32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନଭେମ୍ବରରେ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ।

Must read

ନଭେମ୍ବରରେ ତିନିଟି ଭିନ୍ନ ଭିର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଭାରତୀୟ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଏବଂ ଚୀନ୍ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ସି ଜିନପିଙ୍ଗ ତିନିଥର କଥାବାର୍ତ୍ତା କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ଏହି ତିନୋଟି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ହେଉଛି – ନଭେମ୍ବର ୧୦ ରେ ସାଂଘାଇ ସହଯୋଗ ସଂଗଠନ ମୁଖ୍ୟ ରାଜ୍ୟ ସମ୍ମିଳନୀ, ନଭେମ୍ବର ୧୭ ରେ ବ୍ରିକ୍ସ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୨୧ ଏବଂ ୨୨ ରେ ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ | ବ୍ରିକ୍ସ ଏବଂ ଏସସିଓ ଗ୍ରୁପିଂରେ ରୁଷ ଅଧ୍ୟକ୍ଷତା କରିବେ ଏବଂ ସାଉଦି ଆରବ ଦ୍ୱାରା ଜି -୨୦ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜିତ ହେବ। ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ (ଏଲଏସି) ରେ ଥିବା ତିକ୍ତତା ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ନେତା ପ୍ରଥମ ଥର କାର୍ଯ୍ୟ କରିବେ | ଜୁନ୍ ୧୫ ର ଗାଲୱାନ୍ ଘଟଣା ପରେ ଦୁଇ ପଡୋଶୀ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଖରାପ ହୋଇଗଲା – ଯେଉଁଥିରେ ୨୦ ଜଣ ଭାରତୀୟ ସୈନିକଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା।

ଅତୀତରେ, ଏହିପରି ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀରେ ଉଚ୍ଚ ସ୍ତରୀୟ ଯୋଗଦାନ ଘଟିଛି | ଏଥର ସେପରି କୌଣସି ସାକ୍ଷାତ ଆଶା କରାଯାଏ ନାହିଁ। ଏହା ପୂର୍ବରୁ ସାଉଦି ଆରବ ଜି -୨୦ ନେତାଙ୍କ ଏକ ଅସାଧାରଣ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ଆୟୋଜନ କରି ମିଳିତ ଭାବେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ରଣନୀତି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା। ଏହି ସଭାରେ ମୋଦୀ ଏବଂ ସି ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଗାଲୱାନ ଘଟଣା ପୂର୍ବରୁ ଏହା ଘଟିଥିଲା ​​| ଏସସିଓ, ବିଆରଆଇସିଏସ ଏବଂ ଜି୨୦ ବ୍ୟତୀତ ନଭେମ୍ବର ମାସରେ ଏସିଆନ ଭର୍ଚୁଆଲ୍ ଶିଖର ସମ୍ମିଳନୀ ୧୩ ରୁ ୧୫ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯିବ ଏବଂ ନଭେମ୍ବର ୩୦ ରେ ଏସସିଓ ସରକାରର ମୁଖ୍ୟମାନେ ଭେଟିବେ | ଭିଏତନାମଦ୍ଵାରା ଏସିଆନ ଆୟୋଜିତ ହେବ, ଶେଷଟି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀରେ ଘଟିବ (ଏବଂ ପ୍ରୋଟୋକଲ୍ ଦ୍ଵାରା ପାକିସ୍ତାନ ଏବଂ ଚୀନ୍ ଆମନ୍ତ୍ରିତ ହେବ) |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article