32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ଭାରତର ଜଣାଶୁଣା ସାମ୍ବାଦିକ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି .

Must read

ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ପୋଲିସର ରାଇଗଡ ୟୁନିଟ୍ ଭାରତର ଅନ୍ୟତମ ପ୍ରମୁଖ ଆଙ୍କର୍ ଅର୍ଣ୍ଣବ ଗୋସ୍ବାମୀଙ୍କ ଘରେ ଚଢାଉ କରି ବୁଧବାର ତାଙ୍କୁ ଗିରଫ କରିଛି।୨୦୧୮ ର ଆତ୍ମହତ୍ୟା ମାମଲାରେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ମାଲିକ ଏବଂ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକଙ୍କୁ ଗିରଫ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା।୨୦୧୮ ରେ ଗୋସ୍ୱାମୀଙ୍କ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ଦ୍ଵାରାଦେୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଜଣେ ସ୍ଥପତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ମା ଆତ୍ମହତ୍ୟା କରି ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲେ ବୋଲି ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ୍ ମୁଖ୍ୟ ସମ୍ପାଦକଙ୍କ ଉପରକୁ ଗୁଳି ଚଳାଇ ତାଙ୍କ ଘରୁ ଉଠାଇ ନେଇଥିଲା। ଲାଇଭ୍ କଭରେଜ୍ ପାଇଁ ସେହି ସ୍ଥାନକୁ ଦୌଡିବା |ଗୋସ୍ୱାମୀ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଜାତୀୟତାବାଦୀ ନୀତିକୁ ରାତାରାତି ପ୍ରଦର୍ଶନ ସମୟରେ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଜଣାଶୁଣା, ପ୍ରାୟତ ବିରୋଧୀଙ୍କୁ ପାଟିତୁଣ୍ଡ କରିଥିଲେ।

ସମାଲୋଚକମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ଏକ ସମୟରେ ମୋଦୀଙ୍କ ଏଜେଣ୍ଡାକୁ ପାଣ୍ଡେ କରୁଥିବା ବେଳେ ଅନ୍ୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ଚ୍ୟାନେଲଗୁଡିକ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପ୍ରେସ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ବିପଦରେ।
ଗତ ମାସରେ, ମୁମ୍ବାଇ ପୋଲିସ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭିକୁ ରେଟିଂ ସିଷ୍ଟମକୁ କଳଙ୍କିତ କରିଥିବା ଅଭିଯୋଗ କରିଛି, ଯାହା ଏକ ଚ୍ୟାନେଲ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କୁ ଚାର୍ଜ କରିପାରିବ। ଗୋସ୍ୱାମୀ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଚ୍ୟାନେଲ ଏହି ଅଭିଯୋଗକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି।

ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି କହିଛି ଯେ ତାଙ୍କ ସାମ୍ବାଦିକତା ଉପରେ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଟିଭି ମାଲିକଙ୍କୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଛି।ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଦେବେନ୍ଦ୍ର ଫଡନାଭିସ୍ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଯଦିଓ ୧୯୭୭ ମସିହାରେ ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ପରାଜିତ ହୋଇଥିଲା, ତଥାପି ମାନସିକତା ବଞ୍ଚିଚିଛି | ଆଜି ଜରୁରୀକାଳୀନ କଂଗ୍ରେସ ଏବଂ ଶିବସେନାର ସମର୍ଥକମାନେ କୌଣସି ଅସନ୍ତୋଷର ସ୍ୱରକୁ ଦମନ କରିବା ପାଇଁ ସମାନ ଅଗଣତାନ୍ତ୍ରିକ ବର୍ବରତା ପ୍ରଦର୍ଶନ କରୁଛନ୍ତି। ”

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଯେଉଁମାନେ ମୁକ୍ତ ଗଣମାଧ୍ୟମରେ ଅଛନ୍ତି, ଯେଉଁମାନେ ଆଜି ଅର୍ଣ୍ଣବଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଛିଡ଼ା ହୁଅନ୍ତି ନାହିଁ, ଆପଣ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଶଳକ୍ରମେ ଫାସିବାଦକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଛନ୍ତି।କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ଓ ପ୍ରସାରଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ପ୍ରକାଶ ଜାଭଡେକର ଟୁଇଟ୍ କରି କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ପ୍ରେସ୍ ସ୍ୱାଧୀନତା ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ। ଗଣମାଧ୍ୟମର ଚିକିତ୍ସା ପାଇଁ ଏହା ଉପାୟ ନୁହେଁ | ଏହା ଆମକୁ ଜରୁରୀକାଳୀନ ଦିନ ବିଷୟରେ ମନେ ପକାଇଥାଏ ଯେତେବେଳେ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ ଏହିପରି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା। ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article