32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ନେଇ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ପ୍ରମୁଖ ବିବୃତ୍ତି ଦେଇଛନ୍ତି।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:୩/୨୦ : ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରାଦେଶିକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନୀ ଯୋଜନାକୁ କେନ୍ଦ୍ର ଦୃଢ ବ୍ୟତିକ୍ରମ କରିଛି ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ପୋକ୍ ଭାରତର ବୋଲି ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛି। ଏଥିସହ ଏହା ପାକିସ୍ତାନକୁ ତୁରନ୍ତ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳରୁ ଖାଲି କରିବାକୁ କହିଛି ଯାହା ଇମ୍ରାନ ଖାନ ସରକାର ନଭେମ୍ବର ୧ ରେ ଏହାର ଅସ୍ଥାୟୀ ପଞ୍ଚମ ପ୍ରଦେଶ ଭାବରେ ଘୋଷଣା କରିଥିଲେ।

ତଥାକଥିତ ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନକୁ ପ୍ରାଦେଶିକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରଦାନ କରିବାକୁ ଉଦ୍ୟମ କରି ପାକିସ୍ତାନକୁ ନିନ୍ଦା କରି ବୈଦେଶିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି ଯେ ଏହା ଇସଲାମାବାଦ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଅଞ୍ଚଳର ବେଆଇନ ଦଖଲକୁ ଘୋଡାଇବା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ।

ଏମଇଏ ମୁଖପାତ୍ର ଅନୁରାଗ ଶ୍ରୀବାସ୍ତବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସଲାମାବାଦର ବେଆଇନ ତଥା ଜବରଦଖଲ ଅଧୀନରେ ଥିବା ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଅଂଶରେ ସାମଗ୍ରୀକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ଉଦ୍ୟମକୁ ଭାରତ ଦୃଢ ଭାବରେ ପ୍ରତ୍ୟାଖ୍ୟାନ କରିଛି ଏବଂ ପଡୋଶୀ ଦେଶକୁ ତୁରନ୍ତ ଏଭଳି ସ୍ଥାନ ଖାଲି କରିବାକୁ କହିଛି।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବେଆଇନ ତଥା ଜବରଦଖଲ କରିଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ଉପରେ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାରଙ୍କର କୌଣସି ଲୋକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡି ନାହିଁ ଏବଂ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ମାନବିକ ଅଧିକାରର ଉଲ୍ଲଂଘନକୁ ଲୁଚାଇ ପାରିବ ନାହିଁ। ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନର ବିଧାନସଭା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ନିର୍ବାଚନ କରିବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛି।

ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ରାୟରେ ପାକିସ୍ତାନ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଇସଲାମାବାଦକୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ୨୦୧୮ ପ୍ରଶାସନିକ ଆଦେଶରେ ସଂଶୋଧନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଛନ୍ତି। ୨୦୧୮ ର ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ଅର୍ଡର ପ୍ରଶାସନିକ ପରିବର୍ତ୍ତନ ପାଇଁ ପ୍ରଦାନ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ପାକିସ୍ତାନର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କୁ ଏକ ବିଷୟ ଉପରେ ଆଇନ ପ୍ରଣୟନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article