32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ବିଦେଶୀ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ଉମ୍ରା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଅନୁମତି |

Must read

ସାଉଦିଆରବ;୨/୨୦ : ସାଉଦି ଆରବ ବିଦେଶୀ ଦେଶରୁ ଉପାସକମାନଙ୍କୁ ରବିବାର (ନଭେମ୍ବର ୨)) ଠାରୁ ମକ୍କାରେ ଉମ୍ରା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ କାରଣ କରୋନାଭାଇରସ୍ ବିସ୍ତାରକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିଥିବା ପଦକ୍ଷେପକୁ ଆରାମ ଦେଇଥାଏ। ହଜ୍ ଏବଂ ଉମରାର ଡେପୁଟି ମନ୍ତ୍ରୀ ଅମ୍ର ଅଲ-ମଦଦାଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ” ଧାର୍ମିକ ସ୍ଥାନଗୁଡିକୁ ସ୍ଥାନାନ୍ତରିତ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନେ ପହଞ୍ଚିବା ପରେ ତିନି ଦିନ ପାଇଁ ଅଲଗା ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ। ” ଅଲ-ମଦଦା କହିଛନ୍ତି ଯେ କୋଭିଡ-୧୯ ପାଇଁ ସମସ୍ତ ୫୦ ବର୍ଷ କିମ୍ବା ତଦୁର୍ଦ୍ଧ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପରୀକ୍ଷା ନିରନ୍ତର ରହିବ ଏବଂ ଚିହ୍ନଟ ହୋଇଥିବା କୌଣସି ମାମଲା ଉପରେ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ନଜର ରଖାଯିବ। କାବାରେ ସମ୍ମାନିତ ବ୍ଲାକ୍ ଷ୍ଟୋନ୍, ଯାହା ପାରମ୍ପାରିକ କିନ୍ତୁ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ସମୟରେ ଛୁଇଁବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ, ତାହା ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ନାହିଁ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୂଜକଙ୍କ ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପରେ ଗ୍ରାଣ୍ଡ ମସଜିଦକୁ ନିରାକରଣ କରାଯିବ। ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ମାପିବା ପାଇଁ ଥର୍ମାଲ୍ ସେନ୍ସର ଲଗାଯାଇଛି ବୋଲି ମକ୍କା କର୍ତ୍ତୃପକ୍ଷ କହିଛନ୍ତି। ଉମ୍ରା ହେଉଛି ଏକ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରା ଯାହା ବର୍ଷର ଯେକୌଣସି ସମୟରେ କରାଯାଇପାରିବ, ହଜ୍ ତୁଳନାରେ, ଯାହାର ଇସଲାମିକ୍ ଚନ୍ଦ୍ର କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ତାରିଖ ରହିଛି। ଉମ୍ରା ସାଧାରଣତଃ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପୃଥିବୀର ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ମୁସଲମାନମାନଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥାଏ | ମହାମାରୀର ଆଶଙ୍କା କମିଯିବା ପରେ ଉମ୍ରାଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ କ୍ଷମତାକୁ ଫେରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ବୋଲି ଅଧିକାରୀମାନେ କହିଛନ୍ତି। ଫେବୃଆରୀରେ ସାଉଦି ଆରବ ଏହାର ସୀମାକୁ ବିଦେଶୀ ଉମ୍ରା ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବନ୍ଦ କରିଦେଇଥିଲା ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସରେ ନିଜର ନାଗରିକ ଏବଂ ଅଧିବାସୀମାନେ ଏଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବାକୁ ଅଟକାଇଲେ | ଜୁଲାଇରେ, ଏହା ସୀମିତ ସଂଖ୍ୟକ ଘରୋଇ ତୀର୍ଥଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ହଜ୍ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article