30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ସାଉଦି ଆରବ ପ୍ରବାସୀ ଭାରତୀୟଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କମେଇବା ପାଇଁ ଯୋଜନା କରିଛି ।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ସାଉଦି ଆରବ ବୁଧବାର ଦିନ ଭାରତୀୟ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ସମେତ ବହୁ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଖୁସି ଖବର ବୋଲି କୁହାଯାଇପାରେ ଯାହା ସଂସ୍କାରରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ ଯେଉଁଥିରେ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ସ୍ୱଳ୍ପ ବେତନ ପ୍ରାପ୍ତ ତଥା ଅସୁରକ୍ଷିତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକ ସେମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ବାନ୍ଧି ରଖିବେ। ଯେଉଁ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅପବ୍ୟବହାର ଏବଂ ଶୋଷଣ ସହିତ ବଞ୍ଚିଚାଲିଛି | ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ- ଯେହେତୁ ତୁର୍କୀ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଫ୍ରେଞ୍ଚ ସାମଗ୍ରୀ ବ କଟ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରୁଛି, ସାଉଦି ଆରବରେ ଏହାର ନିଜସ୍ୱ ଉତ୍ପାଦ ଫେସ୍ ବଏକଟ୍ |

ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରି ସାଉଦିର ମାନବ ସମ୍ବଳ ଏବଂ ସାମାଜିକ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହି ସଂସ୍କାର ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରାୟୋଜକଙ୍କୁ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାଙ୍କୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରି ରାଜ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ଚାକିରି ବଦଳାଇବାର ଅଧିକାର ଦେବ। ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ସହିତ, ସେମାନେ ଦେଶ ଛାଡି ପୁନ ପ୍ରବେଶ କରିପାରିବେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଦାତାର ବିନା ଅନୁମତିରେ ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ପ୍ରସ୍ଥାନ ଭିସା ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ | ଆହୁରି ପଢନ୍ତୁ- ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ: ସାଉଦି ଆରବ ଭାଣ୍ଡେ ଭାରତ ମିଶନ ଅଧୀନରେ ଭାରତକୁ ଆଉଟବାଉଣ୍ଡ ଯାତ୍ରୀ ବିମାନକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ |

ଅଦ୍ୟତନ ଅନୁଯାୟୀ, ଶ୍ରମ ସମ୍ପର୍କ ପଦକ୍ଷେପ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ, ଯାହା ସାଉଦି ଆରବର ସମୁଦାୟ ଜନସଂଖ୍ୟାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ କିମ୍ବା ସାଉଦିରେ ପ୍ରାୟ ୧୦ ନିୟୁତ ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କୁ ପ୍ରଭାବିତ କରିବ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ପଢନ୍ତୁ- ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବିମାନ: ସାଉଦି ଆରବ ବଞ୍ଚୁଥିବା କୋବିଡ ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଦେଶରୁ / ରୁ ବିମାନ ଉଡ଼ାଣ ସ୍ଥଗିତ | ଏଠାରେ ଜାଣ |

ଅଦ୍ୟତନଗୁଡିକ ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ସାଉଦି କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ଏକାଧିକ ଗଲ୍ଫ ଆରବ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଥିବା କାଫାଲା ”ପ୍ରାୟୋଜକ ପ୍ରଣାଳୀର କିଛି ଉପାଦାନ ଅପସାରଣ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ବିଦେଶୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଆଇନଗତ ସ୍ଥିତିକୁ ସେମାନଙ୍କ ନିଯୁକ୍ତିଦାତା ସହିତ ଯୋଡିଥାଏ।କୌତୁହଳର ବିଷୟ, ୨୦୨୨ ରେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଫିଫା ବିଶ୍ୱକପ୍ ଆୟୋଜନ କରୁଥିବା କତାର ନିକଟରେ ଏହାର ଶ୍ରମ ଆଇନରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି।ଯଦି ନୂତନ ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡିକ ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ହୁଏ ଯାହା ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ଅବସ୍ଥାରେ ଉନ୍ନତି ଆଣିପାରେ | ତେବେ ଦେଶ କଫାଲା ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ହଟାଇ ନ ପାରେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article