32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ୱିପ୍ରୋଙ୍କ ନୂତନ ସିଇଓ ସାଂଗଠନିକ ମରାମତି ଯୋଜନା ।

Must read

ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ;୨/୨୦ : ଅଭିବୃଦ୍ଧିକୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବା ପାଇଁ ୱିପ୍ରୋ ସିଇଓ ଥିଏରି ଡେଲାପୋର୍ଟ ଏକ ପ୍ରମୁଖ ସାଂଗଠନିକ ମରାମତି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି। ୱିପ୍ରୋଙ୍କ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଏହାର ସାଥୀମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସବୁଠାରୁ ଦୁର୍ବଳ | ଡେଲାପୋର୍ଟ୍ ସ୍ତରଗୁଡିକ ଭୁଶୁଡ଼ୁଛି ଏବଂ ସଂରଚନାକୁ ସରଳ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଛି | ସର୍ବଶେଷ ରୋଜଗାର କଲ୍ ରେ ସେ କମ୍ ପି ଏବଂ ଏଲଏସ, କମ୍ ଦଳ ଏବଂ କମ୍ ମେଟ୍ରିକ୍ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ | ପ୍ରତ୍ୟେକ ଭୌଗଳିକ ଉପରେ ଏକ ବଡ଼ ଧ୍ୟାନ ଦେଇ ବଜାର ମୁହାଁ ହୋଇଥିବା ପାର୍ଶ୍ୱକୁ ମଧ୍ୟ ମଜବୁତ କରିବାକୁ ପ୍ରୟାସ ମନେହୁଏ | ବ୍ୟବସାୟ ବିକାଶ ତଥା ରଣନୈତିକ ବିକ୍ରୟ ପାଇଁ ଦାୟୀ ୱିପ୍ରୋ ଭେଟେରାନ୍ ତଥା ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଆନନ୍ଦ ପଦ୍ମନାଭନ୍ ଏବଂ ମୂଳ ପରିବର୍ତ୍ତନ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟ – ଏମଆଇଟି(ମାର୍କେଟିଂ, ନବସୃଜନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା) ର ସଭାପତି ମିଲାନ୍ ରାଓ ଏହି ଫାର୍ମ ଛାଡିଛନ୍ତି ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। କମ୍ପାନୀ ସହିତ ତିନି ଦଶନ୍ଧି ପରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଏବଂ ସିଓଓ ଭାନୁମୂର୍ତ୍ତି ବିଏମ୍ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷ ଅବସର ନେବାର କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ରହିଛି। ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ ୱିପ୍ରୋ ଡିଜିଟାଲର ସଭାପତି ତଥା ମୁଖ୍ୟ ରାଜନ କୋହଲିଙ୍କ ଦାୟିତ୍ଵ ଏକ ବିସ୍ତାରିତ ପରିସର ରହିବ – ପ୍ରୟୋଗ ସେବା ଏବଂ ତଥ୍ୟ, ଆନାଲିଟିକ୍ସ ଏବଂ ଏଇ ସମେତ ସମସ୍ତ ସେବା ଲାଇନ ତାଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିବ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି।


ଯେତେବେଳେ ଟିଓଆଇ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଉପରେ ୱିପ୍ରୋଙ୍କ ସହ ଯୋଗାଯୋଗ କଲା, ସେତେବେଳେ ଜଣେ ମୁଖପାତ୍ର ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପଦକ୍ଷେପ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ମନା କରିଦେଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ୱିପ୍ରୋ ସେମାନଙ୍କ ଅଭିବୃଦ୍ଧି ଅଭିଳାଷକୁ ଇନ୍ଧନ ଦେବା ପାଇଁ ସଂରଚନା ଏବଂ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ସରଳ କରିବା ସହିତ ଡ୍ରାଇଭିଂ ଟ୍ରାନ୍ସଫର୍ମେସନ୍ ପାଇଁ ପ୍ରତିଶ୍ରୁତିବଦ୍ଧ ବୋଲି କହିଥିଲେ। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ଚାରିମାସ ମଧ୍ୟରେ ସିଇଓ ଥିଏରି ଡେଲାପୋର୍ଟ କଡା କାର୍ଯ୍ୟଦକ୍ଷତା ପରିଚାଳନା ଏବଂ ଏକ ଉଚ୍ଚ-ପ୍ରଦର୍ଶନ ସଂସ୍କୃତି ଗଠନ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱାରୋପ କରିଛନ୍ତି। ବଜାରର ଧ୍ୟାନ ବଢାଇବା ପାଇଁ ୱିପ୍ରୋ ଏକ ପତଳା ସଂଗଠନ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରାଥମିକତା ହେଉଛି ଆମର ଗ୍ରାହକ ଏବଂ ଏହି ସମୟରେ ଧ୍ୟାନ ହେଉଛି ଏହି କଠିନ ସମୟରେ ସ୍ଥିରତା ଏବଂ ବ୍ୟବସାୟର ଗତି ହାସଲ କରିବା | ତୁମର ପ୍ରଶ୍ନ କଳ୍ପନା ଉପରେ ପୂର୍ବାନୁମାନ କରାଯାଇଛି | ଯେତେବେଳେ ସେଗୁଡ଼ିକ ଚୂଡାନ୍ତ ହେବ ଆମେ ଯେକୌଣସି ପରିବର୍ତ୍ତନ ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ବିବରଣୀ ଦେବୁ। ” ଯୁକ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରର ଅନୁସନ୍ଧାନର ସିଇଓ ଫିଲ୍ ଫର୍ସ୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୁନଃ ନିର୍ମାଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ନୁହେଁ କାରଣ ସେବା ଲାଇନଗୁଡିକ ଅଧିକ ସ୍ୱଚ୍ଛତା ଲାଭ କରିବ ଏବଂ ବୃହତ ମଲ୍ଟି ଟାୱାର କାରବାର ପାଇଁ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱିତା କରିପାରିବ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “କ୍ଲାଉଡ୍କୁ ଏହି ତ୍ୱରିତ ପିଭଟ୍ ଚାଲିଥିବାରୁ ଇଣ୍ଟିଗ୍ରେଟେଡ୍ ଡିଜିଟାଲ୍ / ଭିତ୍ତିଭୂମି / ପ୍ରକ୍ରିୟା କ୍ଷମତାର ଆବଶ୍ୟକତା ବହୁତ ଅଧିକ, ତେଣୁ ଏହାକୁ କୋହଲିଙ୍କ ଅଧୀନରେ ଚଳାଇବା ଅର୍ଥପୂର୍ଣ୍ଣ ଅଟେ।


