32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଜଣେ ବିଶେଷଜ୍ଞ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିଛନ୍ତି: ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପାଇଁ ରାସ୍ତା ।

Must read

ମହାଭାରତର ମହାଯୁଦ୍ଧରେ, ଭଲ ପାଣ୍ଡବ ବଞ୍ଚିଥିଲେ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧ ହୋଇଥିଲେ ଯେତେବେଳେ ଦୁର୍ଦ୍ଦାନ୍ତ କୌରବମାନେ ସବୁକିଛି ହରାଇଲେ। ଲିଭରେଜ୍, ମୂଲ୍ୟ ଗଠନ, ଶାସନ, ପୁଞ୍ଜି ପ୍ରବେଶ ଏବଂ ଆଡାପ୍ଟିଭ୍ ଏକ ଫାର୍ମର ଗୁଣବତ୍ତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ | କମ୍ ଲିଭରେଜ୍, ଉତ୍ତମ ଶାସନ, ଏବଂ ପୁଞ୍ଜି ସଂଗ୍ରହ କରିବାର କ୍ଷମତା, ସର୍ଜନଙ୍କ ଛୁରୀର ସଠିକତା ସହିତ ଖର୍ଚ୍ଚ କାଟିବା ଏବଂ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଖାପ ଖୁଆଇବା ପାଇଁ ଅଭିନବତା କେବଳ ବଞ୍ଚିବ ନାହିଁ ବରଂ ସମୃଦ୍ଧ ହେବ | ଆମର ଅର୍ଥନୈତିକ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଆର୍ଥିକ କାର୍ଯ୍ୟକଳାପର ସ୍ଵାଭାବିକତା ସତ୍ତ୍ େ ଆର୍ଥିକ ଏବଂ ମୁଦ୍ରା ଉତ୍ସାହ ଏବଂ ନିମ୍ନ-ଉପର ଉଦ୍ୟୋଗୀ ପରି ଟପ୍-ଡାଉନ୍ କାରକଗୁଡିକର କାର୍ଯ୍ୟ ହେବ | ଏକ ଟୀକା ସଫଳତା ଆଗରେ ଥିବା ଜଣାପଡିଛି | ନିମ୍ନ ତୈଳ, ସୁନା ଏବଂ ଚାଇନାର ସାମଗ୍ରୀ ଆମଦାନୀ ଭାରତକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ଆକାଉଣ୍ଟ-ସରପ୍ଲସ୍ କରିପାରିଛି। ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ଭଣ୍ଡାର ବୈଦେଶିକ ମୁଦ୍ରା ରୁଣ ଅତିକ୍ରମ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ସିଧାସଳଖ ତଥା ପୋର୍ଟଫୋଲିଓ ବିନିଯୋଗ ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ଫାର୍ମଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ପର୍ସ ଖୋଲୁଛନ୍ତି | କୃଷି ସଂସ୍କାର ଏକ ବୃହତ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳର ଜନସାଧାରଣଙ୍କୁ ଉପକୃତ କରିବ | ଶ୍ରମ ସଂସ୍କାର ଏବଂ ଡାକ ଜୀବନ ବୀମା ଯୋଜନା ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ଉତ୍ପାଦନ ହବ୍ ହେବା ପାଇଁ ସଠିକ୍ ଦିଗରେ ପଦକ୍ଷେପ, ଯଦିଓ ଭୂମିରେ ଆହୁରି ଅନେକ କିଛି କରିବା ଆବଶ୍ୟକ |

ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ତ୍ରମାସିକ ଫଳାଫଳଗୁଡିକ ରାସ୍ତାର ଆଶାଠାରୁ ଆଗରେ | ଗଭୀର ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ ହେତୁ ସେକ୍ଟରଗୁଡିକରେ ମାର୍ଜିନ୍ ବିସ୍ତାର ହୋଇଛି | ଅଟୋ ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ସ୍ଥାୟୀ ପରି ସେକ୍ଟରରେ, ଭଲ୍ୟୁମ୍ ଆଶାଠାରୁ ଆଗରେ | ଅନେକ ଏହାକୁ ପେଣ୍ଟ ଅପ୍ ଚାହିଦା ପାଇଁ ଦର୍ଶାନ୍ତି | ଅତୀତରେ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପ ଯୋଗୁଁ ଚାହିଦା, ପେଣ୍ଟ ଅପ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟଥା ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହୋଇଛି | ତଥାପି, ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହାକୁ ଅଧିକ ପରିମାପ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ମୁଦ୍ରା ନୀତି ସୁବିଧାଜନକ କିନ୍ତୁ କ୍ରେଡିଟ୍ ଟ୍ରାନ୍ସମିସନକୁ ଆହୁରି ଉନ୍ନତ କରିବାକୁ ପଡିବ | ନୀତି ହାର ଆଜୀବନ ନିମ୍ନ ସ୍ତରରେ ଅଛି କିନ୍ତୁ ନିମ୍ନ- ରେଟିଂ ରୁଣ ନେଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାଇଁ ରୁ ଣ ମୂଲ୍ୟ ହ୍ରାସ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଆର୍ଥିକ ଉତ୍ସାହ ପିରାମିଡର ତଳ ଭାଗରେ ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛି କିନ୍ତୁ ଭ୍ରମଣ, ପର୍ଯ୍ୟଟନ, ହୋଟେଲ, ଖୁଚୁରା, ବିମାନ ଚଳାଚଳ, ଭିତ୍ତିଭୂମି ଇତ୍ୟାଦି କ୍ଷେତ୍ରଗୁଡିକ ଅଧିକ ସହାୟତା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଆର୍ଥିକ ଚତୁରତାର ପଥ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କିନ୍ତୁ ଅଣ-ଟିକସ ସମ୍ବଳ ବୃଦ୍ଧି କରି ଏହା ହାସଲ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ, ଯେପରି ରଣନୀତିକ ବିଭାଜନ ଏବଂ ସମ୍ପତ୍ତିର ମୋନେଟାଇଜେସନ୍, ତିଜୋରୀରେ ପଡ଼ିଥିବା ସୁନାରେ ଲାଗିଥିବା ପୁଞ୍ଜି ଖୋଲିବା ଇତ୍ୟାଦି |

