32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

କମଲ ନାଥ ଷ୍ଟାରଙ୍କ ପ୍ରଚାରକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର ହୋଇଛି ।

Must read

ରାଜ୍ୟରେ ହେବାକୁ ଥିବା ଉପ-ପୋଲରେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ କଂଗ୍ରେସର ବରିଷ୍ଠ ନେତା କମଲ ନାଥଙ୍କ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ମାନ୍ୟତା ପ୍ରତ୍ୟାହାର କରି ନେଇଥିବା ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ସୋମବାର ଦିନ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗର ନିର୍ଦ୍ଦେଶକୁ ସ୍ଥଗିତ ରଖିଛନ୍ତି। ଭାରତର ପ୍ରଧାନ ବିଚାରପତି ଏସ୍ ବବଡେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ଏକ ତିନିଜଣିଆ ଖଣ୍ଡପୀଠ ଏହାର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇ ସର୍ଭେ ସଂସ୍ଥାକୁ ପ୍ରଶ୍ନ କରିଛନ୍ତି। ଲୋକ ପ୍ରତିନିଧୀ ଅଧିନିୟମର ଧାରା ୭୭ଅନୁଯାୟୀ କିଏ ଦଳର ନେତା ହେବ ତାହା ସ୍ଥିର କରିବାର ଶକ୍ତି କେଉଁଠାରେ ଅଛି? ” ବେଞ୍ଚ ପଚାରିଥିଲେ।

ନାଥଙ୍କ ନିକଟରେ ହାଜର ହୋଇଥିବା ବରିଷ୍ଠ ଆଡଭୋକେଟ କପିଲ ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଅକ୍ଟୋବର ୨୬ ରେ ଆୟୋଗଙ୍କ ଦ୍ଵାରାଏକ ପରାମର୍ଶଦାତା ଜାରି କରାଯାଇଛି ଯାହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ରେ କଂଗ୍ରେସ ନେତାଙ୍କ ବିରୁଦ୍ଧରେ ହୋଇଥିବା ଅଭିଯୋଗକୁ ଦର୍ଶାଇ ଅକ୍ଟୋବର ୩୦ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଆସିଥିଲା ​​ବୋଲି ସିବଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ପୂର୍ବତନ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଥିଲେ ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଶୁଣାଯାଇ ନାହିଁ |ସର୍ବୋଚ୍ଚ ଅଦାଲତର ରହଣି ଉପରେ ଆୟୋଗ କହିଛନ୍ତି, ମାନ୍ୟବର ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ ସର୍ବୋଚ୍ଚ ନ୍ୟାୟାଳୟ। ଇସିଙ୍କୁ ଏହି ମାମଲାରେ ଉତ୍ତର ଦାଖଲ କରିବାର ସୁଯୋଗ ଦିଆଯାଇଛି, ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଦାଖଲ ହେବ। ”

ନାଥଙ୍କ ବିରୋଧରେ ହୋଇଥିବା ଆଦେଶ ଦୁଇଟି ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଜଡିତ ଥିଲା। ସେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୩ରେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶିବରାଜ ସିଂ ଚୌହାନଙ୍କ ବିରୋଧରେ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇଥିଲେ ଏବଂ ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ ରେ ନାଥ ଗ୍ୱାଲିଅରରେ ଏକ ରାଲିରେ କହିଥିଲେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଜଣେ ସରଳ ବ୍ୟକ୍ତି, ତାଙ୍କ ପ୍ରତିପକ୍ଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ଜଣେ ‘ଆଇଟମ୍’। ଭାରତୀୟ ଜନତା ପାର୍ଟି (ବିଜେପି) ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଗ୍ୱାଲିଅରର ଦାରବା ଆସନରୁ ଇମର୍ତ୍ତୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ଫିଲ୍ଡିଂ କରିଛି।ନିର୍ବାଚନ ନିୟାମକ ସଂସ୍ଥାର ବରିଷ୍ଠ ଓକିଲ ରାକେଶ ଦ୍ୱିବେଦୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରାଯାଇଥିଲା ଯେ ଆସନ୍ତାକାଲି ନିର୍ବାଚନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ପ୍ରଚାର ଶେଷ ହୋଇଛି।

ବେଞ୍ଚ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ଏହି ଆଦେଶ ପାସ କରିବାର ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଶକ୍ତି ନ ଥିବାରୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ଅର୍ଡର ବଜାୟ ରଖିଛୁ। ନାଥଙ୍କ ଆବେଦନ ଉପରେ ଏହାର ଜବାବ ଦେବାକୁ କୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା ଯୁକ୍ତି ଦର୍ଶାଇଥିଲା ଯେ ଆରପି ଆକ୍ଟର ଧାରା ୭୭ (୧) ଅନୁଯାୟୀ ଷ୍ଟାର ପ୍ରଚାରକ ଚୟନ ରାଜନୈତିକ ଦଳର ଏକମାତ୍ର ଅଧିକାର।ଅକ୍ଟୋବର ୧୯ ରେ ସାଂସଦ ବିଦାୟ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ନିର୍ବାଚନ ଆୟୋଗରେ ୨୮ତାରକା ପ୍ରଚାରକଙ୍କ ତାଲିକା କଂଗ୍ରେସ ଦାଖଲ କରିଥିଲା।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article