32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଆମେରିକାନ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି ।

Must read

ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଦୌଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସାତୋଟି ରାଜ୍ୟ ସ୍ଥିର ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି। ବୁଧବାର ସକାଳେ ସେମାନେ ଏଠାରେ ଠିଆ ହୋଇଛନ୍ତି |

ୱିସ୍କନ୍ସିନ୍: ଜୋ ବିଡେନ୍ ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦ ଭୋଟ୍ କିମ୍ବା ସାତ-ଦଶମାଂଶ ଶତକଡ଼ା ଆଗୁଆ ରହିଛନ୍ତି (ଯାହା ୨୦୧୬ ରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ବିଜୟର ମାର୍ଜିନ ଅଟେ) | ତାହା ଏକ ଭୟଙ୍କର ନିଅଣ୍ଟ ପରି ମନେ ହୋଇନପାରେ, କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପାଇଁ ଆଶା କରିବାର କେବଳ ଅଧିକ କାରଣ ନାହିଁ | କେବଳ ସାରା ରାଜ୍ୟରେ ଏକ ବିଛାଇବା ସ୍ଥାନ ରହିଯାଇଛି। ଯେପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏଠାରେ ଉଲ୍ଲେଖନୀୟ ଭୋଟ୍ ଅଛି, ଏହି ଦୌଡକୁ ଡାକିବା ପାଇଁ ଅତି ନିକଟତର ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଯଦି ଆପଣ ଏଠାରୁ କ’ଣ ଘଟିବାର ସମ୍ଭାବନା ଅଛି ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ବିଡେନ୍ ସ୍ତମ୍ଭରେ ପେନ୍ସିଲ୍ କରିପାରିବେ | ବିଡେନଙ୍କର କେବଳ ଏକ ସଂକୀର୍ଣ୍ଣ ଅଗ୍ରଣୀ ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଏଠାରେ ଟ୍ରମ୍ପ କେଉଁଠାରେ ଗ୍ରାଉଣ୍ଡ କରିବା କଥା ତାହା ଦେଖିବା କଷ୍ଟକର | ସମସ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ଦିନର ଭୋଟ୍ ଗଣନା କରାଯାଇଛି, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍-ବିଳମ୍ବିତ ମେଲ୍ ଏବଂ ଅସ୍ଥାୟୀ ବାଲାଟ୍ ବାକି ଅଛି | ନେଭାଡା ନିର୍ବାଚନ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗୁରୁବାର ମଧ୍ୟାହ୍ନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଉ କୌଣସି ଫଳାଫଳ ପ୍ରକାଶ ପାଇବ ନାହିଁ। ସେ ଆରିଜୋନାରେ ୫-ପଏଣ୍ଟ ନିଅଣ୍ଟରେ ଅଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜବରଦଖଲ ପାଇଁ ଅଛି। କିନ୍ତୁ ଅବଶିଷ୍ଟ ଭୋଟ୍ ବିଷୟରେ ଅନିଶ୍ଚିତତା ଅଛି | ଗୋଟିଏ ଜିନିଷ ଆମେ ଜାଣୁ: ଗତ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ରାଜ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବିଳମ୍ବିତ ମେଲ୍ ବାଲାଟ୍ ଅଛି |

