32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

କେରଳ, ଦିଲ୍ଲୀ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ଏବଂ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗ ନୂତନ କୋବିଡ ମାମଲାର ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛନ୍ତି

Must read

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନିର୍ମାତା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଭାରତୀୟ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରେ ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ରୟମାସରେ କୋବିଡ-୧୯ ପାଇଁ ଏହାର ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) – ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (NIV) ର ସହଯୋଗରେ କମ୍ପାନୀର ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯାହା କୋବିଡସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସାରସ୍-କୋଭ୍-୨ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ।

ଆପଣ ଏଠାରେ ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା, ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ହାର ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ | ରାଜ୍ୟ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବରଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଶ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 45,321 ଟି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସହିତ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 496 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 10 ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT ମୃତ୍ୟୁହାରର 82% ଅଟେ।

ଗତକାଲି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା 22% ମୃତ୍ୟୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର 113 ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ 59 ମୃତ୍ୟୁ, ଦିଲ୍ଲୀ (51), ଛତିଶଗଡ (49), ତାମିଲନାଡୁ (30), କେରଳ (28), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (26), କର୍ଣ୍ଣାଟକ ( 24), ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (16) ଏବଂ ଓଡିଶା (11), ” ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। – ବିନ୍ଦୁ ଶଜନ ପେରାପଦାନ

ଭ୍ୟାକ୍ସିନ୍ ନିର୍ମାତା ଭାରତ ବାୟୋଟେକ୍ ରବିବାର ଦିନ କହିଛି ଯେ ଯଦି ଭାରତୀୟ ନିୟାମକ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷଙ୍କ ଅନୁମୋଦନ ଲାଭ କରେ ତେବେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଦ୍ୱିତୀୟ ତ୍ର quarter ମାସରେ COVID-19 ପାଇଁ ଏହାର ଟିକା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛି। ଇଣ୍ଡିଆନ୍ କାଉନସିଲ୍ ଅଫ୍ ମେଡିକାଲ୍ ରିସର୍ଚ୍ଚ (ଆଇସିଏମ୍ଆର୍) – ନ୍ୟାସନାଲ୍ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ଭାଇରୋଲୋଜି (NIV) ର ସହଯୋଗରେ କମ୍ପାନୀର ଟିକା ପ୍ରାର୍ଥୀ କୋଭାକ୍ସିନ୍ ବିକଶିତ ହୋଇଛି, ଯାହା COVID-19 ସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ଜୀବାଣୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ ସାରସ୍-କୋଭ୍-୨ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଏ।

ଆପଣ ଏଠାରେ ଜାତୀୟ ଏବଂ ରାଜ୍ୟ ସ୍ତରରେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା, ମୃତ୍ୟୁ ଏବଂ ପରୀକ୍ଷା ହାର ଟ୍ରାକ୍ କରିପାରିବେ | ରାଜ୍ୟ ହେଲ୍ପଲାଇନ ନମ୍ବରଗୁଡ଼ିକର ଏକ ତାଲିକା ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ | କର୍ଣ୍ଣାଟକ, ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ, ତାମିଲନାଡୁ, ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ, ରାଜସ୍ଥାନ ଏବଂ ଓଡିଶା ମଧ୍ୟ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ପଞ୍ଜିକରଣ ଜାରି ରଖିଛନ୍ତି। ଦେଶ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 45,321 ଟି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଥିବା ମାମଲା ସହିତ ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ 496 ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ଗତ 24 ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ 10 ଟି ରାଜ୍ୟ ଏବଂ UT ମୃତ୍ୟୁହାରର 82% ଅଟେ।

ଗତକାଲି ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା 22% ମୃତ୍ୟୁ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରର 113 ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ ପଶ୍ଚିମବଙ୍ଗରେ 59 ମୃତ୍ୟୁ, ଦିଲ୍ଲୀ (51), ଛତିଶଗଡ (49), ତାମିଲନାଡୁ (30), କେରଳ (28), ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶ (26), କର୍ଣ୍ଣାଟକ ( 24), ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶ (16) ଏବଂ ଓଡିଶା (11), ” ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟ କହିଛି। – ଜାତୀୟ ରାଜଧାନୀ ତଥା ଏହାର ଆଖପାଖ ଅଞ୍ଚଳରେ ଥିବା ବିନ୍ଦୁ ଶଜନ ପେରାପଡାନ ସ୍କୁଲ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷୟିତ୍ରୀମାନେ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ସିବିଏସଇ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ସପକ୍ଷରେ ନାହାଁନ୍ତି। COVID-19 ମହାମାରୀ ଯୋଗୁଁ ବିଦ୍ୟାଳୟ ବନ୍ଦ |

ବିଦ୍ୟାଳୟର ପ୍ରଧାନଶିକ୍ଷକମାନେ ବିଶ୍ believe ାସ କରନ୍ତି ଯେ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ସ୍ଥଗିତ ରଖିବା ଏକ ସଠିକ୍ ପଦକ୍ଷେପ ହେବ ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଉଚ୍ଚଶିକ୍ଷା ପ୍ରବେଶିକା ପରୀକ୍ଷା ଏବଂ ଆଡମିଶନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ, ଯାହା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଚଳିତ ହେବ।

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ଗତ ମାସରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ମାଧ୍ୟମିକ ଶିକ୍ଷା ବୋର୍ଡ (ସିବିଏସ୍ଇ) କୁ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ମେ ’ପୂର୍ବରୁ ବୋର୍ଡ ପରୀକ୍ଷା ନକରିବା ଏବଂ ସିଲାବସ୍ ହ୍ରାସ କରିବା ପାଇଁ ଚିଠି ଲେଖିଥିଲେ କାରଣ COVID-19 ମହାମାରୀ ହେତୁ ବିଦ୍ୟାଳୟଗୁଡ଼ିକ ବନ୍ଦ ରହିଆସିଛି। ମୁମ୍ବାଇରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଭିଡ଼କୁ ରୋକନ୍ତୁ, ରେଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ ସୋମବାର ଠାରୁ 753 ଟି ନୂତନ ସ୍ services ତନ୍ତ୍ର ସେବା ଯୋଡିଛନ୍ତି, ଯାହା ଉପାନ୍ତ ନେଟୱାର୍କରେ ସମୁଦାୟ ସେବା ସଂଖ୍ୟାକୁ ୨, 737373 କୁ ନେଇଛି।

ଏହା ସହ ରେଳ କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ COVID-19 ଆରମ୍ଭ ପୂର୍ବରୁ ଚାଲୁଥିବା ମୋଟ 3,141 ଉପାନ୍ତ ସହରର 88% ପୁନ res କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି।

ଲକଡାଉନ୍ ପୂର୍ବରୁ ସାଧାରଣ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ରେଳବାଇ (CR) 1,772 ସେବା ଚଳାଉଥିବାବେଳେ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇ (WR) ଉପାନ୍ତ ନେଟୱାର୍କରେ 1367 ସେବା ଚଳାଉଥିଲା ବୋଲି ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article