32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଧମକ,ଏକାକୀ ଗଧିଆ ଆକ୍ରମଣ।

Must read

ଫ୍ରାନ୍ସ;୨/୨୦ : ମିଳିତ ଜାତିସଂଘର ଧମକ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଏଜେନ୍ସି ଆକଳନ କରିଛି ଯେ ଉଗ୍ରବାଦୀ ଏବଂ ଏକାକୀ ଗଧିଆ ଆକ୍ରମଣ ଦ୍ଵାରା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ବିପଦ ବଢିପାରେ ଏବଂ ଅଭିନେତାମାନେ ନିଜକୁ ଉପସ୍ଥାପନ କରୁଥିବା ଏକ ସୁଯୋଗ ନେବାକୁ ଦ୍ୱିଧା କରିବେ ନାହିଁ। ବଂକୋକ ଏହାର ଆଞ୍ଚଳିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ଦ୍ଵାରା ଜାରି କରାଯାଇଥିବା ଏକ ସୁରକ୍ଷା ପରାମର୍ଶରେ ଜାତିସଂଘର ସୁରକ୍ଷା ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗ ଜାତିସଂଘର କର୍ମଚାରୀମାନଙ୍କୁ, ବିଶେଷ କରି ର ନାଗରିକମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ପରିବେଶ ପ୍ରତି ସତର୍କ ରହିବାକୁ କହିଥିଲେ। ଫ୍ରାନ୍ସ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିବା ବାଣିଜ୍ୟିକ କିମ୍ବା ଶିକ୍ଷାନୁଷ୍ଠାନଗୁଡିକ ପାଇଁ ଏହି ବିପଦ ବିସ୍ତାର ହୋଇପାରେ ବୋଲି ପରାମର୍ଶଦାତା କହିଛନ୍ତି। “ଏହା ମନେ ରଖିବାକୁ ହେବ ଯେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେବା କିମ୍ବା ନିଜ ଭିତରେ କଥିତ ଭାଷା ଜାତୀୟତାକୁ ସୂଚିତ କରେ ନାହିଁ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ନାଗରିକଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଧମକକୁ ଅନ୍ୟ ଜାତି ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାର ସମ୍ଭାବନା ରହିଛି ବୋଲି ଆକଳନ କରାଯାଇଛି।

ସମ୍ପ୍ରତି ପ୍ୟାରିସରେ ଜଣେ ଫରାସୀ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବା ପରେ ଜଣେ ଧାର୍ମିକ ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଏହି ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ ଇସଲାମର ଭବିଷ୍ୟଦ୍ ବକ୍ତା ମହମ୍ମଦଙ୍କୁ କାରିକାରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାର ସ୍ଵାଧୀନତା ଭାବରେ ଚିତ୍ରଣ କରିବାର ଅଧିକାର ରକ୍ଷା କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେ ଯାହା କହିଥଲେ ତାହା ବିରୁଦ୍ଧରେ ଲଢିବାକୁ ପ୍ରତିଜ୍ଞା କରିଥିଲେ ଇସଲାମବାଦୀ ବିଚ୍ଛିନ୍ନତାବାଦ ” ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ବିଭାଗର ଧମକ ଏବଂ ବିପଦ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ସେବା (ଟିଆରଏସ) କହିଛି ଯେ ବାଂଲାଦେଶ, ପାକିସ୍ଥାନ, ଆଫଗାନିସ୍ତାନ, ଉଜବେକିସ୍ତାନ ସମେତ ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ପାଶ୍ଚାତ୍ୟ ବିରୋଧୀ ଭାବନା ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ବିରୋଧୀ ଭାଷଣରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି। , ତାଜିକିସ୍ତାନ, କିର୍ଗିଜ୍ ରିପବ୍ଲିକ୍ ଏବଂ ଇଣ୍ଡୋନେସିଆ | ଇସଲାମିକ୍ ଷ୍ଟେଟ୍ ଏବଂ ଅଲ-କାଏଦା ଭଳି ଆତଙ୍କବାଦୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଦ୍ୱାରା ଫ୍ରାନ୍ସର ସମ୍ପତ୍ତି ବିରୋଧରେ ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆହ୍ୱାନ ଦିଆଯାଇଛି। ବାଂଲାଦେଶରେ ମାକ୍ରୋନଙ୍କ ସମର୍ଥନ ବିରୋଧରେ ବ୍ୟାପକ ବିରୋଧ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରାଯାଇଛି। ପାକିସ୍ତାନରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଏହି ପିଚ୍‌ର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଥିଲେ ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କୁ “ଇସଲାମ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ” ଏବଂ “ଅଧିକ ପୋଲାରାଇଜେସନ୍ ସୃଷ୍ଟି କରିବା” ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନର ବୈଦେଶିକ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତି ଜାରି କରି ଏହାକୁ ଏକ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ଵାଧୀନତାର ପୋଷାକରେ ଏକ ବ୍ୟବସ୍ଥିତ ଇସଲାମୋଫୋବିକ୍ ଅଭିଯାନ ବୋଲି କହିଛି।

