29.1 C
Bhubaneswar
Saturday, July 24, 2021

ନେପାଳ ସହିତ ଭାରତ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ସ୍ତରର କଥାବାର୍ତ୍ତା ଆରମ୍ଭ କରିପାରେ।

Must read

ଯିଏ ନେପାଳ ସେନାର ଜେନେରାଲ୍ ମାନ୍ୟତା ପାଇବାକୁ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ନେପାଳ ଗସ୍ତ କରନ୍ତି, ସେ ନଭେମ୍ବର ୫ ରେ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ କେ.ପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କୁ ଭେଟିବେ। ଦୁଇ ଦେଶ, ଏହି ବିଷୟରେ ପରିଚିତ ଲୋକମାନେ କହିଛନ୍ତି।ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଏହାର ସଂସଦ ଏକ ନୂତନ ମାନଚିତ୍ର ସଫା କରିବା ପରେ ହିମାଳୟ ଦେଶର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ସରକାର ସହିତ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଆଲୋଚନା ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା ଯାହା ଚୀନ୍ ସହିତ ଏହାର ସୀମା ନିକଟରେ ଭାରତୀୟ ଅଞ୍ଚଳକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିଥିଲା। ଚୀନ୍‌ର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଦ୍ଵାରା ସମର୍ଥିତ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କେପି ଶର୍ମା ଓଲିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନେପାଳରେ ଅଲ୍ଟ୍ରା-ଜାତୀୟତାବାଦୀ ଭାବନାକୁ ହଟାଇବା ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରୟାସ ଥିଲା।

ଗତ କିଛି ମାସ ମଧ୍ୟରେ, ଦୁଇ ପଡ଼ୋଶୀ ସେମାନଙ୍କ ସ୍ଥିତିକୁ ନରମ କରି ସମ୍ପର୍କ ପୁନବୁଟ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ, ପିଏମ ଅଲି ଦେଶର ସଂଶୋଧିତ ରାଜନୈତିକକ ମାନଚିତ୍ର ସହିତ ପ୍ରକାଶିତ ପରବର୍ତ୍ତୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ ପାଠ୍ୟପୁସ୍ତକ ବଣ୍ଟନ ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ।ଅକ୍ଟୋବରରେ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ନଭେମ୍ବର୪ ରୁ ଜେନ ନାରଭାନେଙ୍କ ତିନି ଦିନିଆ ଗସ୍ତକୁ ସଫା କରି ଉପମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଇଶ୍ୱର ପୋଖରେଲଙ୍କୁ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରୁ ହଟାଇ ଦେଇଛନ୍ତି। ଭାରତର ଜଣେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ତଥା କ୍ରମାଗତ ସମାଲୋଚକ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ପୋଖ୍ରେଲ୍ ଜେନ ନାରଭାନେଙ୍କୁ ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିଥିଲେ।

ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟର ଦାୟିତ୍ ବଜାୟ ରଖିଛନ୍ତି ଏବଂ ଦେଶର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ଜେନ ନାରଭାନେଙ୍କୁ ଭେଟିବେ।ଯଦି ଆଶା କରାଯାଉଥିବା ପରି କଥାବାର୍ତ୍ତା ଚାଲିଥାଏ ତେବେ ବୈଦେଶିକ ସଚିବ ସ୍ତରୀୟ ଆଲୋଚନା ଏବଂ ମିଳିତ ବଐଷୟିକ ସ୍ତର ସୀମା କମିଟିର ବୈଠକ ସହିତ ଭାରତ ଏହାର ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରିବ ବୋଲି ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି।ଅନୁସନ୍ଧାନ ଏବଂ ବିଶ୍ଳେଷଣ ୱିଙ୍ଗର ମୁଖ୍ୟ ସାମନ୍ତ କୁମାର ଗୋଏଲ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ନେପାଳ ଗସ୍ତରେ ଯାଇ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଅଲିଙ୍କ ସହ ଏକ ରାଉଣ୍ଡ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ଉଭୟ ଦେଶ ସଭ୍ୟତା, ସାଂସ୍କୃତିକ ତଥା ବହୁମୁଖୀ ବନ୍ଧୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ସମ୍ପର୍କ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଥିଲେ।

ଜେନ ନାରଭାନେଙ୍କ ନେପାଳ ଗସ୍ତ ଏକ ସମୟରେ ଆସିଛି ଯେତେବେଳେ ପିଏମ ଅଲି ନେପାଳ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମଧ୍ୟରେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଶକ୍ତି ସଂଗ୍ରାମର ମଝିରେ ଅଛନ୍ତି। ନେପାଳର କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି (ୟୁନିଫାଏଡ୍ ମାର୍କ୍ସବାଦୀ – ଲେନିନ୍ଷ୍ଟ) ଏବଂ ନେପାଳ-ମାଓବାଦୀ କେନ୍ଦ୍ରର ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲଙ୍କ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ମିଶ୍ରଣ ପରେ ୨୦୧୮ ରେ କମ୍ୟୁନିଷ୍ଟ ପାର୍ଟି ଗଠନ କରାଯାଇଥିଲା।ସପ୍ତାହକ ମଧ୍ୟରେ, କ୍ଷମତାରେ ରହିବାକୁ ନମ୍ବର ପାଇବାକୁ ଆତ୍ମବିଶ୍ .ାସୀ ଥିବା ପିଏମ ଅଲି ଏହା ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ପୁଷ୍ପା କମଲ ଦହଲଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଡିଟ୍ରାକ୍ଟରଙ୍କ ସହ ଶାନ୍ତି କିଣିବା ପାଇଁ ସେ ମିଶ୍ରିତ ଦଳ ବିଭାଜନ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି।

ମାସେ ଧରି ଚାଲିଆସୁଥିବା ଆନ୍ତ a- ଏନସିପି ସଂଗ୍ରାମ, ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରୀମଣ୍ଡଳରେ ତିନିଜଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିଯୁକ୍ତ କରିବା ପରେ ଡାହଲଙ୍କ ସହ ପରାମର୍ଶ ନକରି ସେ ଏନସିପି ସହ-ଅଧ୍ୟକ୍ଷ ପଦ ବାଣ୍ଟିଥିଲେ। ଉଭୟ ପକ୍ଷ ସହମତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଶାନ୍ତି ଚୁକ୍ତି ପୂର୍ବରୁ ଦଳ ସହ ପରାମର୍ଶ କରିବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଥିଲା।କିନ୍ତୁ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଓଲି ଏହି ଚୁକ୍ତିନାମା ପାଳନ କରିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଦାହଲଙ୍କ ଜଣେ ବିଶ୍ୱାସୀ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ମହେନ୍ଦ୍ର ବାହାଦୂର ଶାହିଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ପ୍ରଦେଶ ସରକାରରେ ବିଦ୍ରୋହ ସୃଷ୍ଟି କରିଥିବା ଜଣାପଡିଛି। ଏହି ଯୋଜନା ଅନ୍ତର୍ଗତ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ବିରୋଧରେ କ confidence ଣସି ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସର ଭୋଟ୍ ସଫଳ ହୋଇପାରିଲା ନାହିଁ କିନ୍ତୁ ଖୋଲାଖୋଲି ଭାବେ ଦୁଇଟି କ୍ୟାମ୍ପ ମଧ୍ୟରେ ପାର୍ଥକ୍ୟ ଆଣିଦେଲା |
ଟ୍ୟାଗ୍ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article