32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଫ୍ରାନ୍ସ ଉପରେ ଯୁଦ୍ଧ।

Must read

ରବିବାର ଏକ ସାକ୍ଷାତକାରରେ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଜିନ୍ କାଷ୍ଟେକ୍ସ ଦେଶର ରାଜନୈତିକ ତିକ ଇସଲାମବାଦକୁ ଦେଶର ଶତ୍ରୁ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି। କାଷ୍ଟେକ୍ସ କହିଛନ୍ତି ଯେ ” ଶତ୍ରୁ ଫ୍ରାନ୍ସ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯୁଦ୍ଧ ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି। ଏହି ଶତ୍ରୁର ନାମକରଣ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଜଣାଶୁଣା | ଏହାକୁ ମୂଳ ରାଜନୈତିକ ଇସଲାମବାଦ କୁହାଯାଏ | ଏବଂ ଏହି ଶତ୍ରୁ ଆମକୁ ତାଙ୍କ ପଥରେ ଖୋଜିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ” ଗୁରୁବାର ଦିନ ନୋଟ୍ର-ଡେମ ବେସିଲିକାରେ ଛୁରୀରେ ତିନି ଜଣଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ଓକିଲମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟରେ ଟ୍ୟୁନିସିଆର ଜଣେ ଯୁବକ ୟୁରୋପରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ। ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଚାର୍ଲି ହେଡ୍ଡୋ ସାପ୍ତାହିକ ସପ୍ତାହରେ ମହମ୍ମଦ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଟୁନ୍‌ର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପରେ ସରକାର ଏହାକୁ “ଇସଲାମବାଦୀ” ଆତଙ୍କବାଦୀ କାର୍ଯ୍ୟ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରିବା ଫ୍ରାନ୍ସର ଏହା ସଦ୍ୟତମ ଆକ୍ରମଣ।

ନିସରେ ତିନିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ରବିବାର ଦିନ ପୋଲିସ ହେପାଜତରୁ ମୁକ୍ତ ହୋଇଥିଲେ ଯାହା ସନ୍ଦେହଜନକ ଆକ୍ରମଣକାରୀ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଇସାଉଙ୍କ ସହ ଜଡିତ ନୁହେଁ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ ସ୍ଥିର କରିବା ପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନର ନିକଟ ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ତିନିଜଣ ବ୍ୟକ୍ତି ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ୨୯ ବର୍ଷିୟ ଟ୍ୟୁନିସିଆର ଇସାଉଇଙ୍କ ସହ ନିଜ ଦେଶରୁ ଫ୍ରାନ୍ସକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତର ହୋଇଥିବା ସନ୍ଦେହ କରାଯାଉଛି | ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ମନ୍ତ୍ରୀ ଜେରାଲ୍ଡ ଡାରମାନିନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଇସାଉଇ ହତ୍ୟା କରିବାକୁ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ ସେଠାକୁ ଯାଇଥିଲେ। “ଅନ୍ୟଥା ଆମେ କିପରି ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିପାରିବା ସେ କାହିଁକି କେବଳ ଛୁରୀରେ ନିଜକୁ ଅସ୍ତ୍ର କରିଥଲେ? … ସେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଭାବରେ କେବଳ କାଗଜପତ୍ର ଆଣିବାକୁ ଆସି ନାହାଁନ୍ତି ବୋଲି ଡାରମାନିନ ଭଏକ୍ସ ଡୁ ନର୍ଡ ଖବରକାଗଜକୁ କହିଛନ୍ତି। ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶ୍ଵାସ କରନ୍ତି ଯେ ଇସାଉଇ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୨୦ ରେ ଇଟାଲୀର ଭୂମଧ୍ୟସାଗରୀୟ ଲ୍ୟାମ୍ପେଡୁସା ଦ୍ୱୀପ ଦେଇ ୟୁରୋପରେ ଯାତ୍ରା କରିଥିଲେ। ୨୧ ବର୍ଷୀୟା ଆକ୍ରମଣର ଦୁଇ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ନାଇସରେ ପହଞ୍ଚିବା ପୂର୍ବରୁ ଅକ୍ଟୋବର ୯ ରେ ଇଟାଲୀର ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶ ବନ୍ଦରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​| ସେପ୍ଟେମ୍ବର ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଚାର୍ଲି ହେବଡୋଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ମହମ୍ମଦ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କ କାର୍ଟୁନ୍‌ର ଗଣତନ୍ତ୍ର ପରେ ଫ୍ରାନ୍ସ ଆଗରେ ରହିଥିଲା, ଯାହା ପରେ ଏହାର ପୂର୍ବ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ ବାହାରେ ଆକ୍ରମଣ, ଜଣେ ଶିକ୍ଷକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବା ଏବଂ ନିସରେ ଆକ୍ରମଣ ହୋଇଥିଲା।

ଶନିବାର ଦିନ, ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ବନ୍ଧୁକଧାରୀ ସଶସ୍ତ୍ର ଆକ୍ରମଣକାରୀ ଫ୍ରାନ୍ସର ଲିୟନ ସହରରେ ପଳାଇବା ପୂର୍ବରୁ ଜଣେ ଗ୍ରୀକ୍ ଅର୍ଥଡକ୍ସ ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ଗୁଳି କରି ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ। ୫୨ ବର୍ଷିୟ ନିକୋଲାସ କାକାଭେଲାକି ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ଚର୍ଚ୍ଚ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ତାଙ୍କ ଅବସ୍ଥା ଗୁରୁତର ରହିଛି। ପ୍ରଥମେ ଜଣେ ସନ୍ଦିଗ୍ଧ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅଟକ ରଖାଯାଇଥିଲା କିନ୍ତୁ ରବିବାର ଦିନ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଗୁଳି ବିନିମୟରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ମିଳିବା ପରେ ତାଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରାଯାଇଥିଲା। ଓକିଲମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ସମସ୍ତ ଅନୁମାନକୁ ଖୋଲା ରଖିଛନ୍ତି କିନ୍ତୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଆତଙ୍କବାଦ ବିରୋଧୀ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ନିକଟକୁ ମାମଲା ପଠାଇ ନାହାଁନ୍ତି। ଫ୍ରାନ୍ସର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଇମାନୁଏଲ୍ ମାକ୍ରୋନ୍ ଶିକ୍ଷକ ସାମୁଏଲ୍ ପାଟୀଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ କାଟିବା ପରେ ଶପଥ ନେଇଥିଲେ, ଯିଏ ତାଙ୍କ ଶ୍ରେଣୀକୁ ଭବିଷ୍ୟ‌ଦ୍‌ବକ୍ତାଙ୍କ ଏକ କାର୍ଟୁନ୍ ଦେଖାଇଥିଲେ – ଫ୍ରାନ୍ସ କାରିକେଟର ଅଧିକାରରୁ କେବେ ବି ତ୍ୟାଗ କରିବ ନାହିଁ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article