25 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ଆୟୁର୍ ସଞ୍ଜୀବନୀ କେନ୍ଦ୍ରର ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି।

Must read

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ: ଟେକ୍ସଟାଇଲ ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବିକାଶ ମନ୍ତ୍ରୀ ସ୍ମୃତି ଇରାନୀ ସୋମବାର ଦିନ ଆମେଥିର ୧୩ ଟି ବ୍ଲକରେ ସାଧାରଣ ସେବା କେନ୍ଦ୍ର ମାଧ୍ୟମରେ ଆୟୁଷ ଭିତ୍ତିଭୂମି ବ୍ୟବହାର କରି ଗ୍ରାମୀଣ ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ପାଇଁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୁସ୍ଥତା ସେବା ଉଦଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ଆୟୁର୍ବେଦ, ୟୁନାନି ଏବଂ ସିଦ୍ଧାରେ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ ପରାମର୍ଶ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିବା ‘ଆୟୁର୍ ସଞ୍ଜୀବନୀ କେନ୍ଦ୍ର’ ଧୀରେ ଧୀରେ ଦେଶର ୬,୦୦୦ ବିକାଶ ବ୍ଲକ୍ରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ବୋଲି ସିଏସ୍ସି ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ଆମେଥୀ ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ୧୩ ଟି ବିକାଶ ବ୍ଲକରେ ସିଏସସି ଗୁଡ଼ିକରେ ପ୍ରଥମ ୧୩ ଆୟୁର୍ ସଞ୍ଜୀବନୀ କେନ୍ଦ୍ର ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଯାଇଛି |

ଇରାନି ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛନ୍ତି, “ସିଏସସି ମାଧ୍ୟମରେ ଆମେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ବ୍ଲକରେ ପହଞ୍ଚିବ ଏବଂ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆୟୁଷ ପ୍ରଥା ବ୍ୟବହାର କରି ମୌଳିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସେବାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବୁ। ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସିଏସସି ଗ୍ରାମ ସ୍ତରୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ସ୍ଥାନୀୟ ବଜାର, ହାଟ, ସାମାଜିକ ସମାବେଶ ଏବଂ ଗଣମାଧ୍ୟମ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ସୁବିଧା ବିଷୟରେ ସଚେତନତା ସୃଷ୍ଟି କରିବେ।

ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ଯୋଗ ଏବଂ ଧ୍ୟାନର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ, ଗୁରୁତର ତୀବ୍ର ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିହୀନ ପିଲାମାନଙ୍କର ଚିହ୍ନଟ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଶିଶୁ ଏବଂ ଛୋଟ ପିଲାମାନଙ୍କଠାରେ ଶୀଘ୍ର ସ୍ତନ୍ୟପାନ ଏବଂ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ମହତ୍ଵ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ବିସ୍ତାର କରିବ ବୋଲି ବିବୃତ୍ତିରେ କୁହାଯାଇଛି।

ଆୟୁଷ କହିଛନ୍ତି, “ନିକଟରେ ହୋଇଥିବା ଏକ ସର୍ବେକ୍ଷଣରେ ଆମେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲୁ ଯେ କୋଭିଦ-୧୯ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଭାରତର ୮୫% ଲୋକ ଆୟୁଷ ଚିକିତ୍ସା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ କେବଳ ଟେଲି ମେଡିସିନ୍ କେନ୍ଦ୍ର ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ନାହିଁ ବରଂ ରକ୍ତହୀନତା ମୁକ୍ତ ଭାରତ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦାନ ଦେବେ।” ସଚିବ ବୈଦ୍ୟ ରାଜେଶ କୋଟେଚା କହିଛନ୍ତି। ସିଏସସି ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆର ସିଇଓ ଦୀନେଶ ଟାଗି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗର୍ଭବତୀ ମହିଳା ଏବଂ ସ୍ତନ୍ୟପାନ କରାଉଥିବା ମା’ଙ୍କ ସଶକ୍ତିକରଣ ପାଇଁ ଆୟୁର୍ ସଞ୍ଜୀବନୀ କେନ୍ଦ୍ର ଏକ ନିଆରା ପଦକ୍ଷେପ। ଆଜି ଆମେ ଆମେଟିରେ ୧୩ ଟି କେନ୍ଦ୍ର ଉନ୍ମୋଚନ କରିଛୁ ଏବଂ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଆମେ ଦେଶର ସମସ୍ତ ୬,୦୦୦ ବିକାଶ ବ୍ଲକରେ ସମାନ କେନ୍ଦ୍ର ସ୍ଥାପନ କରିବୁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ୩ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ସିଏସସି ଅଛି ଯାହା ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ସ ଏବଂ ସୂଚନା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଅଧୀନରେ ସିଏସସି ଇ-ଗଭର୍ନାନ୍ସ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |

ଏହି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡିକ ଫ୍ରାଞ୍ଚାଇଜି ମଡେଲରେ ଭିଏଲଇ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ଏବଂ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଏବଂ ଛୋଟ ସହରର ଲୋକଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନା ଅଧୀନରେ ସରକାରୀ ସେବା ତଥା ସୁବିଧା ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ | ଡିଜିଟାଲ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମିଶନକୁ ଆଗକୁ ବଢାଇବାରେ ଏକ ବଡ଼ କାର୍ଯ୍ୟ କରିସାରିଥିବା ସିଏସସି ର ଭିଏଲଇ ମାନଙ୍କୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମ ଦେଶର ସୁଦୂର ତଥା ପଛୁଆ ଗ୍ରାମଗୁଡିକ ପାଇଁ ଆୟୁଷ ମାଧ୍ୟମରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟସେବା ସୁନିଶ୍ଚିତ କରିବାର ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦାୟିତ୍। ଦିଆଯାଇଛି ବୋଲି ମହିଳା ଓ ଶିଶୁ ବିକାଶ ସଚିବ ରାମ କହିଛନ୍ତି। ମୋହନ ମିଶ୍ର କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article