ବ୍ୟବସାୟ କରିବାର ସହଜତା ଉନ୍ନତ ହୋଇଛି କିନ୍ତୁ ଆଇନର ନିୟମକୁ ଉନ୍ନତ କରିବା ଆବଶ୍ୟକ | ଉତ୍ତମ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ସତ୍ତ୍ , ସତ୍ୟମଙ୍କ ଶୀଘ୍ର, ସମସ୍ତେ ଜିତୁଥିବା ସମାଧାନ ଅପେକ୍ଷା ୧୯୯୨ସୁରକ୍ଷା ସ୍କାମର ଚିରସ୍ଥାୟୀ ପରୀକ୍ଷା ପରି ବ୍ୟବସାୟିକ ବିବାଦର ସମାଧାନ ହେଉଛି | ସର୍ବନିମ୍ନ ସାଧାରଣ ଭେଦ ପାଇଁ ଆମର ଆଇନ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଉଛି ଯେହେତୁ କ୍ରୁକ୍ମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ଦଣ୍ଡ ବିନା ପଳାନ୍ତି | ଏହା ବାକି ପାଇଁ ଅନୁପାଳନର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରେ | ନିବେଶକଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଇନର ନିୟମ ଅନୁଭୂତ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିନିଯୋଗ ସ୍ଥିର ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ | ଏହି ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜିଂ ସମୟରେ ବଡ ବଡ ହୋଇଗଲାଣି, କିନ୍ତୁ ପରିଶେଷରେ ଛୋଟ ଏବଂ ମଧ୍ୟମ ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଯୋଗୀ ତଥା ସମୃଦ୍ଧ ହେବା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି | ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ଉତ୍ସାହର ସହିତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ବଡ଼ କ୍ୟାପ୍ ଇଣ୍ଡେକ୍ସଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରି-କୋଭିଡ୍ ଉଚ୍ଚତାରୁ ଟିକେ କମ୍ ବ୍ୟବସାୟ କରୁଛି | ପ୍ରବାହ ଏବଂ ମୌଳିକଳିକ ଉନ୍ନତି ବଜାରକୁ ବର୍ତ୍ତମାନର ସ୍ତରକୁ ଟାଣି ନେଇଛି | ନିସନ୍ଦେହ, ଆମେ ଜଙ୍ଗଲରୁ ବାହାରି ନାହୁଁ | ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ୟୁରୋପରେ ଚାଲିଥିବା ଦ୍ୱିତୀୟ ତରଙ୍ଗ, ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନ ଫଳାଫଳ ଇତ୍ୟାଦି କାରକଗୁଡିକ ଆମ ବଜାର ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଅସ୍ଥାୟୀ ଭିତ୍ତିରେ |

ଏଭଳି ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟରେ, ବଜାର ଆଗକୁ କ’ଣ ଆଗକୁ ବଞ୍ଚାଇପାରେ?ଷ୍ଟକ୍ ମାର୍କେଟ୍ ଦୀର୍ଘକାଳୀନ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପଥ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହେବ | ପ୍ରଚୁର ତରଳତା ଏବଂ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ସ୍ୱଳ୍ପ ସୁଧ ହାରରେ ବିଶ୍ଵର ପୁଞ୍ଜି ରିଟର୍ଣ୍ଣ ପଛରେ ଗୋଡ଼ାଇବ (ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଜଙ୍କ ବଣ୍ଡ ଜୀବନ-କମ୍ ଅମଳରେ କାରବାର କରୁଛି) | ଅନେକ ନିବେଶକଙ୍କ ପାଇଁ ଅଭିବୃଦ୍ଧି କିମ୍ବା ଇନୋଭେସନ୍ ରିଟର୍ନ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରକ୍ସି ହେବ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article