ଧାର୍ମିକ ବ୍ୟାପାର ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ୩୦ ଅକ୍ଟୋବରରୁ ୬ ନଭେମ୍ବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆଶିକ୍-ଇ-ରସୁଲ୍ (ମହମ୍ମଦଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରେମ) ର ଅଂଶ ଭାବରେ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ଉତ୍ସବ ଘୋଷଣା କରିଥିଲା। ଏହି ଉତ୍ସବର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଛୋଟରୁ ମଧ୍ୟମ ଧରଣର ଜନସମାବେଶ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ସମ୍ମିଳନୀ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ | ଏହି ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ମଧ୍ୟମରୁ ବଡ଼ ଧରଣର ବିରୋଧ ସମାବେଶ ମଧ୍ୟ ସମ୍ଭବ | ଗତ ଦୁଇ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ମୁସଲମାନ ଉଗ୍ରବାଦୀଙ୍କ ଉପରେ ଦୋଷାରୋପ ହୋଇଥିବା ଫ୍ରାନ୍ସ ତିନିଟି ଆକ୍ରମଣକୁ ସହ୍ୟ କରିଛି: ଗୋଟିଏ ପାକିସ୍ତାନୀ ଶରଣାର୍ଥୀ ଯାହା ଖବରକାଗଜର ପୁରୁଣା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଦୁଇ ଜଣଙ୍କୁ ଆହତ କରିଛି, ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଛି ଏବଂ ଗତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ସହରର ଏକ ଚର୍ଚ୍ଚରେ ଛୁରୀ ଆକ୍ରମଣ କରିଛି ଭଲ ଏହି ତିନିଜଣ ଆତଙ୍କବାଦ ଅନୁସନ୍ଧାନକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଫ୍ରାନ୍ସ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ସ୍ତରରେ ସତର୍କ ରହିଛି। ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ଭାରତ ବାହାରକୁ ଆସିଥିଲା, ଯିଏ ଅଭିବ୍ୟକ୍ତିର ସ୍ୱାଧୀନତା ସପକ୍ଷରେ କହିବା ପରେ ଭୟଙ୍କର ଆକ୍ରମଣର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲା “ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବକ୍ତବ୍ୟର ମୌଳିକ ମାନଦଣ୍ଡକୁ ଉଲ୍ଲଂଘନ କରି ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ଙ୍କ ଉପରେ ଗ୍ରହଣୀୟ ଭାଷାରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଆକ୍ରମଣକୁ ଆମେ ଦୃଢ ଭାବରେ ଦୁଖିତ। ଆମେ ମଧ୍ୟ ଏହି ନିଷ୍ଠୁର ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣକୁ ନିନ୍ଦା କରୁଛୁ ଯାହା ଫରାସୀ ସ୍କୁଲ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ଜୀବନକୁ ଏକ ଭୟଙ୍କର ରଙ୍ଗରେ ନେଇଛି ଯାହା ବିଶ୍ୱକୁ ଚକିତ କରିଛି। ତାଙ୍କ ପରିବାର ତଥା ଫ୍ରାନ୍ସର ଲୋକଙ୍କୁ ଆମେ ସମବେଦନା ଜଣାଉଛୁ ବୋଲି ଗତ ସପ୍ତାହରେ ଭାରତୀୟ ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ ଏକ ବିବୃତ୍ତିରେ କହିଛି। ପରାମର୍ଶଦାତା ସୂଚାଇ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାସଟ୍ୟାଗ #ଆଇଷ୍ଟାଣ୍ଡୱିଥଫ୍ରାନ୍ସ ଭାରତରେ ଟ୍ରେଣ୍ଡ କରୁଛି ଏବଂ ହଜାର ହଜାର ନେଟେନିଜେନ ଫ୍ରାନ୍ସ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ମାକ୍ରୋନଙ୍କ “ଉଗ୍ରବାଦ ବିରୋଧରେ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେବାକୁ” ନିଷ୍ପତ୍ତି ପାଇଁ ସମର୍ଥନ ଏବଂ କୃତଜ୍ଞତା ଜଣାଇଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article