32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତୀୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଫେବୃଆରୀରେ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ପଞ୍ଜିକରଣ କରିଛି ।

Must read

ଭାରତୀୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ଅକ୍ଟୋବରରେ ସାତ ମାସର ହ୍ରାସ ଏବଂ ପଞ୍ଜୀକୃତ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ସମାପ୍ତ କରିଛି, କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ମଧ୍ୟରେ ଉନ୍ନତ ବଜାର ସ୍ଥିତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି ବୋଲି ବୁଧବାର ଏକ ମାସିକ ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି। ଅକ୍ଟୋବରରେ ୫୪,୧ ରେ, ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୪୯.୮ ରୁ, ଫେବୃଆରୀରୁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ୫୦.୦ ନୋ-ପରିବର୍ତ୍ତନ ମାର୍କ ଉପରେତୁକାଳୀନ ଆଡଜଷ୍ଟ ହୋଇଥିବା ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ ବ୍ୟବସାୟ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ସୂଚକାଙ୍କ ଉପରେ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା |ମାର୍କିଟ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ସର୍ଭିସେସ୍ କ୍ରୟ ମ୍ୟାନେଜର୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସ ଅନୁଯାୟୀ, ୫୦ ରୁ ଅଧିକ ମୁଦ୍ରଣର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ବିସ୍ତାର ଏବଂ ନିମ୍ନରେ ଏକ ସ୍କୋର |

ମାର୍କିଟ୍ର ଅର୍ଥନୀତି ଆସୋସିଏଟ୍ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ପଲିୟାନା ଡି ଲିମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତୀୟ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ଏହାର ଉତ୍ପାଦନ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ସହ ଯୋଗଦେବା ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ମହାମାରୀ ଦ୍ୱାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଖରାପ ଅବନତିରୁ ଆର୍ଥିକ ଅବସ୍ଥାରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପୋଷ୍ଟ କରିବା ଉତ୍ସାହଜନକ ଅଟେ।ଲିମା ଆହୁରି ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଅଗଷ୍ଟରେ ଉତ୍ପାଦନ ଶିଳ୍ପର ପୁନରୁତ୍ଥାନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସେବା କ୍ଷେତ୍ର ସୁସ୍ଥ ହେବାକୁ ଲାଗିଲା।

ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀମାନେ ଅକ୍ଟୋବର ମାସରେ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପରେ କଠିନ ବିସ୍ତାରର ସଙ୍କେତ ଦେଇଥିଲେ |ସେବା କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ନୂତନ କାର୍ଯ୍ୟ ଗ୍ରହଣର ବୃଦ୍ଧି ବିଷୟରେ ଜଣାଇଲେ, ଯାହାକୁ ସେମାନେ ସଫଳ ମାର୍କେଟିଂ ପ୍ରୟାସ ଏବଂ ଚାହିଦାକୁ ଦୃଢକରିଥିଲେ |ଚାକିରି ସାମ୍ନାରେ ରୋଜଗାରରେ ଆଉ ଏକ ମାସିକ ହ୍ରାସ ଘଟିଥିଲା ​​| ଚାକିରି ଚ୍ଚାଳିବାର ଗତି ଦୃଢ ଥିଲା ଏବଂ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ରେକର୍ଡ ହୋଇଥିଲା |ଅଧିକନ୍ତୁ, ପାଞ୍ଚଟି ମନିଟରିଂ ସବ୍-ସେକ୍ଟରରେ ଚୁକ୍ତି କରୁଥିବା ବେତନ ସଂଖ୍ୟା |

ଲିମା କହିଛନ୍ତି ଯେ ସର୍ଭେରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଛୁଟିରେ ଥିବା କର୍ମଚାରୀମାନେ ଫେରି ନାହାଁନ୍ତି ଏବଂ କୋବିଡ-୧୯ ପ୍ରଦୂଷଣର ବ୍ୟାପକ ଭୟ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ଯୋଗାଣ ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛି।ଆଶା କରୁଛି ଯେ କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଏକ ଟିକା ବ୍ୟବସାୟିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ୧୨ ମାସର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ପ୍ରତି ସକାରାତ୍ମକ ଭାବନାକୁ ବାହାର କରାଯିବ।ପ୍ରାଇସ୍ ଫ୍ରଣ୍ଟରେ, ଇନପୁଟ୍ ମୂଲ୍ୟର ମୁଦ୍ରାସ୍ଫୀତି ହାର ଆଠ ମାସର ଉଚ୍ଚତାକୁ ନେଇଥିଲା, କିନ୍ତୁ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଦେୟ ମୂଲ୍ୟରେ ନରମ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ​​|ମିଳିତ ସେବା ଏବଂ ଉତ୍ପାଦନ ଉତ୍ପାଦନକୁ ମାପ କରୁଥିବା କମ୍ପୋଜିଟ୍ଆଉଟପୁଟ୍ ସୂଚକାଙ୍କ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ୫୪.୬ ରୁ ଅକ୍ଟୋବରରେ ୫୮.୦ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ନଅ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ଉତ୍ପାଦନରେ ସବୁଠାରୁ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ବୃଦ୍ଧି ହେବାର ସଙ୍କେତ ଦେଇଛି |ଉତ୍ପାଦନ ଏବଂ ସେବା କ୍ଷେତ୍ରର କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ୨୦୨୦/୨୧ ଆର୍ଥିକ ବର୍ଷର ତୃତୀୟ ତ୍ରୟ ମାସିକ ଆରମ୍ଭରେ କମ୍ ବେତନ ସଂଖ୍ୟା ରେକର୍ଡ କରିଥିଲେ |ଫଳସ୍ୱରୂପ, ଅଷ୍ଟମ ମାସ ପାଇଁ ଘରୋଇ କ୍ଷେତ୍ରର ନିଯୁକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଛି ବୋଲି ସର୍ଭେରେ କୁହାଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article