୍ତ୍ତମାନ ଫ୍ରାନ୍ସରେ ପ୍ରଯୁଜ୍ୟ, ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଏବଂ ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ଗ୍ରୀସ୍ ପରି ଦେଶରେ ଅଧିକ ଆଂଶିକ ବନ୍ଦ କାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଛି | ଗୁରୁବାର ଦିନ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଯାଉଥିବା ଇଂଲଣ୍ଡ ମଧ୍ୟ ଏକ ଘୋର ତାଲା ପକାଇବ ଯଦିଓ ବସନ୍ତରେ ଲାଗୁ କରାଯାଇଥିବା ପରି କଠୋର ହେବ ନାହିଁ – ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ନିର୍ମାଣ କ୍ଷେତ୍ର ଖୋଲା ଥିବାବେଳେ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଓ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ ହୋଇନାହିଁ।

ବସନ୍ତ ଲକଡାଉନ୍ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣର ଅଭିବୃଦ୍ଧି ହାରକୁ ତୀବ୍ର ହ୍ରାସ କରିବା ଏବଂ ପରେ ଏହାକୁ ଅତି ନିମ୍ନ ସ୍ତରକୁ ଦମନ କରିବା ଅର୍ଥରେ କାର୍ଯ୍ୟ କଲା | କିଛି ସଙ୍କେତ ଅଛି ଯାହା ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଲଗାଯାଇଥିବା ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି |ଆନୁପାତିକ ଭାବରେ ୟୁରୋପରେ ସର୍ବାଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ଦେଶ ବେଲଜିୟମ ବୁଧବାର କହିଛି ଯେ ପବ୍ ଏବଂ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ବନ୍ଦ ଭଳି ନୂତନ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯିବା ପରେ ନୂତନ ସଂକ୍ରମଣ ଏବଂ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଆଡମିଶନ ସ୍ଥିର ହେବାରେ ଲାଗିଛି।ସାଇସେନ୍ସୋ ସରକାରୀ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଗୋଷ୍ଠୀର ଭାଇରୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଷ୍ଟିଭେନ୍ ୱାନ୍ ଗୁଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ହାଇ ସ୍ପିଡ୍ ଟ୍ରେନ୍ ମନ୍ଥର ଗତି କରୁଛି।

ୱାନ୍ ଗୁଚ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଲଜିୟମରେ ଲୋକମାନେ ନିଜ ରାକ୍ଷୀଙ୍କୁ ଛାଡିବା ଜରୁରୀ ନୁହେଁ, ଯାହା ୧୦୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତି ପ୍ରାୟ ୧୭୫୦ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରୁଛି, ଇଟାଲୀ, ସ୍ପେନ୍ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ରେକର୍ଡ ହାର ତିନିଗୁଣ ହୋଇଛି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏଥିରେ କୌଣସି ସନ୍ଦେହ ନାହିଁ ଯେ କଠୋର ନିୟମ ପାଳନ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ।ୟୁରୋପରେ ସଂକ୍ରମଣର ମାତ୍ରା ମଧ୍ୟରେ ସେ ନିଜର ସାପ୍ତାହିକ ସାଧାରଣ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ସରକାରୀ ତଥା ଜନସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ସୁପାରିଶକୁ ଅନୁସରଣ କରିବାକୁ ପୋପ୍ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ମଧ୍ୟ ଅନୁରୋଧ କରିଛନ୍ତି।

ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାଟିକାନ୍ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା ​​ଯେ ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ଜନସାଧାରଣ ଦର୍ଶକଙ୍କୁ ନିଲମ୍ବନ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କର ସମସ୍ତ ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ ଦର୍ଶକ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପଜିଟିଭ୍ ପରୀକ୍ଷା କରିବା ପରେ ବିଶ୍ଵସ୍ତ ଉପସ୍ଥିତ ନହୋଇ ସମସ୍ତ ଆଗାମୀ ଲିଟୁରିଜ୍ ପାଳନ କରିବେ।ଫ୍ରାନ୍ସିସ୍ ବୁଧବାର ତାଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଲାଇବ୍ରେରୀରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ଜଣ ପୁରୋହିତଙ୍କ ସହିତ ତାଙ୍କ କ୍ୟାଟେଚିଜିମ୍ ପାଠ୍ୟର ସାରାଂଶ ଅନୁବାଦ କରିବାକୁ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ | ଲାଇଭଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଦର୍ଶକ ସମାନ ଭାଟିକାନ୍ ଫ୍ରାନ୍ସସ୍ ଭାଟିକାନର ପ୍ରାୟ ତିନି ମାସର କୋବିଡ-୧୯ବସନ୍ତ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ସମୟରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୋଇଥିଲା |ମହାମାରୀ ବିରୋଧରେ ଆମକୁ ରକ୍ଷା କରିବା ପାଇଁ ରାଜନୈତିକ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ପରାମର୍ଶକୁ ଲୋକମାନେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସମସ୍ତଙ୍କ ମଙ୍ଗଳ ପାଇଁ ଆମେ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଏହି ଦୂରତା ପ୍ରଦାନ କରୁଛୁ।

ସମଗ୍ର ୟୁରୋପରେ, ପ୍ରତିବନ୍ଧକଗୁଡିକ ଏକ ମହଙ୍ଗା ଖର୍ଚ୍ଚ ସହିତ ଆସିଥାଏ, ବିଶେଷତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ସମୟକୁ ଗଣନା ସମୟରେ, ଯାହା ଅନେକ ବ୍ୟବସାୟ ଲାଭ ପାଇବାକୁ ନିର୍ଭର କରନ୍ତି | ବ୍ରିଟିଶ ରିଟେଲ କନ୍ସୋର୍ଟିୟମର ମୁଖ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ହେଲେନ ଡିକିନ୍ସନ୍ଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ସର୍ବଶେଷ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଖ୍ରୀଷ୍ଟମାସ ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଦୂସ୍ୱପ୍ନଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ।ସଂକ୍ରମଣର ତୀବ୍ର ବୃଦ୍ଧି ସତ୍ତ୍ େ ସମସ୍ତ ଦେଶ ଲକଡାଉନ୍ ମାର୍ଗକୁ ଯାଉନାହାଁନ୍ତି। ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ରୁଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକଡୋରୁ ଦୂରେଇ ଯାଇଛି

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article