30.1 C
Bhubaneswar
Sunday, July 25, 2021

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ: ଆତଙ୍କବାଦୀମାନେ ଆକ୍ରମଣ।

Must read

ଆଫଗାନିସ୍ତାନ;୨/୨୦: ସୋମବାର ଦିନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ଯୋଗ ଦେଇଥିବା ଏକ ପୁସ୍ତକ ମେଳା ଆୟୋଜନ କରୁଥିବା ବେଳେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀମାନେ କାବୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ମୁଖପାତ୍ର ତାରିକ ଆରିୟାନ ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ରାଜଧାନୀରେ ଥିବା କ୍ୟାମ୍ପସରେ ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣରେ ଆହତଙ୍କ ସଂଖ୍ୟାକୁ ଭାଙ୍ଗିବେ ନାହିଁ, ଯଦିଓ ସ୍ଥାନୀୟ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସେଠାରେ ୨୦ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇପାରେ। ଆରିୟାନ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ତିନି ଜଣ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ସାମିଲ ହୋଇଥିଲେ, ଯାହାର ସମସ୍ତ ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ରାଜଧାନୀ ଉପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ ଧୀରେ ଧୀରେ ଅସ୍ତ ହୋଇଯିବାରୁ ସେଠାରେ କିଛି ବିବରଣୀ ରହିଥିଲା ​​ଯଦିଓ ତାଲିବାନ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଏହି ଆକ୍ରମଣରେ ଭାଗ ନେଇଥିବାର ମନା କରିଦେଇଛି। ବିଦ୍ରୋହୀମାନେ ଆମେରିକା ସମର୍ଥିତ ସରକାରଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ଜାରି ରଖିଥିବାରୁ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଛି। ଗଲ୍ଫ ଆରବ ରାଜ୍ୟ କାତାରରେ ଚାଲିଥିବା ସେହି ବୁଝାମଣା ଆମେରିକାର ଦୀର୍ଘତମ ଯୁଦ୍ଧରୁ ଶେଷରେ ଆମେରିକାକୁ ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟ ରଖିଛି, ଯଦିଓ ଦୈନିକ ରକ୍ତପାତ ଜାରି ରହିଛି ଏବଂ ଏକ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ସହଯୋଗୀ ଦେଶରେ ଶିଆମାନଙ୍କ ଉପରେ ନିଜର ଆକ୍ରମଣ ଆରମ୍ଭ କରିଛି।

ଯୁଦ୍ଧର ପାଞ୍ଚ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ, ସ୍ପ୍ରେଡିକ୍ ଗ୍ରେନେଡ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ଏବଂ ସ୍ୱୟଂଚାଳିତ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ନିଆଁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ବାଡ଼ିତ କମ୍ପାଉଣ୍ଡର ଚାରିପାଖରେ ଥିବା ଖାଲି ରାସ୍ତାରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଥିଲା | ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ସୈନ୍ୟମାନେ ଜଗି ରହିଥିଲେ। ଏହାପୂର୍ବରୁ ଛାତ୍ରମାନେ ଉକ୍ତ ସ୍ଥାନରୁ ନିଜ ଜୀବନ ପାଇଁ ପଳାଉଥିଲେ। “ଦୁର୍ଭାଗ୍ୟବଶତ।, ସେଠାରେ ଅନେକ ଆହତ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଆରିୟାନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଲା। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଛାତ୍ର ଅହମ୍ମଦ ସାମିମ୍ ସାମ୍ବାଦିକମାନଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ପିସ୍ତଲ ଏବଂ କାଲାଶନିକୋଭ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ରାଇଫଲରେ ସଶସ୍ତ୍ର ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କୁ ଗୁଳି ଚଳାଇଥିବାର ଦେଖିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ପୂର୍ବ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଘଟିଛି ଯେଉଁଠାରେ ଏହାର ଆଇନ ଏବଂ ସାମ୍ବାଦିକତା ଅଧ୍ୟାପକ ଶିକ୍ଷାଦାନ କରୁଛନ୍ତି। ଆଫଗାନିସ୍ତାନ ଗଣମାଧ୍ୟମ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଏକ ପୁସ୍ତକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ ବହୁ ମାନ୍ୟଗଣ୍ୟ ବ୍ୟକ୍ତି ଯୋଗ ଦେଇଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ଅଧିକାରୀମାନେ ବୁକ୍ଫେୟାର ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିବା ବେଳେ ଇରାନର ସେମିଅଫିସିଆଲ୍ ଆଇଏସ୍ଏନ୍ଏ ନ୍ୟୁଜ୍ ଏଜେନ୍ସି ରବିବାର ରିପୋର୍ଟ କରିଛି ଯେ ଇରାନର ରାଷ୍ଟ୍ରଦୂତ ବାହାଦୋର ଆମିନିଆନ୍ ଏବଂ ସାଂସ୍କୃତିକ ସଂଲଗ୍ନ ମୋଜତାବା ନୋରୋଜି ପ୍ରାୟ ୪୦ ଇରାନ ପ୍ରକାଶକଙ୍କୁ ଆୟୋଜନ କରିବେ। ଏହି ଆକ୍ରମଣ ଘଟିଥିବା ଇରାନର ରାଜ୍ୟ ଟେଲିଭିଜନ ରିପୋର୍ଟ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ଏହାର ଅଧିକାରୀଙ୍କ ସମ୍ପର୍କରେ ସୂଚନା ଦେଇ ନାହିଁ।

ଇରାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞମାନେ ପୂର୍ବରୁ ଦେଶରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ଟାର୍ଗେଟ କରିଥିଲେ ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ଯୁଦ୍ଧ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ୧୯୯୮ ରେ, ଉତ୍ତର ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ଥିବା ଏହାର କନସୁଲେଟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ନଅ ଜଣ ଇରାନ କୂଟନୀତିଜ୍ଞଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପାଇଁ ଇରାନ ତାଲିବାନକୁ ଦାୟୀ କରିଥିଲା ​​ଏବଂ ଇରାନ ଏବଂ ଆଫଗାନିସ୍ତାନର ୯୫୦ କିଲୋମିଟର (୫୮୦ମାଇଲ) ସୀମାକୁ ବଳବତ୍ତର ପଠାଇଥିଲା। ଜାରି ହୋଇଥିବା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ କୌଣସି ଗୋଷ୍ଠୀ ତୁରନ୍ତ ଦାୟିତ୍ଵ ଗ୍ରହଣ କରିନାହାଁନ୍ତି ଯଦିଓ ତାଲିବାନ ଏଥିରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ନୁହଁନ୍ତି ବୋଲି ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରିଛି। ତେବେ ସଙ୍ଗେ ସଙ୍ଗେ ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ପଡିଥିଲା। ଗତ ମାସରେ, ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଗୋଷ୍ଠୀ ଏକ ଆତ୍ମଘାତୀ ବିସ୍ଫୋରଣକାରୀଙ୍କୁ ରାଜଧାନୀର ଶିଆ ପ୍ରାଧାନ୍ୟ ଦାଶ-ଇ-ବାରଚି ଅଞ୍ଚଳର ଏକ ଶିକ୍ଷା କେନ୍ଦ୍ରକୁ ପଠାଇ ୨୪ ଜଣ ଛାତ୍ରଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ୧୦୦ ରୁ ଅଧିକ ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ମୁସଲମାନ ଏବଂ ୨୦୧୪ ରେ ଉଦୀୟମାନ ହେବା ପରଠାରୁ ଦଶହଜାର ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି | ଅତୀତରେ ମଧ୍ୟ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକୁ ଟାର୍ଗେଟ କରାଯାଇଥିଲା। ଗତ ବର୍ଷ କାବୁଲ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ କ୍ୟାମ୍ପସ ଫାଟକ ବାହାରେ ଏକ ବୋମା ଆଠ ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିଲା। ୨୦୧୬ ରେ ବନ୍ଧୁକଧାରୀମାନେ କାବୁଲର ଆମେରିକୀୟ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରି ୧୩ ଜଣଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ଆଫଗାନିସ୍ତାନରେ ହିଂସା ନିରନ୍ତର ରହିଆସିଛି, ତାଲିବାନ ଏବଂ ଏକ ସରକାରୀ ନିଯୁକ୍ତ ବୁଝାମଣା ଦଳ ଦେଶରେ ଚାରି ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ଯୁଦ୍ଧ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଏକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ଉପରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। କାତାରରେ କଥାବାର୍ତ୍ତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ମନ୍ଥର ଗତିରେ ଚାଲିଛି ଏବଂ ହିଂସା ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବାରମ୍ବାର ଦାବି ସତ୍ତ୍ୱେ ବିଶୃଙ୍ଖଳା ଜାରି ରହିଛି। ଫେବୃଆରୀରେ ତାଲିବାନ ସହିତ ଆମେରିକାର ଚୁକ୍ତି ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୋହାରେ ଚାଲିଥିବା ଶାନ୍ତି କଥାବାର୍ତ୍ତା ପାଇଁ ମଞ୍ଚ ସ୍ଥିର କରିଛି। ଏହି ଚୁକ୍ତି ଆଫଗାନିସ୍ତାନରୁ ଆମେରିକା ଏବଂ ନାଟୋ ସୈନ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟାହାର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଅନୁମତି ଦେଇଛି। ଏହି ସମୟରେ ସୋମବାର, ଦେଶର ଦକ୍ଷିଣ ହେଲମାଣ୍ଡ ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଗାଡି ରାସ୍ତା କଡରେ ଧକ୍କା ଦେଇ ଅତି କମରେ ୭ ଜଣ ସାଧାରଣ ନାଗରିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅଧିକାଂଶ ମହିଳା ଏବଂ ଶିଶୁ ବୋଲି ପ୍ରାଦେଶିକ ରାଜ୍ୟପାଳ ମୁଖପାତ୍ର ଓମେର ଜୱାକ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article