32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଜର୍ମାନୀ ବିପୁଳ ଚାଇନା ବିରୋଧୀ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି।

Must read

ଜର୍ମାନୀ;୩/୨୦: ଜର୍ମାନୀର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଆନ୍ଗ୍ରେଟ୍ କ୍ରମ୍ପ-କରରେନବାଉର୍ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ଗୋଟିଏ ଯୁଦ୍ଧ ଜାହାଜ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବ ଏବଂ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ଚୀନ୍‌ର ପ୍ରଭାବକୁ ପରିଚାଳନା କରିବ। ବିକାଶ ଏପରି ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ଭାରତର ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ସୋମବାର ବର୍ଲିନରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ମହାମାରୀ ପରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଅଧିକ ଘେରି ରହିଥିଲେ।

ତିନି ଦେଶ ଭ୍ରମଣର ଅଂଶ ଭାବରେ ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗଲା ବର୍ଲିନରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଜର୍ମାନ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ସିଡନୀ ମର୍ନିଂ ହେରାଲ୍ଡକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ପାଟ୍ରୋଲିଂ କରିବାକୁ ଏକ ଜର୍ମାନ ଫ୍ରିଗେଟ୍ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି ଏବଂ ଭାରତ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରରେ ଦେଶର ନୌସେନାର ଉପସ୍ଥିତି ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ। ନିୟମ-ଆଧାରିତ କ୍ରମ |

ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆମେ ଆଶା କରୁଛୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ନିୟୋଜନ କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ। [କୋଭିଡ -୧୯ ମହାମାରୀ] ଆମ ବଜେଟକୁ ଛୁଇଁଥିବା ସ୍ଵତେ ୨୦୨୦ ତୁଳନାରେ ଆମେ ୨୦୨୧ ରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପାଇଁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବୁ। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହାର ମୁଖ୍ୟ ହେଉଛି ଏହାକୁ ପ୍ରକୃତ ମାଂସପେଶୀରେ ଅନୁବାଦ କରିବା | ମୁଁ ନିଶ୍ଚିତ ଯେ ଆଞ୍ଚଳିକ ବିବାଦ, ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ନିୟମର ଉଲ୍ଲଂଘନ ଏବଂ ବିଶ୍ଵର ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ପାଇଁ ଚୀନ୍‌ର ଅଭିଳାଷ କେବଳ ବହୁପକ୍ଷୀୟ ନିକଟକୁ ଯାଇପାରିବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ସୀମା ବିବାଦକୁ ନେଇ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ତିକ୍ତତା ବୃଦ୍ଧି ପାଇବା ପରେ ଚୀନ୍‌କୁ ଏକ ବାର୍ତ୍ତା ପଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରି ଭାରତୀୟ ନୌସେନା ମଧ୍ୟ ଭାରତ ମହାସାଗରରେ ଏହାର ନିୟୋଜନକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛି। ଏହି ସମୟରେ, ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ହର୍ଷ ବର୍ଦ୍ଧନ ଶ୍ରୀଙ୍ଗଲା ସୋମବାର ଜର୍ମାନ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଲ୍ସ ଆନ୍ନଙ୍କୁ ଭେଟି ବହୁପକ୍ଷୀୟ ସଂରଚନାକୁ ଦୃଢ କରିବା ସହିତ ଅଂଶୀଦାରିତ ପ୍ରାଥମିକତା ଉପରେ ଏକ ଉତ୍ପାଦନକାରୀ ଆଦାନ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ଶ୍ରୀଲିଙ୍ଗଲା ତାଙ୍କର ତିନି ଦେଶ ୟୁରୋପୀୟ ଗସ୍ତର ଦ୍ୱିତୀୟ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସରୁ ବର୍ଲିନରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ ଯେଉଁଥିରେ ବ୍ରିଟେନ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article