32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ୟୁରୋପର କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ।

Must read

ୟୁରୋପର ନୂତନ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ପାଞ୍ଚ ସପ୍ତାହ ମଧ୍ୟରେ ଦ୍ୱିଗୁଣିତ ହୋଇ ରବିବାର ଦିନ ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ୧୦ ନିୟୁତ ସଂକ୍ରମଣର ଦୁର୍ବଳ ମାଇଲଖୁଣ୍ଟ ଦେଇ ଗତି କରିଛି ବୋଲି ଏକ ରଏଟର୍ସ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ। ଗତ ମାସରେ, ଉଭୟ ଲାଟିନ୍ ଆମେରିକା ଏବଂ ଏସିଆ ନିଜ ଅଞ୍ଚଳରେ ମୋଟ ୧୦ ନିୟୁତରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ କରିଥିଲେ। କେବଳ ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୯ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ମାମଲା ରହିଛି ଯାହା ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହୋଇଛି। ୟୁରୋପର ପ୍ରଥମ ୫ ନିୟୁତ କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲା ରେକର୍ଡ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ନଅ ମାସ ସମୟ ଲାଗିଥିବାବେଳେ ପରବର୍ତ୍ତୀ ୫ ନିୟୁତ ମାମଲା ଏକ ମାସ ମଧ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି ବୋଲି ରଏଟର୍ସ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ।

ବିଶ୍ଵର ୧୦% ଜନସଂଖ୍ୟା ସହିତ, ୪୬.୩ ନିୟୁତ ସଂକ୍ରମଣର ବିଶ୍ଵର କ୍ୟାସେଲୋଡ୍ ମଧ୍ୟରୁ ୟୁରୋପର ପ୍ରାୟ ୨୨% ରହିଛି। ୨୬୯,୦୦୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ସହିତ, ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ବିଶ୍ଵର କୋଭିଡ-୧୯ ମୃତ୍ୟୁହାରର ପ୍ରାୟ ୨୩ ପ୍ରତିଶତ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବା ମାମଲା ମଧ୍ୟରେ ଫ୍ରାନ୍ସ, ଜର୍ମାନୀ ଏବଂ ବ୍ରିଟେନ ଅନ୍ତଃପକ୍ଷେ ଆସନ୍ତା ମାସ ପାଇଁ ଦେଶବ୍ୟାପୀ ତାଲା ପକାଇବାକୁ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ମାର୍ଚ୍ଚ ଏବଂ ଏପ୍ରିଲରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଭଳି କଠୋର ଅଟେ। ପର୍ତ୍ତୁଗାଲ ଏକ ଆଂଶିକ ତାଲା ପକାଇଛି ଏବଂ ସ୍ପେନ ଏବଂ ଇଟାଲୀ ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ କଡାକଡି କରୁଛନ୍ତି। ରଏଟର୍ସ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ, ଗତ ସାତ ଦିନ ମଧ୍ୟରେ ୟୁରୋପରେ ୧.୬ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ ନୂତନ ମାମଲା ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଛି, ପ୍ରାୟ ୩.୩ ନିୟୁତ ବିଶ୍ଵରେ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା ବେଳେ ୧୬,୧୦୦ରୁ ଅଧିକ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି, ଯାହା ପୂର୍ବ ସପ୍ତାହରେ ୪୪% ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି।

ୟୁରୋପର ପ୍ରତି ୧୦,୦୦୦ ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ୧୨୭ ରୁ ଅଧିକ କରୋନାଭାଇରସ୍ ରୋଗ ହୋଇଥିବା ଜଣାଯାଇଛି ଏବଂ ପ୍ରାୟ ଚାରି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି ବୋଲି ରଏଟର୍ସ ବିଶ୍ଳେଷଣ ଅନୁଯାୟୀ। ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରରେ ୧୦,୦୦୦ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କ ପାଇଁ ୨୭୮ ମାମଲା ଏବଂ ସାତଜଣ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଛି। ଏହି ଅଞ୍ଚଳ ମଧ୍ୟରେ, ପୂର୍ବ ୟୁରୋପରେ ସମୁଦାୟ ରିପୋର୍ଟ ହୋଇଥିବା କୋଭିଡ-୧୯ ମାମଲାର ଏକ ତୃତୀୟାଂଶ ରହିଛି, ସର୍ବାଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ମାମଲା ହୋଇଥିବାବେଳେ ଦକ୍ଷିଣ ୟୁରୋପରେ ମୃତ୍ୟୁସଂଖ୍ୟାରେ ୟୁରୋପରେ ସମୁଦାୟ କରୋନାଭାଇରସ୍ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ମୃତ୍ୟୁହାରର ୩୨% ରହିଛି। ଏକ ରଏଟର୍ସ ବିଶ୍ଳେଷଣ |୧.୬ ମିଲିୟନରୁ ଅଧିକ କୋଭିଡ-୧୯ ସଂକ୍ରମଣ ସହିତ ରୁଷ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ପୂର୍ବ ୟୁରୋପୀୟ ଦେଶ | ଦେଶର ଉପ-ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଟାଟିଆନା ଗୋଲିକୋଭା ବୁଧବାର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ୧୬ ଟି ଅଞ୍ଚଳରେ ଡାକ୍ତରଖାନାର ଶଯ୍ୟା ୯୦% କ୍ଷମତା ରହିଛି। ସମଗ୍ର ୟୁରୋପରେ ସରକାର ସମନ୍ୱୟର ଅଭାବ ଏବଂ ଗ୍ରୀଷ୍ମ .ତୁରେ ପ୍ରତିରକ୍ଷାକୁ ବଢାଇବା ପାଇଁ ହଲଚଲ ବ୍ୟବହାର କରିବାରେ ବିଫଳ ହୋଇ ଡାକ୍ତରଖାନାଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ନ ଥିବାରୁ ନିଆଁ ଲାଗିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article