ୱିପ୍ରୋ ଏକ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଭୂଗୋଳ-କେନ୍ଦ୍ରିତ ଯୋଜନା ଯୋଜନା କରୁଥିବା କୁହାଯାଉଛି | ୱିପ୍ରୋ ବିଏଫଏସଆଇ ମୁଖ୍ୟ ଅଙ୍ଗନ ଗୁହା ଏବଂ ଉପଭୋକ୍ତା ତଥା ଉପଭୋକ୍ତା ବ୍ୟବସାୟ ୟୁନିଟର ବିଶ୍ୱସ୍ତରୀୟ ମୁଖ୍ୟ ଶ୍ରୀନିଆ ପାଲିଆ ଆମେରିକାର ନେତୃତ୍ୱ ନେବା ପାଇଁ ଆଗଧାଡିର ଅଟନ୍ତି, ସମସ୍ତ ଆଇଟି ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ମୁଖ୍ୟ ବଜାର। ୱିପ୍ରୋ ପାଇଁ, ଆମେରିକା ରାଜସ୍ୱରେ ୫୮.୪% ଯୋଗଦାନ କରିଥାଏ | ଶକ୍ତି ଏବଂ ୟୁଟିଲିଟିର ସଭାପତି ଏନଏସ୍ ବାଲା ଏସିଆ-ପ୍ରଶାନ୍ତ ମହାସାଗରୀୟ ତଦାରଖ କରିବେ ବୋଲି ଆଶା କରାଯାଉଛି। ୱିପ୍ରୋ ୟୁରୋପ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ନେତାଙ୍କ ନାମ ଦେବ, ଯାହା ରାଜସ୍ୱରେ ପ୍ରାୟ ୨୪% ଯୋଗଦାନ ଦେଇଥାଏ ବୋଲି ସୂତ୍ରରୁ ପ୍ରକାଶ। ସାମ୍ପ୍ରତିକ ସମୟରେ ଭାରତୀୟ ଆଇଟି ସେବା ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକର ନୂତନ ସିଇଓମାନେ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି। ସଲିଲ ପାରେଖ ଏହାକୁ ଇନଫୋସିସରେ କରିଥିଲେ, ବ୍ରାଏନ୍ ହାମଫ୍ରିଜ୍ କଗ୍ନିଜାଣ୍ଟରେ ନାଟକୀୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିଛନ୍ତି | ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ନୂତନ ଡିଜିଟାଲ୍-ପ୍ରଥମ ଅର୍ଥନୀତିର ଆବଶ୍ୟକତା ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |ଡେଲାପୋର୍ଟ ଜଟିଳତା ହ୍ରାସ କରିବା ବିଷୟରେ ବିସ୍ତୃତ ଭାବରେ ଆଲୋଚନା କରିଛି | “ମୁଁ ସାଧାରଣତଃ ସରଳତାରେ ସଉନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ପାଇଥାଏ | ମଡେଲ୍ ଦୃଷ୍ଟିରୁ, ଗୁରୁତ୍ବପୂର୍ଣ ବିଷୟ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ଏକ ମଡେଲ୍ ଅଛି ଯାହା ଗ୍ରାହକଙ୍କ ଚାରିପାଖରେ କେନ୍ଦ୍ରୀଭୂତ ହୋଇଛି … ଆପଣ ଏକ ସଂସ୍ଥା ଭାବରେ ଯାହା ଆବଶ୍ୟକ କରନ୍ତି ତାହା ହେଉଛି ଗୋଟିଏ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ସୁବିଧା ପାଇଁ ଏକ ସଂସ୍ଥାର ସମସ୍ତ ଶକ୍ତି ଏକତ୍ର କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବା | ତେଣୁ କମ୍ ପି ଏବଂ ଏଲ୍, କମ୍ ଦଳ, କମ୍ ମେଟ୍ରିକ୍, ଆମର ଅପରେସନ୍ ଅନୁସରଣ କରିବା ପାଇଁ ଆମକୁ ଶହ ଶହ କେପିଆଇ ଦରକାର ନାହିଁ ବୋଲି ସେ ରୋଜଗାର କଲ୍ ରେ କହିଛନ୍ତି।ୱିପ୍ରୋ ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ଏକାଧିକ ସାଂଗଠନିକ ମରାମତି ଦେଖିଛି | ଡେଲାପୋର୍ଟର କେତେ ପ୍ରଭାବ ଦେଖିବାକୁ ବାକି ରହିଲା |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article