32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

କୋବିଡ-୧୯: ଆଜି ଆପଣ ଯାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ।

Must read

ଅକ୍ଟୋବର ଶେଷ ସୁଦ୍ଧା, ଆମକୁ କୋବିଡ-୧୯ ଟିକା ର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ୩ ପରୀକ୍ଷଣରୁ ଅତି କମରେ କିଛି ତଥ୍ୟ ଥିବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଥିଲା | ଏହା ବିଳମ୍ବ ହୋଇଛି (କିଛି ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଅଧିକ ନୁହେଁ) ଏପରିକି ଏହା ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେ ଆମର ଅଧିକାଂଶ ସମୟସୀମା (ଏବଂ ଏଥିରେ ବିଗ୍ ଫାର୍ମା, ସରକାରୀ କର୍ମଚାରୀ, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ବିଶେଷଜ୍ଞ, ବିଶ୍ଳେଷକ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକମାନେ ମଧ୍ୟ ଅଛନ୍ତି) ପ୍ରଥମ କୋବିଡ-୧୯ଟିକା ଉପଲବ୍ଧତା ପାଇଁ ଅତ୍ୟଧିକ ଆକ୍ରମଣାତ୍ମକ, ବୋଧହୁଏ ଅସମ୍ଭବ ମଧ୍ୟ | ଏହା ଭଲ ଭାବରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ଯେ ମୁଁ ଭୁଲ୍ – ଏହା ପୂର୍ବରୁ ଘଟିଥିଲା ​​- କିନ୍ତୁ ଅନେକ ବିଶେଷଜ୍ ଏକମତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ଟୀକା ପାଇଁ ୨୦୨୧ ମଧ୍ୟଭାଗର ସମୟ ସୀମା ଅଧିକ ବାସ୍ତବବାଦୀ | ତା’ପରେ କ୍ଷମତା ଏବଂ ଉପଲବ୍ଧତା, ଏବଂ ଟିକା ବଣ୍ଟନ କରିବାର ଆହ୍ .ାନ | ଏବଂ ଅନ୍ତତ ପକ୍ଷେ ପ୍ରଥମ ଟିକା ପାଇଁ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ, ସେଠାରେ ବହୁତ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି, ଯେଉଁମାନେ ଶୀଘ୍ର ସଟ ପାଇବା ପାଇଁସୌଭାଗ୍ୟବାନ୍, ଦୁନିଆର ସମସ୍ତେ ପ୍ରଥମ ପାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଗୁଳି ଆବଶ୍ୟକ କରିବେ |

ଯାହା ଆମକୁ ଯେଉଁ ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଆଗେଇ ନେଉଛି ତାହା ଆମକୁ ଆଣିଥାଏ: ଯୋଜନା B କ’ଣ?

ଗତ ବୁଧବାର (ଅକ୍ଟୋବର ୨୮), ଗୋଟିଏ ଉତ୍ତର ପ୍ରଦାନ କଲା (ପ୍ରକୃତରେ, ମୋ ମନକୁ, କେବଳ ଗୋଟିଏ) | ସେଦିନ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆର ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ସହର ୧୧୨ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଏକ ଲକଡାଉନରୁ ଆସିଥିଲା ​​| ଏହା ଏକ ଲକଡାଉନ୍ ଥିଲା ଯାହା ଆଶ୍ରୟସ୍ଥଳ-ସ୍ଥାନ ନିୟମ ସହିତ ଜଡିତ ଥିଲା; ଅଧିକାଂଶ ଷ୍ଟୋର, ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଜିମ୍ ବନ୍ଦ; ବିବାହ ସମେତ ସାମାଜିକ ସମାବେଶ, ଘର ଭିତର ଏବଂ ବାହାରେ ବାର; ଏବଂ ସହର ବାହାରେ ଯାତ୍ରା ପ୍ରତିବନ୍ଧକ (ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରର ୫ କିଲୋମିଟରରୁ ଅଧିକ ଯାତ୍ରା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରନ୍ତି) | ଭିକ୍ଟୋରିଆ ରାଜ୍ୟର ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ମଧ୍ୟ ତାଲା ପଡ଼ିଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେଲବର୍ଣ୍ଣ ଭଳି କୌଣସି କଠୋର ନୁହେଁ | ସହରର ହାର୍ଡ ଲକଡାଉନ୍ (ଯାହା ଧୀରେ ଧୀରେ ସହଜ ହୋଇଥିଲା) ବିବାଦୀୟ ଥିଲା, କିନ୍ତୁ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଭିକ୍ଟୋରିଆରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ପାଇଁ ମାମଲା ସଫଳ ହେବା ସହିତ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ମାମଲା ସଂଖ୍ୟା ଶୂନକୁ ଖସି ଆସିଥିଲା। ଏହା କେବଳ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିଆ ଯାହା ଭାଇରସକୁ ଭାଙ୍ଗିବା ପାଇଁ ଲକଡାଉନ୍ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ; ଏହାର ପଡୋଶୀ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ପୁନ ନିର୍ବାଚିତ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାକିଣ୍ଡା ଆର୍ଡର୍ ଦେଶର “କଠିନ ହୁଅ, ଶୀଘ୍ର ଯାଅ” ରଣନୀତି ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ଅଧିକାଂଶ ଇଉରୋପୀୟ ଦେଶ ବର୍ତ୍ତମାନ କଠୋର ଲକଡାଉନ୍ ଲଗାଉଛନ୍ତି – ଫ୍ରାନ୍ସର ସମୁଦାୟ ନିକଟତର – ମହାମାରୀର ଦ୍ୱିତୀୟ ଦୁର୍ବଳ ତରଙ୍ଗକୁ ସାମ୍ନା କରିବାକୁ, ଅଧିକ ଲୋକ ଅଷ୍ଟ୍ରେଲିୟା ଏବଂ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଆଭିମୁଖ୍ୟକୁ ଦେଖିବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି (ନିଶ୍ଚିତ, ଏହା ସାହାଯ୍ୟ କରେ ଯେ ଉଭୟ ଅପେକ୍ଷାକୃତ ଦୂର ଅଟେ , ଅଳ୍ପ ଜନବହୁଳ, ଏବଂ ଦ୍ୱୀପପୁଞ୍ଜ) | ବହୁତ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ, ଏହି ନେତାମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ବିଚାର କରିବେ | ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ ବ୍ରିଟେନର ବୋରିସ୍ ଜନସନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ ଦ୍ୱିତୀୟ ଲକ୍ଡାଉନ୍ ବିପର୍ଯ୍ୟସ୍ତ ହେବ, ବିଶେଷ କରି ଅର୍ଥନୀତି ଉପରେ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ଦୃଷ୍ଟିରୁ; ସପ୍ତାହ ଶେଷରେ, ସେ ଏକ ଚାରି ସପ୍ତାହ ପାଇଁ ଏକ କଠୋର ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ ଯେହେତୁ ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ ହୋଇଗଲା ଯେ ଦେଶର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ବୁଡ଼ିଯିବାର ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା। କୌତୁହଳର ବିଷୟ ହେଉଛି, ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଏପରିକି ଫ୍ରାନ୍ସ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନରେ ମଧ୍ୟ ଉଭୟ ଦେଶ ଅଧିକ ମାମଲା ଦେଖୁଛନ୍ତି।

