25 C
Bhubaneswar
Thursday, April 15, 2021

ପ୍ରିୟଙ୍କା ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମୂଳମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ

Must read

ସୋମବାର ଦିନ ପ୍ରିୟଙ୍କା ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ଉତ୍ପତ୍ତି ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।ଭାରତରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ରାଧାକ୍ରିଷ୍ଣନ୍, ୪୧ ବର୍ଷ, ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ସିଙ୍ଗାପୁରର ବିଦ୍ୟାଳୟକୁ ଯାଇ ତାଙ୍କ ଶିକ୍ଷାକୁ ଆଗକୁ ବ .ାଇଥିଲେ।ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜାସିଣ୍ଡା ଆର୍ଡନ୍ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀକୁ ପାଞ୍ଚଜଣ ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀ ଆଣିବା ପରେ ସେ ଦେଶର ସର୍ବପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ମୂଳମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ।ପରିୟଙ୍କା ରାଧାକୃଷ୍ଣନ୍ ତାଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟ ଜୀବନ ଅତିବାହିତ କରିଛନ୍ତି ଯେଉଁମାନଙ୍କ ସ୍ୱର ଘରୋଇ ହିଂସାରୁ ବଞ୍ଚିଥିବା ମହିଳା ତଥା ଶୋଷିତ ପ୍ରବାସୀ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ନାମରେ ଶୁଣିବାକୁ ମିଳୁଛି।

ସେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦୧୭ ରେ ଲେବର ପାର୍ଟିର ସଂସଦର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ପ୍ରଥମେ ନିର୍ବାଚିତ ହୋଇଥିଲେ।୨୦୧୯ ରେ, ସେ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ସମ୍ପ୍ରଦାୟ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ସଂସଦୀୟ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସଚିବ ଭାବରେ ନିଯୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ।ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ତାଙ୍କୁ ବିବିଧତା, ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ଏବଂ ଅନୁସୂଚିତ ଜାତି ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନୂତନ ଭୂମିକା ପାଇଁ ଆଧାର ନିର୍ମାଣ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି।ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସେ ସମାଜ ତଥା ସ୍ୱେଚ୍ଛାସେବୀ କ୍ଷେତ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ତଥା ସାମାଜିକ ବିକାଶ ଏବଂ ନିଯୁକ୍ତି ବିଭାଗର ସହଯୋଗୀ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି।ସେ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡର ପ୍ରଥମ କିୱି ଭାରତୀୟ ମନ୍ତ୍ରୀ ହୋଇଛନ୍ତି ବୋଲି ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ହେରାଲ୍ଡ ଖବରକାଗଜ ଭାରତୀୟ ୱିକେଣ୍ଡରଙ୍କ ଉଦ୍ଧେଶ୍ୟରେ କହିଛି।

ନୂତନ ସାଂସଦଙ୍କ ୨୦୧୭ ଗ୍ରହଣରୁ ଆସିଥିବା ରାଧାକୃଷ୍ଣନ୍ କ୍ୟାବିନେଟ୍ ବାହାରେ ଜଣେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଟନ୍ତି।ସେ ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ସହ ଅକଲ୍ୟାଣ୍ଡରେ ରୁହନ୍ତି।ନୂତନ ମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ନାମ ଘୋଷଣା କରି ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଆର୍ଡେନ୍ କହିଛନ୍ତି: ମୁଁ କିଛି ନୂତନ ପ୍ରତିଭା ଆଣିଥିବାରୁ ଉତ୍ସାହିତ, ଯେଉଁଥିରେ ସେମାନେ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ ସେହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ପ୍ରଥମ ଅଭିଜ୍ଞତା ଏବଂ ଆମକୁ ମନୋନୀତ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ପ୍ରତିଫଳିତ କରିବ। ୧୭ଅକ୍ଟୋବର ”

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article