32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଟ୍ରମ୍ପ ଦୀର୍ଘ ଦିନର ଭୋଟ୍ ଗଣନର ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ ସନ୍ଦେହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।

Must read

ରବିବାର ଦିନ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନର ଅଖଣ୍ଡତା ଉପରେ ଆମେରିକା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଡୋନାଲ୍ଡ ଟ୍ରମ୍ପ ସନ୍ଦେହ ପ୍ରକଟ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ନଭେମ୍ବର ୩ ତାରିଖ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହୋଇଥିବା ଏକ ଭୋଟ୍ ଗଣନା ଏକ ଭୟଙ୍କର ଜିନିଷ ହେବ ଏବଂ ତାଙ୍କ ଓକିଲମାନେ ଏଥିରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରନ୍ତି। ମଙ୍ଗଳବାର ନିର୍ବାଚନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦୁଇ ଦିନ ବାକି ଥିବାବେଳେ ମତଦାନରେ ଡେମୋକ୍ରାଟିକ୍ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱୀ ଜୋ ବିଡେନଙ୍କୁ ପଛରେ ପକାଇ ଟ୍ରମ୍ପ ସମର୍ଥନ ପାଇଁ ବିଳମ୍ବିତ ଶିକାରରେ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଦୌଡିଲେ, ଯେତେବେଳେ ବିଡେନ୍ ପ୍ରମୁଖ ପେନସିଲଭାନିଆରେ ଦୁଇଟି ରାଲିରେ ଉପସ୍ଥିତ ରହି ଭୋଟ ଦେବାକୁ କହିଥିଲେ। ଆମେରିକୀୟମାନେ ଶୀଘ୍ର ଭୋଟ୍ ଦେବାକୁ ଦୌଡି ସାରିଛନ୍ତି, ପ୍ରାୟ ୬୦ ନିୟୁତ ମେଲ୍-ଇନ୍ ବାଲାଟ୍ ଦେଇଛନ୍ତି ଯାହା କିଛି ରାଜ୍ୟରେ ଗଣିବାକୁ ଦିନ କିମ୍ବା ସପ୍ତାହ ଲାଗିପାରେ – ଅର୍ଥାତ୍ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ମତଦାନ ବନ୍ଦ ହେବାର ଘଣ୍ଟା ପରେ ବିଜେତା ଘୋଷିତ ହୋଇନପାରେ।

ଉତ୍ତର କାରୋଲିନାରେ ଏକ ରାଲି ପୂର୍ବରୁ ଟ୍ରମ୍ପ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି, “ମୁଁ ଭାବୁନାହିଁ ଯେ ନିର୍ବାଚନ ପରେ ଆମକୁ ଅଧିକ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ପେନସିଲଭାନିଆ ସମେତ କେତେକ ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ମେଲ-ଇନ୍ ଭୋଟ୍ ପ୍ରକ୍ରିୟାକରଣ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ନାହିଁ। ଟ୍ରମ୍ପ ବାରମ୍ବାର ପ୍ରମାଣ ବିନା କହିଛନ୍ତି ଯେ ମେଲ-ଇନ୍ ଭୋଟ୍ ଠକେଇର ଶିକାର ହୋଇଛି, ଯଦିଓ ନିର୍ବାଚନ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆମେରିକାର ନିର୍ବାଚନରେ ​​ଏହା ବିରଳ ଅଟେ। ମେଲ ଭୋଟିଂ ହେଉଛି ଆମେରିକୀୟ ନିର୍ବାଚନର ଏକ ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ବୈଶିଷ୍ଟ୍ୟ, ଏବଂ ୨୦୧୬ ରେ ଚାରିଟି ମତଦାନ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏକୁ ସେହିଭଳି କାଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା | ନିର୍ବାଚନ ସମାପ୍ତ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆମେ ଆମର ଆଇନଜୀବୀମାନଙ୍କ ସହ ଭିତରକୁ ଯାଉଛୁ ବୋଲି ଟ୍ରମ୍ପ ଅଧିକ ସ୍ପଷ୍ଟୀକରଣ ନ ଦେଇ ଗଣମାଧ୍ୟମକୁ କହିଛନ୍ତି। ଟ୍ରମ୍ପ ଏକ ଆକ୍ସିଓ ରିପୋର୍ଟକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ବିଶ୍ଵାସୀଙ୍କୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ସେ ଆଗରେ ଥିବା ଭଳି ମନେହୁଏ ତେବେ ନିର୍ବାଚନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ଫଳାଫଳ ଅସ୍ପଷ୍ଟ ଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସେ ମଙ୍ଗଳବାର ରାତିରେ ବିଜୟ ଘୋଷଣା କରିବେ। କିନ୍ତୁ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ପରେ ବାଲାଟ୍ ଗଣାଯିବା ଏକ ଭୟଙ୍କର କଥା ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଜାତୀୟ ମତଦାନରେ ଟ୍ରମ୍ପ ବିଡେନଙ୍କୁ ଅନୁସରଣ କରିଛନ୍ତି। ଡେମୋକ୍ରାଟ୍ ମାନେ କରୋନାଭାଇରସ୍ ମହାମାରୀ ସମୟରେ ଭୋଟ୍ ଦେବାର ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଉପାୟ ଭାବରେ ମେଲ୍-ଇନ୍ ଭୋଟ୍କୁ ଠେଲି ଦେଇଥିବାବେଳେ ଟ୍ରମ୍ପ ଏବଂ ରିପବ୍ଲିକାନ୍ ମାନେ ଏକ ବଡ ନିର୍ବାଚନ ଦିନ ଗଣନା କରୁଛନ୍ତି। ଏହି ଦୌଡକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଯୁଦ୍ଧକ୍ଷେତ୍ରରେ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଟ୍ରମ୍ପ ତଥାପି ରାଜ୍ୟ-ରାଜ୍ୟ ନିର୍ବାଚନ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଜିତିବା ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ ୨୭୦ ଭୋଟ ହାସଲ କରିପାରିବେ ଯାହା ବିଜେତା ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ | ଟ୍ରମ୍ପ ମିଗିଗାନ୍, ଆଇୱା, ଉତ୍ତର କାରୋଲିନା ଏବଂ ଜର୍ଜିଆରେ ଏବଂ ମଧ୍ୟରାତ୍ରିରେ ଫ୍ଲୋରିଡାଠାରେ ଏକ ରାଲି କରିଥିଲେ।
ଏହି ସମୟରେ, ପ୍ରାୟ ୪୦% ଯୋଗ୍ୟ ଭୋଟରଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରୁଥିବା ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ନିର୍ବାଚନ ପ୍ରକଳ୍ପ ଅନୁଯାୟୀ ଏକ ରେକର୍ଡ ସେଟିଂ ୯୨.୨ ନିୟୁତ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ଭୋଟ୍ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ମେଲ ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯାଇଛି। ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ବୃଦ୍ଧି ଫ୍ଲୋରିଡା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ମାଇକେଲ ମ୍ୟାକଡୋନାଲ୍ଡଙ୍କୁ ଏହି ପ୍ରକଳ୍ପ ପରିଚାଳନା କରୁଥିବା ପ୍ରାୟ ୬୫% ଯୋଗ୍ୟ ଭୋଟରଙ୍କ ମତଦାନ ହାର ପୂର୍ବାନୁମାନ କରିବାକୁ ନେତୃତ୍ୱ ନେଇଛି, ଯାହା ୧୯୦୮ ପରଠାରୁ ସର୍ବାଧିକ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article