ପ୍ରଥମ ରାଉଣ୍ଡ ଅପେକ୍ଷା ଦ୍ୱିତୀୟ ରାଉଣ୍ଡ; ଫ୍ରାନ୍ସରେ ସାତ ଦିନର ହାରାହାରି ହାରାହାରି ୪୩,୦୦୦ପ୍ରଥମ ତରଙ୍ଗର ଶିଖର ସମୟରେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୦ ଗୁଣ; ଯୁକ୍ତରାଜ୍ୟରେ ଏହା୨୨,୦୦୦ ପ୍ରାୟ ଚାରିଥର – ଲକଡାଉନ୍ ସମୟରେ ଖୋଲା ରହିବ | ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ମେଲବୋର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ହ୍ରାସ କରିବା ଆରମ୍ଭ କଲା, ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ଏହା ଖୋଲିଥିବା ପ୍ରଥମ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟରେ ଥିଲା | ବିଭିନ୍ନ ଦେଶରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ଯେଉଁ ଅଞ୍ଚଳରେ କୌଣସି ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରସାରଣ ନାହିଁ (କିମ୍ବା ସୀମିତ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରସାରଣ, ଭାରତର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଦ୍ୱାରା ପସନ୍ଦିତ ଶବ୍ଦ), ବିଶେଷ କରି ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ଖୋଲିବା ଠିକ୍ ଅଟେ (ଏହାର ଅର୍ଥ ପ୍ରାଥମିକ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ବିଦ୍ୟାଳୟ) କାରଣ ସେମାନେ ଜୀବାଣୁ ବିସ୍ତାର କରିବାର ସମ୍ଭାବନା ନାହିଁ | ଏହା ବୟସ୍କ ପିଲାମାନେ ଯେଉଁମାନେ ଅଧିକ ଅସୁରକ୍ଷିତ, ଏବଂ ଅଧିକ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ମଧ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି | କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଅନୁଭବ କରେ; ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ସୁରକ୍ଷିତ କି ନୁହେଁ ତାହା ଉପରେ ବିତର୍କ ହିନ୍ଦୁସ୍ତାନ ଟାଇମ୍ସର ଏକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସଂସ୍କରଣ ପୂରଣ କରିପାରିବ |ମହାମାରୀର ଏକ ନୂତନ ତରଙ୍ଗ ସହିତ ଆସୁଥିବା ମାମଲାଗୁଡ଼ିକରେ ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ସ୍ପାଇକ୍ ପରିଚାଳନା କରିବାର ଏକମାତ୍ର ଉପାୟ ହେଉଛି ଏକ ଲକ୍ଡାଉନ୍ | କେହି ଲକଡାଉନ୍ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି ନାହିଁ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ କାମ କରୁଥିବା ପରି ମନେହୁଏ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article