32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସିଗାରେଟ୍, ବିଡି ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଛନ୍ତି।

Must read

ଦିଲ୍ଲୀ;୨/୨୦ : ଦିଲ୍ଲୀ ସରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଥିବାରୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଏପରି ସାମଗ୍ରୀ ଖାଇବାକୁ ବାରଣ କରିବା ପାଇଁ ଖାଲି ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ବିଡି ବିକ୍ରି ଉପରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛନ୍ତି।
ଜଣେ ବରିଷ୍ଠ ସରକାରୀ ଅଧିକାରୀ ନାମ ଗୋପନ ରଖିବା ସର୍ତ୍ତରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାର ଗତ ବର୍ଷ ସେପ୍ଟେମ୍ବରରେ ଏଭଳି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଇଥିଲେ। “ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ ଏବେ ମଧ୍ୟ ଆଲୋଚନା ହେଉଛି ଏ ବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଅଛି | ଆଇନଗତ ଭାବରେ, ଏହା ସମ୍ଭବ | କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଧାର୍ଯ୍ୟ କରାଯାଇଥିବା ନିୟମରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସିଗାରେଟ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ତମାଖୁ ଦ୍ରବ୍ୟରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତି ବାଣିଜ୍ୟ କିମ୍ବା ବାଣିଜ୍ୟ କରିପାରିବେ ନାହିଁ, ଯଦି ସେପରି ଦ୍ରବ୍ୟ ବିକ୍ରୟ, ଯୋଗାଣ କିମ୍ବା ବଣ୍ଟନ ନକରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏହାର ଲେବଲ୍ ଉପରେ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଚେତାବନୀ ଦେଇଥାଏ। ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି। ସିଗାରେଟ୍ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ତମାଖୁ ଦ୍ରବ୍ୟର ଧାରା ୭ ର ଉପ-ଧାରା ୨ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ କରାଯାଇପାରିବ (ବିଜ୍ଞାପନ ତଥା ବାଣିଜ୍ୟ ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ, ଉତ୍ପାଦନ, ଯୋଗାଣ ଏବଂ ବଣ୍ଟନ) ଅଧିନିୟମ, ୨୦୦୩। ତେବେ ସହରରେ ଏପରି ଉତ୍ପାଦ ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବାରୁ ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧିକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଏହି ନିଷେଧାଦେଶ ଲାଗୁ ହୁଏ ତେବେ କଡାକଡି ପାଳନ କରିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ହେବ।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article