25 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଓ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ହାଜିରା ନିର୍ଦେଶ ।

Must read

ଜଷ୍ଟିସ ବିଶ୍ୱନାଥ ରଥଙ୍କୁ ନେଇ ଗଠିତଖଣ୍ଡପୀଠ ବାଙ୍କୀ ସ୍ୱୟଂଶାସିତ କଲେଜରପ୍ରାଧ୍ୟାପକ ବସନ୍ତ କୁମାର ସାହୁଙ୍କ ଆବେଦନର ଶୁଣାଣି କରି ଏପରି ନିର୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି । ମାମଲାର ବିବରଣୀରୁ ପ୍ରକାଶ ଯେୟୁଜିସି ସ୍କେଲ ଦରମା ପ୍ରସଂଗ ନେଇ ଆବେଦନକାରୀ ୧୯୯୯ରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଦ୍ୱାରସ୍ଥ ହୋଇଥିଲେ ।୨୦୧୮, ଜୁଲାଇ ୬ରେ ହାଇକୋର୍ଟ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ଆବେଦନକାରୀଙ୍କୁ ୟୁଜିସି ସ୍କେଲ ଅ ।ଆଧାରରେ ସଂଶୋଧିତଦରମା ଓ ବକେୟା ପ୍ରାପ୍ୟ ଏକ ମାସଭିତରେ ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିଲେ ।

ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ଏହି ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ପାଳନରେଅବହେଳା ଅଭିଯୋଗ କରିଆବେଦନକାରୀ ୨୦୧୯ରେ ଅଦାଲତଅବମାନନା ମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।୨୦୧୯, ଫେବ୍ରୁଅ ।ରି ୨୦ରେହାଇକୋର୍ଟ ଅଦାଲତ ଅବମାନନା ମାମଲାରଶୁଣାଣି କରି ପୂର୍ବ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ୩ ମାସ ଭିତରେକାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରିବାକୁ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଓ ନିର୍ଦେଶକଙ୍କୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶ ଦେଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁନିର୍ଦ୍ଧାରିତ ସମୟସୀମା ଭିତରେ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ନିର୍ଦେଶ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହୋଇନଥିଲା । ଏହାପରେ ପୁଣି ଆବେଦନକାରୀ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ଅଦାଲତ ଅବମାନନାମାମଲା ରୁଜୁ କରିଥିଲେ ।

ମାମଲାର ଶୁଣାଣିକରି ହାଇକୋର୍ଟ ୨୦୧୯, ଡିସେମ୍ବର୧୨ରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଓ ନିଦେ୍ର୍ଦଶକଙ୍କୁକାରଣ ଦର୍ଶାଅ ନୋଟିସ୍ ଜାରିକରାଯାଇଥିଲେ । କିନ୍ତୁ ଏହା ପରେ ମଧ୍ୟଉଭୟ ଅଧିକାରୀ ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ସମୟରେ ପକ୍ଷ ରଖି ନଥିଲେ । ଅକ୍ଟୋବର ୨୧ରେ ହାଇକୋର୍ଟମାମଲାର ଶୁଣାଣି କରି ନଭେମ୍ବର ୩ରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଓ ନିର୍ଦେଶଙ୍କୁ ବ୍ୟକ୍ତିଗତଭାବେ ହାଜର ହେବା ପାଇଁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶଦେଇଥିଲେ । ପୂର୍ବ ନିର୍ଦେଶ ପାଳନ କରିଆଜି ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ନିର୍ଦେଶକ ଅଶ୍ୱିନୀ କୁମାରମିଶ୍ର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ହାଜର ହୋଇସତ୍ୟପାଠ ଦାଖଲ କରିଥିଲେ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ସଚିବ ଶାଶ୍ୱତ ମିଶ୍ରବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଭାବେ ହାଜର ନ ହୋଇ ଏଥିରୁଛାଡ଼ ପାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପିଟିସନ୍ ଦାଖଲକରିଥିଲେ ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article