26 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ମିସିଗାନର ପେନସିଲଭାନିଆରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ।

Must read

ରମ୍ପ ଅଭିଯାନ କହିଛି ଯେ ଏହା ବୁଧବାର ଦିନ ପେନସିଲଭାନିଆ ଏବଂ ମିଚିଗାନରେ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛି, ଯାହା ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଫଳାଫଳ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିବାର ମୂଳଦୁଆ ପକାଇବ ଯାହା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ହ୍ ାଇଟ ହାଉସରେ ଆଉ ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇବେ କି ନାହିଁ ତାହା ସ୍ଥିର କରିପାରିବ।ଅଭିଯାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯେଉଁଠାରେ ବାଲାଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଏବଂ ଗଣନା କରାଯାଉଛି ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଅଭିଯାନ ପର୍ଯ୍ୟବେକ୍ଷକଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ତମ ସୁବିଧା ଉପଲବ୍ଧ ହେଉଛି। ଡେପୁଟି କ୍ୟାମ୍ପେନ ମ୍ୟାନେଜର ଜଷ୍ଟିନ କ୍ଲାର୍କ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଅଭିଯାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟରେ ଏକ ପେନସିଲଭାନିଆ ମାମଲାରେ ହସ୍ତକ୍ଷେପ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଏହି ଅଭିଯାନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଏହା ଅନେକ ରାଜ୍ୟରେ ଗଣନାରେ ଅସ୍ଥାୟୀ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଆହ୍ନ କରୁଛି ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହାକୁ ଅନେକ ସ୍ଥାନରେ “ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ” ସୁବିଧା ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ ଏବଂ ପୂର୍ବରୁ ଖୋଲାଯାଇଥିବା ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ହୋଇଥିବା ବାଲାଟ୍ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି। ମିଚିଗାନରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କ ପଛରେ ଟ୍ରମ୍ପ ଟିକେ ଦୌଦୁଡ଼ୁଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପେନସିଲଭାନିଆରେ ଆଗରେ ଅଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଅଧିକ ମେଲ ହୋଇଥିବା ବାଲାଟ୍ ଗଣାଯାଉଥିବାରୁ ତାଙ୍କର ମାର୍ଜିନ୍ ହ୍ରାସ ପାଉଛି। ରାଜ୍ୟରେ ୩.୧ନିୟୁତ ମେଲ-ଇନ୍ ବାଲାଟ୍ ରହିଥିଲା ​​ଯାହା ଗଣିବାକୁ ସମୟ ନେଇଥାଏ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୩ ସୁଦ୍ଧା ପୋଷ୍ଟ ମାର୍କ ରଖାଯାଇଥିଲେ ଶୁକ୍ରବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣନା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ। ବୁଧବାର ଅପରାହ୍ନରେ ବିଡେନଙ୍କୁ ପ୍ରେସ ଡାକିଥିଲା। ଅଭିଯାନ ପରିଚାଳକ ବିଲ୍ ଷ୍ଟେପିଏନ୍ “ଅନେକ ୱିସ୍କନ୍ସିନ୍ କାଉଣ୍ଟିରେ ଅନିୟମିତତା” ଦର୍ଶାଇଛନ୍ତି।ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ମତଦାନର ଫଳାଫଳ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀମାନେ ଅନେକ ଅନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ରାଜ୍ୟରେ ଭୋଟ୍ ଗଣିବା ପରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା।

ପୂର୍ବତନ ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଏହି ସମୟରେ ଚାଲିଥିବା ଭୋଟ୍ ଗଣନାକୁ ସ୍ୱାଗତ କରିଛି ଏବଂ ବିଡେନ ଅଭିଯାନ ଓକିଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କୌଣସି ଆଇନଗତ ଲଢେଇ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ। ଏବଂ ମିଚିଗାନ୍ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ମକଦ୍ଦମାଟି ଏକ ଲମ୍ବା ସମୟ।ଏକ ଉଦାରବାଦୀ ଆଡଭୋକେଟୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ପ୍ରଗତି ମିଚିଗାନର କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ଲନି ସ୍କଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ବିଡେନଙ୍କ ଦୌଡକୁ ଡାକିବା ପାଇଁ ଟ୍ରମ୍ପ କେବଳ ମକଦ୍ଦମା ଦାୟର କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହା ଏକ ହେଲ ମରିୟମ।ଏହି ଅଭିଯାନ ତୁରନ୍ତ ମକଦ୍ଦମାର ଏକ ନକଲ ସାର୍ବଜନୀନ କରିନଥିଲା ଏବଂ କେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ ସେମାନେ ପ୍ରବେଶକୁ ବାରଣ କରିଥିଲେ ତାହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇନାହିଁ।

ରଶ୍ନର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ମତଦାନ ସ୍ଥାନରେ ବୁଧବାର ଉଭୟ ପକ୍ଷର ପୋଲ୍ ୱାଚରମାନେ ପ୍ରଚୁର ଥିଲେ – ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ଟିସିଏଫ୍ କେନ୍ଦ୍ର, ଆସୋସିଏଟେଡ୍ ପ୍ରେସ କହିଛି। ସେମାନେ ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ରର ହଲ୍ ଇ ପ୍ରବେଶ ଦ୍ୱାର ନିକଟରେ ଥିବା ଏକ ଟେବୁଲରେ ଚେକ୍ କରି ବାଲାଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ କରୁଥିବା ଟେବୁଲ ମଧ୍ୟରେ ବୁଲିଲେ | କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ, ସେମାନେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ପହଞ୍ଚି ଚଟାଣକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏକ ଗୋଷ୍ଠୀ ଆଲୋଚନା ପାଇଁ ଏକତ୍ରିତ ହୋଇଥିଲେ | ସମସ୍ତେ ଆଚରଣ କରୁଛନ୍ତି କି ନାହିଁ ନିଶ୍ଚିତ କରିବାକୁ ୟୁନିଫର୍ମଡ୍ ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ପୋଲିସ୍ ଅଧିକାରୀମାନେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। ସ୍ଵଛସେବୀ ଆଇନଜୀବୀ ଭାବରେ ସେ ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ଭୋଟ୍ ଗଣନା ଉପରେ ନଜର ରଖିଥିବା ପୂର୍ବତନ ରାଜ୍ୟ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ମାର୍କ ବ୍ରେୱର୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଦିନସାରା ଟିସିଏଫ୍ ମତଦାନରେ ଅଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ସହ କଥା ହୋଇଛନ୍ତି। ଅନ୍ୟମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଗତ ଦୁଇ ଦିନ ସେଠାରେ ଥିଲେ | ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରବେଶ ବାରଣ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

