32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ-ଆମେରିକୀୟ ଭୋଟର, ଜାତିଗତ ସମାନତା, ଅର୍ଥ ଉପରେ ଅର୍ଥନୀତି |

Must read

ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ପ୍ରାର୍ଥୀ ପାଇଁ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଇଥିବା ଜଟିନ୍ ଉପାଧ୍ୟାୟ ୪୭) ଙ୍କ ମନପସନ୍ଦ ସ୍ମୃତି ରହିଛି। ଏହା ୨୦୦୮ ଥିଲା ଏବଂ ପ୍ରଥମ କଳା ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ସମ୍ଭାବନାକୁ ନେଇ ଉତ୍ସାହ ଅଧିକ ଚାଲିଥିଲା ​​| ସେ ଏକ ଦଶନ୍ଧିରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ଦେଶରେ ପ୍ରବାସୀ ଥିଲେ ଏବଂ ମାତ୍ର ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିଲେ। “ସେହି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ, ମୁଁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଭାବି ନଥିଲି କିମ୍ବା ବହୁତ ଗବେଷଣା କରିନଥିଲି। ଗୋଟିଏ ବା ଦୁଇଟି ଜିନିଷ ମୋ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା | ଓବାମା ଜଣେ କଳା ପ୍ରାର୍ଥୀ ହେବା ମୋ ପାଇଁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଥିଲା ବୋଲି ସିଲିକନ୍ ଭ୍ୟାଲିର ଏକ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି କମ୍ପାନୀରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଉପାଧ୍ୟାୟ କୁହନ୍ତି।

ବାର ବର୍ଷ ପରେ, ଆଉ ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ଝିଅ ଷ୍ଟୁଟି ଉପାଧ୍ୟାୟ (୧୮) ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଛନ୍ତି। “ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବା ଏକ ପାଗଳ ନିର୍ବାଚନ। ସେ କହିଛନ୍ତି, ପ୍ରକୃତରେ ଅଧିକ, ଏବଂ ମୁଁ ଭୟ କରୁଛି ଯେ ଟ୍ରମ୍ପ ପୁଣିଥରେ କ୍ଷମତାକୁ ଆସିବେ। ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରେ ସହମତ ନୁହଁନ୍ତି | ସେ କୁହନ୍ତି, “ବୋଧହୁଏ ଏହା ହେଉଛି କାରଣ ସେମାନେ ପ୍ରବାସୀ ଏବଂ ଭାରତରେ ବଞ୍ଚିଛନ୍ତି, ଏବଂ ମୁଁ ଏଠାରେ ଶିକ୍ଷିତ ହୋଇଛି, କିଛି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଆମର ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଭିନ୍ନ ଅଟେ। ତାଙ୍କ ପିତା ଏଥିରେ ସହମତ ଅଟନ୍ତି। “ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଆମେ ଭାରତକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଜଣେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଆଗ୍ରହୀ ହୋଇଥାଉ। ଷ୍ଟୁଟି ଅଧିକ ସାମଗ୍ରିକ ଉପାୟ ଅବଲମ୍ବନ କରିବେ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ମତାମତ ମଧ୍ୟ ପରୀକ୍ଷା କରିବେ ବୋଲି ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି।

ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନର ରାଜନୈତିକକ ପାଣିପାଗରେ ଜାତିଗତ ସମାନତା ଉଭୟଙ୍କ ପାଇଁ ଅନ୍ୟତମ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟ ବୋଲି ପିତା-ଝିଅ ଯୋଡି ଏକମତ ହୋଇଛନ୍ତି। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ବଂଶଧର ନାଗରିକଙ୍କ ପାଇଁ ଭୋଟ୍, ଜାତିଗତ ତିକ୍ତତା, କ୍ରୋଧିତ ମହାମାରୀ ଏବଂ ସଂଘର୍ଷପୂର୍ଣ୍ଣ ଅର୍ଥନୀତି ହେଉଛି କେତେକ ପ୍ରମୁଖ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଭୋଟ୍ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଉଛନ୍ତି।ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି: ବିହାରରେ ହେଉ କିମ୍ବା ଆମେରିକାରେ ନିର୍ବାଚନ ହେଉ, ‘ଏହା ଅର୍ଥନୀତି, ମୂର୍ଖ’୨୨ ବର୍ଷୀୟ ମାୟା ଦେଶାଇଙ୍କ ପାଇଁ, ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଗତ ଚାରି ବର୍ଷରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଘୃଣା ଏବଂ ଅତ୍ୟାଚାର ତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଠିଆ ହୋଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ଭୋଟ୍ ଦେବା ପୂର୍ବରୁ ଦୁଇଥର ଚିନ୍ତା ନକରିବାର ଯଥେଷ୍ଟ କାରଣ | ଦେଶାଇ ଆମେରିକାରେ ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ 16 ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ଭାରତର ଅହମ୍ମଦାବାଦକୁ ଯାଇଥିଲେ। ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଦେଶଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ ଥିବାରୁ ସେ ଆମେରିକାର ରାଜନୀତିରୁ ବିଚ୍ଛିନ୍ନ ହେବାରେ ଏକ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେ କୁହନ୍ତି, “ତଥାପି ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ମୋତେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କଦ୍ଵାରା

