32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

୨୭ ନକ୍ସଲମାନେ ଛତିଶଗଡର ଦାଣ୍ଟେୱାଡାରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛନ୍ତି|

Must read

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଜଣ ନକ୍ସଲଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ନେଇ ରବିବାର ଛତିଶଗଡର ଡାଣ୍ଟେୱାଡା ଜିଲ୍ଲାରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରି କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୋଲିସର ପୁନର୍ବାସ ଡ୍ରାଇଭ ଦ୍ୱାରା ସେମାନେ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲେ ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ଭାବନାରେ ନିରାଶ ହୋଇଥିଲେ। ନକ୍ସଲମାନଙ୍କ ପୁନଃ ଥଇଥାନ ପାଇଁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ‘ଲୋନ୍ ଭାରାଟୁ’ (ଆପଣଙ୍କ ଘର / ଗାଁକୁ ଫେରିବା) ନାମକ ଜିଲ୍ଲା ପୋଲିସର ଅଭିଯାନ ସକରାତ୍ମକ ଫଳାଫଳ ପ୍ରଦାନ କରୁଛି କାରଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୧୭୭ ଅଲଟ୍ରା ଆତ୍ମସମର୍ପଣ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ଡାଣ୍ଟେୱାଡା ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକ ଅଭିଷେକ ପାଲ୍ଲାଭା ପିଟିଆଇକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ “ସଦ୍ୟତମ ମାମଲାରେ, ୬ ଜଣ ମହିଳାଙ୍କ ସମେତ ମୋଟ ୨୭ ଜଣ କ୍ୟାଡର ଜିଲ୍ଲାର ବାରସୁର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ବରିଷ୍ଠ ପୋଲିସ ଏବଂ ସିଆରପିଏଫ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ନିଜକୁ ନିୟୋଜିତ କରିଥିଲେ।

ସେଥିମଧ୍ୟରୁ ୧୧ ଜଣ କ୍ୟାଡର ଗୁଫା ଗାଁର ମୂଳ ବାସିନ୍ଦା, ସାତଜଣ ବେଡମାରୁ, ପାଞ୍ଚ ଜଣ ମଙ୍ଗନାର, ତିନିଜଣ ହିତୱାଡା ଏବଂ ଜଣେ ହ୍ୟାଣ୍ଡୱାଡାର ବୋଲି ସେ ସୁରକ୍ଷା କାରଣ ଦର୍ଶାଇ ନିଜର ପରିଚୟ ପ୍ରକାଶ ନକରି କହିଛନ୍ତି। ଏହି ଅଲଟ୍ରାସ୍ ଦାଣ୍ଡକାରଣିଆ ଆଦିବାସୀ କିସାନ୍ ମଜଦୁର ସାଙ୍ଗଥାନ୍ (ଡିଏକେଏମଏସ), କ୍ରାନ୍ତିକାରୀ ମହିଲା ଆଡିଭାସି ସାଙ୍ଗଥାନ୍ (କେଏଏମଏସ) ର ସଦସ୍ୟ ଭାବରେ ସକ୍ରିୟ ଥିଲେ – ମାଓବାଦୀଙ୍କ ଫ୍ରଣ୍ଟାଲ୍ ଡେଣା, ଚେତନା ନାଟିଆ ମାଣ୍ଡଲି (ମାଓବାଦୀଙ୍କ ସିଏନ୍ଏମ୍-ସାଂସ୍କୃତିକ ଅଫସଟ୍) ଏବଂ ଜନ-ମିଲିସିଆ ଗୋଷ୍ଠୀର ସଦସ୍ୟ ବୋଲି ପାଲ୍ଲାଭା କହିଛନ୍ତି। ସମସ୍ତେ ପୋଲିସ ଦଳ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ, ଆଇଇଡି ବିସ୍ଫୋରଣ ଘଟାଇବା ଏବଂ ମାଓବାଦୀ ପୋଷ୍ଟର ଏବଂ ବ୍ୟାନର ଲଗାଇବାରେ ସମ୍ପୃକ୍ତ ଥିବା ଅଭିଯୋଗ ହୋଇଛି।

ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପାଞ୍ଚଜଣ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ୧ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ପୁରସ୍କାର ନେଇଥିଲେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ବିବୃତ୍ତିରେ ସେମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ମାଓ ବାଦୀ ଚିନ୍ତାଧାରାରେ ସେମାନେ ନିରାଶ ହୋଇଛନ୍ତି। ସେମାନେ ଏହା ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଥାନୀୟ ପୋଲିସର ‘ଲୋନ୍ ଭାରାଟୁ ଅଭିଯାନର ଏକ ଅଂଶ ଭାବରେ ସେମାନଙ୍କ ସହକର୍ମୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ମଧ୍ୟ ସେମାନଙ୍କୁ ହିଂସା ଛାଡିବାକୁ ଉତ୍ସାହିତ କରିଛି ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ପ୍ରତ୍ୟେକଙ୍କୁ ୧୦,୦୦୦ ଟଙ୍କା ତୁରନ୍ତ ସହାୟତା ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ସରକାରଙ୍କ ଆତ୍ମସମର୍ପଣ ଏବଂ ପୁନର୍ବାସ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ଅଧିକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ବୋଲି ପାଲ୍ଲାଭା କହିଛନ୍ତି। ‘ଲୋନ୍ ଭାରାଟୁ’ (ସ୍ଥାନୀୟ ଗୋଣ୍ଡି ଉପଭାଷାରେ ନିର୍ମିତ ଶବ୍ଦ) ପଦକ୍ଷେପ ଅନୁଯାୟୀ, ଡେଣ୍ଟେୱାଡା ପୋଲିସ୍ ଅତି କମରେ ୧୬୦୦ନକ୍ସଲଙ୍କ ଦେଶୀ ଗ୍ରାମରେ ପୋଷ୍ଟର ଏବଂ ବ୍ୟାନର ଲଗାଇଛନ୍ତି, ମୁଖ୍ୟତଃ ସେମାନଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ନଗଦ ପୁରସ୍କାର ବହନ କରି ସେମାନଙ୍କୁ ମୁଖ୍ୟ ସ୍ରୋତକୁ ଫେରିବା ପାଇଁ ନିବେଦନ କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article