32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନବଜୋତ ସିଦ୍ଧୁ, ଅନ୍ୟ ବିଧାୟକମାନେ ସୀମାରେ କିଛି ସମୟ ଅଟକି ଗଲେ।

Must read

ଚାଷ ଆଇନ ବିରୋଧରେ ଦିଲ୍ଲୀକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଅମରିନ୍ଦର ସିଂ ବୁଧବାର ଦିନ ପଞ୍ଜାବ ପ୍ରତି “କେନ୍ଦ୍ରର ମାତୃତ୍ୱ” ଚିକିତ୍ସା ଉପରେ ଆଲୋକପାତ କରିବା ପାଇଁ ଜନ୍ତର ମନ୍ତ୍ରରେ ଏକ ଧର୍ମଘଟ କରିଥିଲେ।ପଞ୍ଜାବକୁ ଏହାର ଜିଏସ୍ଟି ଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରିବାରେ ବିଫଳତା ଏବଂ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପ୍ରଶମନ ପାଣ୍ଠିର ସୁବିଧା ବନ୍ଦ କରିବାରେ ଅମରିନ୍ଦର ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମ ପାଖରେ ଟଙ୍କା ନାହିଁ, ଆମର କୋଇଲା ଷ୍ଟକ୍ ଶେଷ ହୋଇଛି। ଏହି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆମେ କିପରି ବଞ୍ଚି ପାରିବା?ଅମରିନ୍ଦର ରାଜସ୍ଥାନରେ ମହାତ୍ମା ଗାନ୍ଧୀଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ଜଣାଇ ଦିନ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ କହିଛି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ସୁରକ୍ଷା କାରଣ ଦର୍ଶାଇବା ପରେ ସେମାନେ ରାଜଘାଟରୁ ଜନ୍ତର ମନ୍ତର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରିଲେ ଧର୍ମର ସ୍ଥାନ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି।

ପରେ ସେ ପଞ୍ଜାବ କଂଗ୍ରେସ ସାଂସଦ ତଥା ବିଧାୟକଙ୍କ ସହ ଧର୍ମକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ଜନ୍ତର ମନ୍ତ୍ରକୁ ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ସହ ଲୋକ ଇନସାଫ ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକ ସିମରଞ୍ଜିତ ସିଂ ବାଇନ୍ସ, ପଞ୍ଜାବୀ ଏକତା ପାର୍ଟିର ବିଧାୟକ ସୁଖପାଲ ଖଇରା ଏବଂ ଶିରୋମାନି ଅକାଳୀ ଦଳ (ଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ) ବିଧାୟକ ପରମିନ୍ଦର ସିଂ ଧିନ୍ଦସା ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆମ ଆଡମି ପାର୍ଟି (ଏଏପି) ଅମରିନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦିଲ୍ଲୀରେ ସରକାର ଚାଷୀଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସଂଶୋଧନ ବିଲ୍ ପାରିତ କରିନଥିବାରୁ ରିଲେ ଧର୍ନାରେ ଯୋଗ ନଦେବାକୁ ଚାପ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଛି।ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କ ସହ କଥାବାର୍ତ୍ତା କରି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମନେ ପକାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଡ ମନମୋହନଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସମୟରେ ସେ ଥରେ ତାଙ୍କୁ ପଚାରିଥିଲେ ଯେ ସେ ପଞ୍ଜାବର ଅକାଲୀମାନଙ୍କୁ କାହିଁକି ଏତେ ଟଙ୍କା ଦେଉଛନ୍ତି ଏବଂ ତତ୍କାଳୀନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଉତ୍ତର ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସମାନ ବ୍ୟବହାର କରିବେ।

ଅମରିନ୍ଦର କହିଛନ୍ତି ଯେ କେନ୍ଦ୍ରରେ ସେ ବର୍ତ୍ତମାନର ସରକାରଙ୍କୁ ଅନୁକରଣ କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ସମାନ ଆଭିମୁଖ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବେ।ଅକାଲିସ୍ ଉପରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ରାଜନୈତିକସ୍ୱାର୍ଥ ରକ୍ଷା ପାଇଁ ଚାଷ ଆଇନ ଉପରେ ଏକ ଦୂରଦୃଷ୍ଟିପୂର୍ଣ୍ଣ ନାଟକରେ ଅଭିନୟ କରିଛନ୍ତି। ପଞ୍ଜାବରେ ହେବାକୁ ଥିବା ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପୂର୍ବରୁ ସେମାନେ ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ସହିତ ଫେରିବେ ବୋଲି ସେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିଛନ୍ତି।ଏହାପୂର୍ବରୁ ନବଜୋତ ସିଂ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ସମେତ କିଛି କଂଗ୍ରେସ ବିଧାୟକଙ୍କୁ ଦିଲ୍ଲୀ ସୀମାରେ ପୋଲିସ ଅଟକାଇଥିଲା। ବିଧାୟକ ରାଜା ୱାରିଙ୍ଗ, ଅବତାର ହେନେରୀ ଜୁନିଅର, ରାଜିନ୍ଦର ବେରୀ, କାକା ଲୋହଗଡ ଏବଂ ସୁରଜିତ ସିଂ ଧିମାନଙ୍କ ସହ ଥିବା ସିଦ୍ଧୁ ମଧ୍ୟ ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସ ସହ ଯୁକ୍ତିତର୍କ କରୁଥିବା ଏକ ଭିଡିଓ ଫେସବୁକରେ ପୋଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି: “ଏହା ହେଉଛି ଗଣତନ୍ତ୍ର। ଆମେ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ | କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ବୁ do ିପାରୁ ନାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆମକୁ ଯେତିକି ଦମନ କରାଯିବ ଆମେ ପଛକୁ ଧକ୍କା ଦେବୁ। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article