ଆମେରିକାରେ ତାଙ୍କ ସମ୍ପର୍କୀୟଙ୍କୁ ଦେଖି ଦେଶାଇ ମଧ୍ୟ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପୁନ ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଆଗ୍ରହୀ ଅଛନ୍ତି। “ସେମାନେ କେବଳ ଦୟାଳୁ ଲୋକ ଯାହାଙ୍କ ସହ ମୁଁ ବଞ୍ଚିଥିଲି ଏବଂ ମୁଁ କାହିଁକି ବୁ ଝିପାରୁ ନାହିଁ ସେମାନେ କାହିଁକି ତାଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେଉଛନ୍ତି। ମୁଖ୍ୟତ ସେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ବ୍ୟବସାୟୀ ଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କଠାରୁ ଅର୍ଥନୀତି ପାଇଁ ଅନେକ ଲୋକଙ୍କର ବହୁତ ଆଶା ଅଛି ବୋଲି ସେ କୁହନ୍ତି। ଦୁଇ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଆମେରିକାର ନାଗରିକ ହୋଇଥିବା ସ୍ମିଥା ସାମୁଏଲ୍ ଏବଂ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀ ଶିଜୁ ସାମୁଏଲ୍ ଏକମତ ହୋଇଥିଲେ ଯେ ଟ୍ରମ୍ପ ପ୍ରଶାସନର ଆର୍ଥିକ ନୀତି ଏବଂ ଟିକସ ହ୍ରାସ ମଧ୍ୟବିତ୍ତ ପରିବାର ପାଇଁ ଭଲ। “କିନ୍ତୁ ମୁଁ ଚାହୁଁଛି ମୋ ପିଲାମାନେ ଏପରି ଏକ ରାଷ୍ଟ୍ରରେ ରୁହନ୍ତୁ ଯେଉଁଠାରେ କୌଣସି ଜାତିଭେଦ କିମ୍ବା ଧଳା ସର୍ବୋଚ୍ଚତା ରହିବ ନାହିଁ। ସେଥିପାଇଁ ମୁଁ ବିଡେନଙ୍କୁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଯୋଜନା କରିଛି ବୋଲି ଟେକ୍ସାସର ହ୍ୟୁଷ୍ଟନ୍ରେ ରହୁଥିବା ସ୍ମିଥା ୪୧ କୁହନ୍ତି।

ଭକ୍ତ ଖ୍ରୀଷ୍ଟିଆନ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦମ୍ପତି ପ୍ରଥମେ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କ ପ୍ରତି ସେମାନଙ୍କର ଆଗ୍ରହ ରଖିଥିଲେ କାରଣ ସେମାନେ ଅନୁଭବ କରିଥିଲେ ଯେ ସେ ସେମାନଙ୍କର ଅନେକ ମୂଲ୍ୟବୋଧ ଏବଂ ବିଶ୍ୱାସ ବାଣ୍ଟିଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଜାତିଭେଦ ପ୍ରସଙ୍ଗ ଶେଷରେ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ କେନ୍ଦ୍ର ପର୍ଯ୍ୟାୟ ଗ୍ରହଣ କଲାବେଳେ ଉଭୟ ଶିଜୁ ଏବଂ ସ୍ମିଥା ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ପରିବର୍ତ୍ତନର ସମୟ ହୋଇପାରେ।ପଢନ୍ତୁ | ନିର୍ବାଚନରେ ​​ବିଡେନ ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ ଚାରୋଟି ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟରେ ଆଗେଇ ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ସର୍ଭେରୁ ଜଣାପଡିଛି