“ଏହା ହେଉଛି ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅନୁପସ୍ଥିତ ବାଲାଟ୍ ଗଣନା ଅପରେସନ୍ ଯାହା ଡେଟ୍ରୋଇଟ୍ ପୂର୍ବରୁ କରିସାରିଛି | ରିପବ୍ଲିକାନ୍ସର ପ୍ରତିବନ୍ଧକ କୌଶଳ ସତ୍ତ୍ୱେ ସେମାନେ ବହୁତ ଦକ୍ଷତାର ସହିତ ମତଦାନ ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି। ”ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ମାନେ ପୂର୍ବରୁ ପେନସିଲଭାନିଆ ଏବଂ ନେଭାଦାରେ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଭୋଟ୍ ସହିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆଇନଗତ ଆହ୍।ନର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ନିକଟ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଜାତୀୟ ମହତ୍ତ୍ୱ ନେଇପାରେ |ଏହାପୂର୍ବରୁ ବୁଧବାର ଦିନ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନକୁ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ନେଇଯିବେ, କିନ୍ତୁ ଯେଉଁ ଦେଶରେ ଭୋଟ୍ ଟ୍ୟାବଲେସନ୍ ନିୟମିତ ଭାବରେ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ବାହାରେ ଚାଲିଥାଏ ଏବଂ ଗଣନା ଶେଷ ହେବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ନିୟମ ସ୍ଥିର କରିଛନ୍ତି।

ହ୍ ାଇଟ ହାଉସରେ ସମର୍ଥକଙ୍କୁ ଟ୍ରମ୍ପ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ଆମେରିକାର ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟକୁ ଯିବୁ – ଆମେ ସମସ୍ତେ ଭୋଟ୍ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଚାହୁଁ।
କିନ୍ତୁ ମତଦାନ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହା କେବଳ ଗଣନା କରୁଛି ଯାହା ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ଘଟୁଛି | ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ପରେ ପୋଷ୍ଟ ମାର୍କ କରାଯାଇଥିବା କୌଣସିରାଜ୍ୟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରିବେ ନାହିଁ।ବିଡେନଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିକୁ “ଅପମାନଜନକ, ଅଦୃଶ୍ୟ ଏବଂ ଭୁଲ” ବୋଲି କହିଛି। ଭୋଟ୍‌ର ସଠିକ୍ ଟ୍ୟାବୁଲେସନ୍ ରୋକିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ପାଇଁ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଯଦି ତାଙ୍କ ଧମକକୁ ଭଲ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆମର ଆଇନ ଦଳ ଛିଡା ହୋଇଛନ୍ତି, ସେହି ଉଦ୍ୟମକୁ ପ୍ରତିରୋଧ କରିବାକୁ ନିୟୋଜିତ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ବୋଲି ବିଡେନ କ୍ୟାମ୍ପେନ ମ୍ୟାନେଜର ଜେନ ଓ’ମଲେ ଡିଲନ କହିଛନ୍ତି। ଷ୍ଟେଟମେଣ୍ଟ ଏବଂ ସେମାନେ ଜିତିବେ। ନିର୍ବାଚନ ଆଇନ ବିଶେଷଜ୍ଞ ରିଚାର୍ଡ ହାସେନ୍ ରବିବାର ସ୍ଲେଟରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ “ଯଦି ନିର୍ବାଚନ ରାତିରେ ଅଧିକାରୀମାନେ ଗଣନା ଶେଷ କରିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଆସୁଥିବା ଏକ ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ ବୋଲି ଦାବି କରିବାର କୌଣସିଆଧାର ନାହିଁ।

ଓହିଓ ଷ୍ଟେଟ ୟୁନିଭରସିଟି ନିର୍ବାଚନ ଆଇନ ପ୍ରଫେସର ଏଡୱାର୍ଡ ଫୋଲେ ବୁଧବାର ଟ୍ୱିଟରରେ ଲେଖିଛନ୍ତି: “ବାଇଦ୍ଧ୍ସ ଭୋଟ୍ ଗଣାଯିବ। କେବଳ ଜଡିତ ହେବ ଯଦି ସେଠାରେ ସନ୍ଦେହଜନକ ଧତାର ଭୋଟ୍ ଥାଏ ଯାହା ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବ, ଯାହା ହୋଇପାରେ ନାହିଁ | ଆଇନର ନିୟମ ପ୍ରତ୍ୟେକ ରାଜ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟ ଭୋଟର ସରକାରୀ ବିଜେତା ସ୍ଥିର କରିବ। ଆଇନର ନିୟମ କାମ ହେଉ। ”କୌଣସି ଘଟଣାରେ ଠକେଇର ଦାବି ସହିତ ସିଧାସଳଖ ହାଇକୋର୍ଟକୁ ଯିବାର କୌଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ | ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଅଭିଯାନ ଏହି ଉପାୟରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିପାରେ

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article