32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନେପାଳ ଭାରତର ସର୍ବୋତ୍ତମ ବନ୍ଧୁ |

Must read

ନେପାଳ:୩/୨୦: ବୁଧବାର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ଜେନେରାଲ ଏମ.ଏମ ନାରଭାନେ ନେପାଳ ଗସ୍ତରେ ଆସି ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ସମ୍ପର୍କର ଏକ ଉପାଦାନର ଗୁରୁତ୍ୱ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦିଆଯାଉଛି | ଦୁଇ ସୈନ୍ୟ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ହେଉଛି ଏକ ମୌଳିକ ସ୍ତମ୍ଭ ଯାହା ଇତିହାସ, ସମସାମୟିକ ସହଭାଗୀତା, ସାଙ୍କେତିକ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ଜୈବ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଆଧାରିତ | ଗତ ଦୁଇ ଦଶନ୍ଧି ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସମ୍ପର୍କ ଗୁରୁତ୍ୱ ବହନ କରିଛି – ଉଭୟ ନେପାଳରେ ଗୃହଯୁଦ୍ଧ ସମୟରେ ଏବଂ ଶାନ୍ତି ପ୍ରକ୍ରିୟା ସମୟରେ |

ତତ୍କାଳୀନ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ଶ୍ୟାମ ସରନଙ୍କ ପରାମର୍ଶରେ ତତ୍କାଳୀନ ରୟାଲ ନେପାଳର ସେନା ମୁଖ୍ୟ ପ୍ୟାର ଜଙ୍ଗ ଥାପା ୨୦୦୬ ମସିହାରେ ସ୍ଵାଧୀନ ରାଜକୀୟ ଜ୍ୟେନ୍ଦ୍ର ଶାହାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ସେନା ଆଉ ଲୋକପ୍ରିୟ ଆକାଂକ୍ଷାକୁ ଦମନ କରିପାରିବ ନାହିଁ। ଏହାଦ୍ୱାରା ଗଣତନ୍ତ୍ରର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇପାରିଥିଲା।

ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ନେପାଳ ସେନା ଏହାର ଗଠନକୁ “ରାଜନୀତିକରଣ” କରିବା ଏବଂ ଶୃଙ୍ଖଳା ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବା ପାଇଁ ମାଓବାଦୀଙ୍କ ପ୍ରୟାସକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥିଲା ସେତେବେଳେ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଭାରତ ମାଓବାଦୀ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ସରକାରକୁ ବହିଷ୍କାର କରିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଥିଲା। ସମ୍ପର୍କର ଏହି ଗଭୀରତା ହେତୁ ଏହା ହୋଇଥିଲା। ତେଣୁ, ଏହା ଠିକ୍ ଯେ ନେପାଳ ରାଜ୍ୟର ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ସମ୍ପର୍କ ବଜାୟ ରଖିବା ପାଇଁ ଭାରତର ପ୍ରତିବଦ୍ଧତାର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଭାବରେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ନେପାଳ ଯାଉଛନ୍ତି।

ନେପାଳ ସୈନ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଭାରତ ସହ ସମ୍ପର୍କ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏବଂ ଚୀନ୍ ସହ ଜଡିତ ଥିବାବେଳେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଭୌଗଳିକ ରାଜନୀତିକ ଖେଳକୁ ଟାଣିବା ପାଇଁ ଏହାର ଶାସନକୁ ବିରୋଧ କରିଛି। ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ରାଜନୀତିକ ସମ୍ପର୍କର ଅବନତି ଏବଂ ପ୍ରବାହକୁ ଖାତିର ନକରି ସାମରିକ ଚ୍ୟାନେଲ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସ୍ୱାର୍ଥର ସେବା କରିପାରିବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article