ଶିଜୁଙ୍କ ପାଇଁ, ନିଷ୍ପତ୍ତି ଶେଷରେ ଚରିତ୍ରର ପ୍ରଶ୍ନକୁ ଫୁଟାଇଥାଏ | “ଯଦି ତୁମର ହୃଦୟ ସଠିକ୍ ସ୍ଥାନରେ ଅଛି, ହଁ, ତୁମେ ଏକ ଦେଶକୁ ଆଗେଇ ନେଇ ପାରିବ, ତୁମେ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱକୁ ଆଗେଇ ନେଇ ପାରିବ | ତେଣୁ ମୁଁ ଭାବୁଛି ଏହା ହେଉଛି ପାର୍ଥକ୍ୟ ବୋଲି ତୈଳ ଏବଂ ଗ୍ୟାସ କମ୍ପାନୀରେ ଡାଟା ଆନାଲିଷ୍ଟ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଥିବା ୪୩ ବର୍ଷୀୟା କୁହନ୍ତି। “ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ କୌଣସି ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ସଠିକ୍ ଚରିତ୍ର କିମ୍ବା ମନୋଭାବ ଅଛି। ତେଣୁ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ମିଶ୍ରିତ ସ୍ଥିତିରେ ଅଛି। ନୂତନ ନାଗରିକ ହୋଇ ନିର୍ବାଚନର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଏହି ଦମ୍ପତି ଗତ କିଛି ସପ୍ତାହ ଧରି ନ୍ୟୁଜ୍ ଆର୍ଟିକିଲ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ୱେବସାଇଟକୁ ସ୍କ୍ରୋଲ୍ କରିଥିଲେ ଏବଂ ରାଷ୍ଟ୍ରପତିଙ୍କ ବିତର୍କ ଏବଂ ଟାଉନ୍ ହଲ୍ ଗୁଡିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ଶୁଣୁଥିଲେ। ହ୍.ଇଟ ହାଉସ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରୁଥିବା ଦୁଇ ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ସେ ଯାହା କରିପାରିବେ।

ଭାରତୀୟମାନେ ଦ୍ୱିତୀୟ ବୃହତ୍ତମ ପ୍ରବାସୀ ଗୋଷ୍ଠୀ ଗଠନ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନେ ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଆମେରିକାରେ ନାଗରିକତା ପାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ମେକ୍ସିକୋରୁ ଆସିଛନ୍ତି | ଗତ ଚାରି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି | ୨୦୧୫ ରେ ୪୨,୨୧୩ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକତ୍ୱ ପାଇଥିବାବେଳେ ୨୦୧୬ ରେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୪୬,୧୮୮, ୨୦୧୭ ରେ ୫୦,୮୦୨, ୨୦୧୯ ରେ ୫୨,୧୯୪ ଏବଂ ୨୦୧୯ରେ ୬୪,୬୩୧ କୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।ପଢନ୍ତୁ | ଟ୍ରମ୍ପଙ୍କୁ, ‘ପୋଲ୍ ଦି ମ୍ୟାଟର୍’ ବିଜୟକୁ ସୂଚାଇଥାଏ | ବାକିଗୁଡ଼ିକ ‘ନକଲି’୨୦୧୯ ରେ ଆମେରିକାରେ ନାଗରିକତ୍ୱ ହାସଲ କରିଥିବା ନ୍ୟୁୟର୍କ ଭିତ୍ତିକ ଲେଖକ ତଥା ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସୁରକ୍ଷା ବିଶେଷଜ୍ଞ ଅଙ୍କିତ ପଣ୍ଡା ମଧ୍ୟ ପ୍ରଥମ ଥର ପାଇଁ ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ ଅଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦିଓ ଟ୍ରମ୍ପ ଶାସନ ସମୟରେ ସେ ଜଣେ ନାଗରିକ ହୋଇଥିଲେ, ତଥାପି ତାଙ୍କର ଏକ ଅସାଧାରଣ ମାମଲା ଥିଲା

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article