32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଆମେରିକୀୟ ଓକିଲ ଜେନିଫର ରାଜକୁମାର ପ୍ରଥମ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ମହିଳା ହୋଇଛନ୍ତି

Must read

ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟସଭାକୁ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ଜଣେ ୩୮ ବର୍ଷୀୟ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଓକିଲ ପ୍ରଥମ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ମହିଳା ହୋଇଛନ୍ତି।ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ଜେନିଫର୍ ରାଜକୁମାର ତାଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜିଓଭାନି ପର୍ନାଙ୍କୁ ପରାସ୍ତ କରିଛନ୍ତି। ରାଜ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିବା ପ୍ରଥମ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ମହିଳା ହୋଇଥିବାରୁ @ ଜେନିଫର ରାଜକୁମାରଙ୍କୁ ଅଭିନନ୍ଦନ! ଜେନିଫର୍ ଜଣେ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ ଏବଂ ଆଇନଗତ ଆଡଭୋକେଟ୍, ଏବଂ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ସେ ଆଲବାନିରେ ଦକ୍ଷିଣ ଏସୀୟ ସ୍ୱର ପାଇଁ ଜଣେ ଦୃଢ ଼ ଆଡଭୋକେଟ୍ ହେବେ ବୋଲି ବୁଧବାର ଭାରତୀୟ ଆମେରିକୀୟ ଇମ୍ପାକ୍ଟ ଫଣ୍ଡ ଟ୍ୱିଟ୍ କରିଛି।ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ଶିକ୍ଷିତ ଆଇନଜୀବୀ ତଥା ପ୍ରବାସୀ ଅଧିକାରର ଓକିଲ ରାଜକୁମାର ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାରେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ, ୩୮ ତମ ବିଧାନସଭା ଜିଲ୍ଲାକୁ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରିବେ, ଯେଉଁଥିରେ କାଠହାଭେନ, ରିଜୱୁଡ, ରିଚମଣ୍ଡ ହିଲ, ଓଜୋନ ପାର୍କ ଏବଂ ଗ୍ଲେଣ୍ଡଲେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ।

ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟସଭା ହେଉଛି ରାଜ୍ୟ ବିଧାନସଭାର ନିମ୍ନ ଗୃହ, ରାଜ୍ୟ ସିନେଟ୍ ଉପର ଗୃହ | ବିଧାନସଭାରେ ୧୫୦ଟି ଆସନ ଅଛି। ବିଧାନସଭା ସଦସ୍ୟମାନେ କାର୍ଯ୍ୟକାଳ ସୀମା ବିନା ଦୁଇ ବର୍ଷର କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି |ରାଜକୁମାର ନ୍ୟୁୟର୍କର ସିଟି ୟୁନିଭରସିଟିର ଜଣେ ଓକିଲ ଏବଂ ପ୍ରଫେସର। ସେ ମଧ୍ୟ ନ୍ୟୁୟର୍କର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ।
ତାଙ୍କ ୱେବସାଇଟ୍ ରେ ଥିବା ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ରାଜକୁମାରଙ୍କର ଜନସେବାରେ ମୂଳ ମୂଳ ରହିଛି | ତାଙ୍କ ପିତାମାତା ଭାରତରୁ ଆମେରିକା ଯାଇ ନ୍ୟୁୟର୍କର କୁଇନ୍ସ ପଡ଼ିଆରେ ଅବସ୍ଥାନ କରିଥିଲେ।

ସେ ପରିବାର ପାଇଁ ଆଇନ ପରାମର୍ଶଦାତା ପରିଷଦ, ନ୍ୟୁୟର୍କ ସହରର ଅଗ୍ରଣୀ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ତଥା ପାରିବାରିକ ହିଂସା, ଯ ନ କାରବାର ତଥା ଲିଙ୍ଗଗତ ହିଂସାରୁ ବଞ୍ଚିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ଓକିଲାତି କରନ୍ତି। ସେ ଷ୍ଟାନଫୋର୍ଡ ଲ ସ୍କୁଲ, କ୍ୟୁନି ଲ ସ୍କୁଲ ଏବଂ ହାର୍ଭାର୍ଡ ଲ ସ୍କୁଲରେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ସ୍ୱାର୍ଥ ଆଇନ ଏବଂ ନୀତି ଉପରେ କହିଛନ୍ତି।୨୦୧୫ ଏବଂ ୨୦୧୬ରେ, ରାଜକୁମାର ସୁପର ଓକିଲଙ୍କ ନ୍ୟୁୟର୍କ-ମେଟ୍ରୋ ରାଇଜିଂ ଷ୍ଟାର୍ସ ତାଲିକାରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହା ନ୍ୟୁୟର୍କର ୨.୫ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ ଆଇନଜୀବୀଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇ ନଥିଲା।ତାଙ୍କ ପ୍ରୋଫାଇଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟପାଳ ଆଣ୍ଡ୍ରିୟୁ କୁଏମୋ ତାଙ୍କୁ ଇମିଗ୍ରେସନ ବ୍ୟାପାର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ତଥା ନ୍ୟୁୟର୍କ ରାଜ୍ୟ ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପରାମର୍ଶଦାତା ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article