ଏହି ବାଲାଟ୍ ଗୁଡିକ ସାଧାରଣତ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ଟିଲ୍ଟ କରନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଏହି ବର୍ଷ ସେମାନେ ହୁଏତ ହୋଇପାରନ୍ତି ନାହିଁ | ଏତେ ସଂଖ୍ୟକ ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କର ମତଦାନକୁ ଦୌଡିଲେ ଯେ ଅବଶିଷ୍ଟ ଅନୁପସ୍ଥିତ ବାଲାଟ୍ ପଞ୍ଜିକୃତ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ର | ଏହା ସମ୍ଭବ ଯେ ଏହି ରିପବ୍ଲିକାନମାନେ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ଭୋଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ ଯେ ସେମାନେ ନିଜ ମତଦାନରେ ପଠାଇଛନ୍ତି, ଯାହା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗଣନା କରାଯାଇ ନାହିଁ | ଆଜି ଆମେ ପରେ ଏକ ଉତ୍ତମ ଧାରଣା ପାଇବୁ, ଯେତେବେଳେ ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ମତଦାନ ଗଣନା ଶେଷ କରିଥିବେ ବୋଲି ଆଶା କରନ୍ତି। ସକାଳେ ଅଗ୍ରଣୀ ହ୍ରାସ ପାଇଲା, ଏବଂ ବିଡେନ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କୁ ଅତିକ୍ରମ କରିଛନ୍ତି, ବହୁ ଭୋଟ୍ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ୱେନ କାଉଣ୍ଟିରେ ଗଣିବାକୁ ବାକି ଅଛି | ଏହା ମଧ୍ୟ ଅନୁମାନ କରିବା ଯୁକ୍ତିଯୁକ୍ତ ଯେ ଅନେକ ବକେୟା ଭୋଟ୍ ହେଉଛି ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ମେଲ୍ ଅନୁପସ୍ଥିତ, ଯାହା ସୋମବାର କିମ୍ବା ମଙ୍ଗଳବାର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ | ଶେଷରେ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବରେ ନିକଟତର ହୋଇନପାରେ, ଏବଂ ଆଜି ଏକ ଭଲ ସୁଯୋଗ ଅଛି ଯାହାକୁ ଆଜି କୁହାଯାଏ | ବୁଧବାର ରାତି ସୁଦ୍ଧା ଫଳାଫଳର “ଏକ ସ୍ପଷ୍ଟ ଚିତ୍ର, ଯଦି ଚୂଡ଼ାନ୍ତ ଚିତ୍ର ନୁହେଁ” ବୋଲି ସେ ଆଶା କରିଛନ୍ତି।

ଯଦି ବିଡେନ ମିଚିଗାନକୁ କାବୁ କରିଥାନ୍ତେ, ତା’ହେଲେ ସେ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକରେ ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବେ ଯାହା ୨୭୦-ନିର୍ବାଚନୀ-ଭୋଟ୍ ସୀମାକୁ ଅତିକ୍ରମ କରିପାରେ। ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏକ ୧୧ ପଏଣ୍ଟ ଅଗ୍ରଣୀ ସହିତ ବିଡେନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ | କିନ୍ତୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଏଠାରେ ମଧ୍ୟ ଟିକେ ବିପଦରେ ଅଛନ୍ତି। ଅବଶିଷ୍ଟ ଭୋଟର ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ମେଲ ଅନୁପସ୍ଥିତ, ଏବଂ ବିଡେନ ପେନସିଲଭାନିଆରେ ମେଲ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଭୋଟ୍ ୭୮% ରୁ ୨୧% ବ୍ୟବଧାନରେ ଜିତିଛନ୍ତି | ରାଜ୍ୟ ସଚିବଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଗଣନା କରିବାକୁ ୧.୪ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ଅନୁପସ୍ଥିତ ଭୋଟ୍ ବାକି ଅଛି ଏବଂ ଏହା ଆଗାମୀ କିଛି ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ଆସିଥିବା ବାଲାଟ୍ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରିବ ନାହିଁ। ଯଦି ବିଡେନ ଏହି ମାର୍ଜିନ ଦ୍ୱାରା ଏହି ୧.୪ ମିଲିୟନ୍ ଭୋଟ୍ ଜିତନ୍ତି ତେବେ ସେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଜିତିଛନ୍ତି – ଏବଂ ଏହା ଏକ ନିରାପଦ ବ୍ୟାଟ୍ ପରି ମନେ ହେଉଛି – ଏହା ତାଙ୍କୁ ୮୦୦,୦୦୦ ଭୋଟ୍ ଦେବ, ଯାହା ତାଙ୍କୁ ଆଗକୁ ନେବା ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ | ଏହା କହିଲା, ଗଣିବାକୁ ବାକି ଥିବା ଅନେକ ବାଲାଟ୍ ସହିତ ଅତ୍ୟଧିକ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସୀ ହେବା କଷ୍ଟକର | ରାଜ୍ୟ ଅଧିକାରୀମାନେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ଯେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଭୋଟ୍ ଶୁକ୍ରବାର ସୁଦ୍ଧା ଗଣାଯିବ।

