32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତର ପ୍ରଥମ ସୌର ଚାଳିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି ।

Must read

କେରଳ;୩/୨୦: ଦେଶର ପ୍ରଥମ ପ୍ରକାର ଭାବରେ ବିଲ୍ ହୋଇଥିବା ଏକ ସୌର ଶକ୍ତି ଚାଳିତ କ୍ଷୁଦ୍ର ଟ୍ରେନ୍ ସୋମବାର ଏଠାରେ ଥିବା ଭେଲି ଟୁରିଷ୍ଟ ଗ୍ରାମରେ କେରଳର ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ପିନାରାଇ ଭାଇଜାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉଦ୍ଘାଟିତ ହୋଇଛି। ଏହି ଟ୍ରେନ୍, ବିଶେଷକରି ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଆକର୍ଷଣ ହେବ, ପାନୋରାମିକ୍ ଗନ୍ତବ୍ୟସ୍ଥଳରେ ଥିବା ସୁବିଧାକୁ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ମାନ୍ୟତାକୁ ବୃଦ୍ଧି କରିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପର ଏକ ଅଂଶ ଥିଲା |

କ୍ଷୁଦ୍ର ରେଳର ଏକ ସଜ୍ଜିତ ରେଳ ବ୍ୟବସ୍ଥାର ସମସ୍ତ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ ଅଛି, ଯେପରିକି ଟନେଲ୍, ଷ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ ଟିକେଟ୍ ଅଫିସ୍ | ଏହି ଟ୍ରେନରେ ତିନୋଟି ବଗି ଅଛି ଯାହା ଏକ ସମୟରେ ପ୍ରାୟ ୪୫ ଜଣଙ୍କୁ ନେଇପାରିବ |

“ପରିବେଶ ଅନୁକୂଳ ସୌର ଚାଳିତ ୨.୫ କିଲୋମିଟର କ୍ଷୁଦ୍ର ରେଳ ପରିଦର୍ଶକମାନଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତିର ସୌନ୍ଧର୍ଯ ଉପଭୋଗ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ | ୧୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପ୍ରକଳ୍ପ ଦେଶରେ ଏହା ପ୍ରଥମ ଅଟେ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ତାଙ୍କ ଅନଲାଇନ୍ ଠିକଣାରେ କହିଛନ୍ତି। ଟ୍ରେନର ଇଞ୍ଜିନ୍ ଦ୍ଵାରା ନିର୍ମିତ କୃତ୍ରିମ ବାଷ୍ପ, ଭିଣ୍ଟେଜ୍ ଷ୍ଟିମ୍ ଲୋକୋମୋଟିଭ୍ ପରେ ମଡେଲ ହୋଇ ନଷ୍ଟାଲଜିକ୍ ଭାବନା ସୃଷ୍ଟି କରିବ |

ଏହି ସିଷ୍ଟମ ଦ୍ଵାରା ଉତ୍ପାଦିତ ଅତିରିକ୍ତ ଶକ୍ତି କେରଳ ରାଜ୍ୟ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବୋର୍ଡର ଗ୍ରୀଡକୁ ପଠାଯିବ ବୋଲି ବିଜୟ କହିଛନ୍ତି। ଭେଲିରେ ଏକ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର, ସମ୍ମିଳନୀ କେନ୍ଦ୍ର ଏବଂ ଆର୍ଟ କାଫେ ମଧ୍ୟ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଖୋଲାଯିବ।

ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିଥିବା ପର୍ଯ୍ୟଟନ ମନ୍ତ୍ରୀ କାଦାକମ୍ପାଲୁ ସୁରେନ୍ଦ୍ରନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ କ୍ଷେତ୍ର ପାଇଁ ସରକାର ପ୍ରାୟ ୧୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ଆବଣ୍ଟନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ ଭେଲିରେ ୬୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ପ୍ରକଳ୍ପକୁ ପ୍ରଶାସନିକ ମଞ୍ଜୁର ଦିଆଯାଇଛି।

ଭେଲିରେ ଥିବା ପ୍ରକଳ୍ପଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ୨୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟ ସମାପ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯୋଜନା ମଧ୍ୟ ଅଗ୍ରଗତି କରୁଛି ବୋଲି ଜାନୁଆରୀରେ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ସୁବିଧା କେନ୍ଦ୍ର ଖୋଲାଯିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସହରୀ ପାର୍କରେ କୋଟି ଟଙ୍କା ଏବଂ ସୁଇମିଂ ପୁଲରେ ୨.୫ କୋଟି ଟଙ୍କା ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article