32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ନୂଆ ମିଆଁମାର ରାଜନୈତିକ ଦଳ ଭୋଟରଙ୍କୁ ଗ୍ରୋସରୀ ଟ୍ରକ୍ ସହିତ ଜଡିତ କରିଛି।

Must read


ମିଆଁମାର;୨/୨୦: ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ମିଆଁମାର ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଥିବାବେଳେ ଜଣେ ବିରୋଧୀ ରାଜନେତା ଉପନ୍ୟାସ କରୋନାଭାଇରସ୍ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସାମ୍ନା କରୁଥିବା ଭୋଟରଙ୍କ ସହ ଯୋଡି ହେବାର ଏକ ନୂତନ ଉପାୟ ପାଇଛନ୍ତି। ପିପୁଲ୍ସ ପିୟୋନିଅର୍ ପାର୍ଟି (ପିପିପି) ର ପ୍ରାର୍ଥୀ ହାନ୍ ଓଓ ଖିନ୍ ଏକ ମାସରୁ ଅଧିକ ସମୟ ଧରି ବାଣିଜ୍ୟିକ ରାଜଧାନୀ ୟାଙ୍ଗୋନ୍ରେ ନିଜ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ ଅତିକ୍ରମ କରି ଏକ ଟ୍ରକ୍ ସହିତ ଅଣ୍ଡା ଠାରୁ ପିଆଜ ଏବଂ ନୁଡୁଲ୍ସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁଲଭ ଖାଦ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ। ଥିଙ୍ଗଙ୍ଗୟୁନ୍ ଟାଉନସିପ୍ କରୋନାଭାଇରସ୍ ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ, ତେଣୁ ବିଜ୍ଞାପନ ଉଦ୍ୟୋଗୀ ୩୪ ବର୍ଷିୟ ହାନ୍ ଓଓ ଖିନ୍ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ତାଙ୍କ ମୋବାଇଲ୍ ମାର୍କେଟ ଷ୍ଟଲ୍ ଲୋକଙ୍କୁ ସପିଂ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କିଛି ଭୋଟ୍ ଜିତିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ |
“ଏହା ଗୋଟିଏ ପଥରରେ ଦୁଇଟି ପକ୍ଷୀକୁ ମାରିବା ପରି ଅଟେ” ବୋଲି ହାନ କହିଛନ୍ତି, ତାଙ୍କ ପଛରେ ଏକ ବଡ ପୋଷ୍ଟର ଧରିଥିବା ଟ୍ରକ ପାଖରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥକମାନେ ଦୋକାନୀମାନଙ୍କ ଏକ ଗ୍ରୋସରୀ ସହିତ ଲିଫଲେଟ୍ ବିତରଣ କରିଥିଲେ। ଏହା ମୋ ଟାଉନସିପରେ ଥିବା ତୃଣମୂଳ ଲୋକଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ଏବଂ ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହା ମୋ ପାର୍ଟୀ ଏବଂ ମୋତେ ଜନସାଧାରଣଙ୍କ ନିକଟରେ ପରିଚିତ କରାଇଥାଏ। ”

ହାନ ହିସାବରେ ଟ୍ରକ ତାଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀରେ ହଜାର ହଜାର ଲୋକଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି, ଯେଉଁଠାରେ ରବିବାର ଦିନ ୧୮୦,୦୦୦ ଭୋଟର ଅଛନ୍ତି, ଯେତେବେଳେ ମିଆଁମାର ଦ୍ଵାରା ଜାତୀୟ ସାଧାରଣ ନିର୍ବାଚନ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ, ସେତେବେଳେ କଡା ସାମରିକ ଶାସନ ଶେଷ ହେବ। ୫୦,୦୦୦ ରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମାମଲା ଏବଂ ୧,୨୦୦ ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ମିଆଁମାର ଦକ୍ଷିଣ ପୂର୍ବ ଏସିଆର ସବୁଠାରୁ ଭୟଙ୍କର ଜୀବାଣୁର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରଚାର ଅଭିଯାନ ତଥା ସମାବେଶକୁ ବନ୍ଦ କରି ଦେଇଛି। ସାଧାରଣ ନାଗରିକ ନେତା ଅଙ୍ଗ ସାନ ସୁ କିଙ୍କ ଲୋକପ୍ରିୟତାକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିବା ପାଇଁ ପିପିପି ଅନେକ ନୂତନ ରାଜନୈତିକ ଦଳ ମଧ୍ୟରୁ ଅନ୍ୟତମ | ସୁ କିଙ୍କ ଦଳ ଜିତିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି କିନ୍ତୁ ଛୋଟ ଦଳ କହିଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଜାତିଗତ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ ଏବଂ ଏକ ଅଳସୁଆ ଅର୍ଥନୀତିରେ ତାଙ୍କ ସମର୍ଥନରେ ସୁଯୋଗ ଦୂର ହୋଇଛି। ପିପିପି ସୁ କିଙ୍କ ନ୍ୟାସନାଲ ଲିଗ୍ ଫର ଡେମୋକ୍ରାସିର ଜଣେ ପୂର୍ବତନ ସାଂସଦଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ସମାଲୋଚନା କରି ଦଳରୁ ବହିଷ୍କୃତ କରାଯାଇଥିଲା। ହାନଙ୍କର କୌଣସି ଭ୍ରମ ନାହିଁ ଯେ ପିପିପି ଶାସକ ଦଳକୁ ପରାସ୍ତ କରିପାରିବ କିନ୍ତୁ ସେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଦେଖୁଛନ୍ତି ଏବଂ ତାଙ୍କ ଦଳର ଭାବମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରୋଫାଇଲ୍ ନିର୍ମାଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବାକୁ ଗ୍ରୋସରୀ ଟ୍ରକ୍ ଚଳାଇବାକୁ ଯୋଜନା କରୁଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେ ୨୦୨୫ ନିର୍ବାଚନ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେବା ପାଇଁ ଲୋକଙ୍କ ସେବା ଜାରି ରଖିବୁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article