ଜର୍ଜିଆ: ଏହା ଲୋକଙ୍କୁ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ କରିପାରେ | ୯୦% ରୁ ଅଧିକ ଭୋଟ ଗଣତି ସହିତ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କର ୨ ପଏଣ୍ଟ ଅଗ୍ରଣୀ ରହିଛି, କିନ୍ତୁ ଆଟଲାଣ୍ଟା ଅଞ୍ଚଳରେ ଅନେକ ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ଭୋଟ୍ ବାକି ଅଛି | ଏହା ବିଡେନ ପାଇଁ ଯଥେଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ | ଏହା ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଉଭୟ ଉପାୟରେ ଅତି ନିକଟତର ହେବ | ବୁଧବାର ସୁଦ୍ଧା ଅଧିକାଂଶ ରାଜ୍ୟ ଦୌଡର ବିଜେତା ଘୋଷିତ ହେବ ବୋଲି ସେ ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ବୋଲି ରାଜ୍ୟ ସଚିବ କହିଛନ୍ତି।

ଯଦି ବିଡେନ ଜର୍ଜିଆକୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିବା ଅନ୍ୟ ରାଜ୍ୟଗୁଡିକ ସହିତ ବହନ କରିଥାନ୍ତେ, ତେବେ ସେ ୩୦୦ ରୁ ଅଧିକ ନିର୍ବାଚନ ଭୋଟ୍ ଜିତିବେ ।ଏହା ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ରାଜ୍ୟ ଯେଉଁଠାରେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରିୟ ଅଟନ୍ତି। ଦୌଡଟି ବିଶେଷ ନିକଟତର ନୁହେଁ, କିନ୍ତୁ ପଜଲ୍ ର ଏକ ବଡ ନିଖୋଜ ଅଂଶ ଅଛି: ବିଳମ୍ବିତ ମେଲ୍ ବାଲାଟ୍ | ନଭେମ୍ବର ୧୨ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ମେଲ ବାଲାଟକୁ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରେ ଏବଂ ନିର୍ବାଚନ ଦିବସରେ ପ୍ରାୟ ଦେଢଲକ୍ଷ ଅନୁପସ୍ଥିତ ମତଦାନ ରହିଥିଲା। ବାସ୍ତବରେ, ଏହି ବାଲାଟଗୁଡିକର କେବଳ ଏକ ଭଗ୍ନାଂଶ ମେଲ୍ କରାଯିବ | ୨୦୧୬ ରେ, ସେଠାରେ କେବଳ ୧୦,୦୦୦ ବା ଅଧିକ ଥିଲେ – ଯଦିଓ ସେହି ବର୍ଷ ବହୁତ କମ୍ ଅନୁପସ୍ଥିତ ବାଲାଟ୍ କାଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା | ଏହି ବର୍ଷ, ସୋମବାର ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇଥିବା ମେଲ୍ ବାଲାଟ୍ର ଏକ ବିରାଟ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇନାହିଁ – ଯାହା ବୋଧହୁଏ ଆଜି ମତଦାନର ଏକ ବଡ଼ ବନ୍ୟା ପରିସ୍ଥିତି ହେବ ନାହିଁ ବୋଲି ସୂଚାଉଛି | ଏହା ସତ୍ତ୍ .େ, ଆମେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏଥିରୁ କୌଣସିଟି ଜାଣିନାହୁଁ | ମୁଁ ଅନୁମାନ କରୁଛି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆମେ ଦୌଡକୁ ଡକାଯିବ ନାହିଁ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article