32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଆମେରିକା ନିଜ ସମ୍ବିଧାନର ମୂଲ୍ୟବୋଧ ପ୍ରତି ପ୍ରତିବଦ୍ଧତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବା ଜରୁରୀ ।

Must read

ଏହି ସ୍ତମ୍ଭ ଲେଖିବା ସମୟରେ ହ୍ ହୌ।ଇଟ ହାଉସକୁ ଦୌଡର ଅନ୍ତିମ ତଥା ସରକାରୀ ଫଳାଫଳ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜଣା ପଡିନାହିଁ | ଏହି ଦୌଡଟି ଏକ ଫଟୋ ଶେଷ ହେବାକୁ ଯାଉଛି | ସଂଖ୍ୟାଗୁଡିକ ନିକଟତର ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହାର ପରିଣାମ ବ୍ୟାପକ ହେବ – ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଲୋକ ତଥା ବହୁମୁଖୀ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ବାସ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ମୁଖ୍ୟତ ଧର୍ମର ଧମକ |

ରାଜନୈତିକ ବିଭାଜନର ଉଭୟ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଆମେରିକାର ପଣ୍ଡିତ ତଥା ବିଶ୍ଳେଷକମାନେ ଏହି ନିର୍ବାଚନକୁ “ଆମେରିକାର ପ୍ରାଣ” ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ସଂଗ୍ରାମ ବୋଲି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ସେହି “ଆତ୍ମା” କୁ ଧଳା ଏବଂ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ବୋଲି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି। ଜୋସେଫ ବିଡେନ ଏବଂ କମଲା ହାରିସଙ୍କ ଉତ୍ସାହୀମାନେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଅନେକ ରିପବ୍ଲିକାନଙ୍କ ସମେତ ଏକ ଉଦାରବାଦୀ ତଥା ବହୁବିବାହ ସମାଜର ସେମାନଙ୍କର ସମ୍ବିଧାନର ମୂଳ ମୂଲ୍ୟଗୁଡିକ ଟ୍ରମ୍ପବାଦ ଦ୍ୱାରା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଉଛି ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି | ଭିଏତନାମ ଯୁଦ୍ଧ ପରଠାରୁ ଆମେରିକା ଏତେ ବିଭାଜିତ ହୋଇନାହିଁ।

ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ତଥା ରାଜନୀତିର ଅଶ୍ଳୀଳତା ବ୍ୟତୀତ, ତାଙ୍କର ରାଜନୈତିକ ସମର୍ଥନ ଆଧାରର ଜାତିଭେଦ, କୁସଂସ୍କାର ଏବଂ ଧଳା ସୁପ୍ରିମୋବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରା କେବଳ ଆମେରିକାକୁ ବିଭକ୍ତ କରିନାହିଁ ଏବଂ ଘରେ ଏହାର ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ପ୍ରମାଣପତ୍ରକୁ ନଷ୍ଟ କରି ଦେଇଛି, ବରଂ ଆମେରିକାର ବିଶ୍ୱ ସ୍ତରରେ ଗଭୀର ଆଘାତ ଦେଇଛି। ଏହା ଏକ ସମୟରେ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱ ବହୁମୁଖୀତା ଏବଂ ଉଦାରବାଦୀ ଗଣତନ୍ତ୍ରର ଆଦର୍ଶ ପ୍ରତି ନିଜର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାକୁ ପୁଣି ଥରେ ନିଶ୍ଚିତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ କରେ, ଯେହେତୁ ସେମାନେ କ୍ଷମତାସୀନ ତଥା ସର୍ବଦଳୀୟ ଭାବନାର ବୃଦ୍ଧି ଏବଂ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ନେତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ହୋଇଥିଲେ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article