32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୮ ମାସରେ ଭାରତର ସେବା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ |

Must read

ଭାରତର ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ସେବା ଶିଳ୍ପରେ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ, ଅକ୍ଟୋବରରେ ଆଠ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଚାହିଦା ବଞ୍ଚିବା ସହିତ ବିସ୍ତାର ହେଲା, କିନ୍ତୁ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରାସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଚାକିରୀ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଗିଲେ ବୋଲି ବୁଧବାର ଏକ ଘରୋଇ ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି।ସୋମବାର ଏକ ସମାନ ସର୍ଭେ ସହିତ ମିଳିଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି, ଏସିଆର ତୃତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ଅର୍ଥବ୍ୟବସ୍ଥାରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର କାର୍ଯ୍ୟ ଚାଲିଛି |ନିକ୍କି / ଆଇଏଚ୍ଏସ୍ ମାର୍କିଟ୍ ସର୍ଭିସେସ୍ କ୍ରୟ ମ୍ୟାନେଜର୍ସ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ୪୯.୮ ରୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୫୪.୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ଫେବୃଆରୀ ଠାରୁ ଏହା ସର୍ବାଧିକ ପଢାଥିଲା ଏବଂ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସଂକୋଚନରୁ ପୃଥକ କରୁଥିବା ୫୦ ମାର୍କରୁ ଅଧିକ “ଭାରତୀୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବା ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଖରାପ ଅବନତିରୁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ। ବର୍ଷରେ, ” ମାର୍କିଟ୍ ର ଅର୍ଥନୀତି ସହଯୋଗୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଲିୟାନା ଡି ଲିମା ଏକ ପ୍ରକାଶନରେ କହିଛନ୍ତି।

“ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ କଠିନ ବିସ୍ତାରର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ | ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଅଧିକ ଉତ୍ସାହିତ ଥିଲେ, ଯଦିଓ ଆଗାମୀ ବର୍ଷରେ ଉତ୍ପାଦନ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ଆଶା ଏକ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ଉପରେ ଲାଗିଛି। ”ଏକ ସବ୍-ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଟ୍ରାକିଂ ସାମଗ୍ରିକ ଚାହିଦା ଦର୍ଶାଇଛି ଯେ ଏହା ଫେବୃଆରୀ ଠାରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ହେତୁ ବିଦେଶୀ ଚାହିଦା ହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଥିବାରୁ ନୂତନ ରପ୍ତାନି ବ୍ୟବସାୟ ସଂକୋଚନ ଅଞ୍ଚଳରେ ଦୃଢ ଭାବରେ ରହିଲା |ଏହା ଦ୍ୱାରା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ଆଠ ମାସ ପାଇଁ ଚାକିରି କାଟିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ଯାହା ରେକର୍ଡର ସବୁଠାରୁ ଲମ୍ବା ଧାରା |ଡି ଲିମା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ଭେରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ ଛୁଟିରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେରି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରଦୂଷଣର ବ୍ୟାପକ ଭୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।ଉଭୟ ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସେବା ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କମ୍ପୋଜିଟ୍ ଗତ ମାସରେ ୫୮.୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥିଲା, ଯାହା ଜାନୁଆରୀ ୨୦୧୨ ଠାରୁ ସେପ୍ଟେମ୍ବରର ୫୪.୬ ରୁ ସର୍ବାଧିକ ଥିଲା |ଯଦିଓ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଆଗାମୀ ବର୍ଷ ବିଷୟରେ ଆଶାବାଦୀ ରହିଲେ – ଆଶାବାଦୀତା ଗତ ମାସରେ ସାତ ମାସର ଉଚ୍ଚତାକୁ ଦୃଢ ଼ ହେଲା – ଆଶା ସୂଚକାଙ୍କ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ହାରାହାରିଠାରୁ କମ୍ ରହିଲା |

ଫେବୃଆରୀ ଠାରୁ ଇନପୁଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା କିନ୍ତୁ ବଞ୍ଚୁଥିବା ଚିନ୍ତାଧାରା ମଧ୍ୟରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ବ୍ୟବସାୟକୁ ଜିତିବା ପାଇଁ ଅନେକ ଜମ୍ପ ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ଯାହା କରୋନାଭାଇରସ୍ ସଂକ୍ରମଣର ସେବା ସେବା ଶିଳ୍ପରେ ନୂତନ ପୁନରୁଦ୍ଧାରକୁ ବନ୍ଦ କରିପାରେ, ଯାହା ଦେଶର ମୋଟ ଘରୋଇ ଉତ୍ପାଦରେ ୬୦% ରୁ ଅଧିକ ହେବ |ଭାରତ ବିଶ୍ୱର ଦ୍ୱିତୀୟ ସର୍ବାଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ମାତ୍ର 8 ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ, କେବଳ ଆମେରିକା ପଛରେ ରହିଛି। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରୁ ଭାରତରେ ନୂଆ ଦୈନିକ ମାମଲା ହ୍ରାସ ପାଉଛି, କିନ୍ତୁ ପର୍ବ ତୁରେ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ବଞ୍ଚିପାରେ ବୋଲି ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article