32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଚଳିତ ମାସରୁ ଖୋଲିବ ସ୍କୁଲ

Must read

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୫/୧୧:ଚଳିତ ମାସରେ ରାଜ୍ୟରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବ । ଏନେଇ ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସମୀର ରଞ୍ଜନଦାଶ ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି । ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶଶ୍ରେଣୀ ପାଇଁ ହେବ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପାଠପଢା । ପିଲାସ୍କୁଲକୁ ନଆସିଲେ ଅନଲାଇନରେ ପାଠପଢା ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ । ୩୦% ପାଠ୍ୟକ୍ରମହ୍ରାସ ହୋଇଛି । ଆଉ ଅଧିକ ହ୍ରାସ ହେବନା । ବାକି ୭୦% ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ନୂଆକ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ । ସ୍କୁଲ ପାଠପଢାନେଇ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏସଓପି ।ଜିଲ୍ଲାପାଳ ଓ ଡିଇଓମାନଙ୍କ ସହଆଲୋଚନା କରାଯିବ ।

ସ୍କୁଲ ପରି·ଳନାବେଳେ କରୋନା ଗାଇଡଲାଇନ୍ କଡାକଡିପାଳନ ହେବ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ।ଗଣଶିକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ଦାଶ କହିଛନ୍ତି,ନଭେମ୍ବର ୧୬ରୁ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀଯାଏଁ ଖୋଲିବାକୁ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଗାଇଡଲାଇନ୍ ଜାରି କରିଥିଲେ । ଏଥିପାଇଁବିଭାଗ ପ୍ରସ୍ତୁତ ରହିଛି । ତେବେ ସ୍କୁଲଖୋଲିବା ନେଇ ଏସଓପି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଲାଗିସମସ୍ତ ପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁସେ ବିଭାଗୀୟ ସଚିବଙ୍କୁ ନିଦେ୍ର୍ଦଶଦେଇଥିଲେ । ସେପେଟେ ନଭେମ୍ବର ୧୫ପରେ ନବମରୁ ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ନିଜ ତତ୍ତ୍ୱାବଧାନ ବାନିରୀକ୍ଷଣରେ ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବାକୁ ବିଭାଗତାରିଖ ଧାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବ ବୋଲି ସାନିଗାଇଡ୍ଲାଇନ୍ରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେଏସଆରସି ।

ସ୍କୁଲ ଖୋଲିବା ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ, ଅଭିଭାବକ ଏବଂ ଶିକ୍ଷକ-ଶିକ୍ଷୟତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଦେଇଛିଉତ୍ସାହ ।ବିଶେଷ କରି ମାଟ୍ରିକ ଏବଂ ଦ୍ୱାଦଶଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ଆଉ ମାତ୍ର୩ ମାସ ବାକି ଥିବାରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତିରେ ଏହାବେଶ ସହାୟକ ହେବ ବୋଲି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀକହିଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତିଆରମ୍ଭକରିଦେଇଛନ୍ତି । ସ୍କୁଲ ପରିସର ସହକ୍ଲାସରୁମ୍ ସଫା ଓ ସାନିଟାଇଜେସନ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article