32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଇମ୍ରାନ ଖାନ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ପାଇଁ ପ୍ରାଦେଶିକ ମାନ୍ୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି।

Must read

ଦେଶରେ ବିରୋଧ ତଥା ଭାରତର ଦୃଢ ବିରୋଧ ସ୍ଵତେ ପାକିସ୍ତାନ ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନ ରବିବାର ଦିନ ଗିଲଗିଟ-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ (ଜିବି) ର ପ୍ରାଦେଶିକ ମାନ୍ୟତା ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି ଯାହା ପାକିସ୍ତାନ ଅଧିକୃତ କାଶ୍ମୀରର ଏକ ଅଂଶ ବୋଲି ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ କହିଛି। ଦେଶରେ ଶିଆ-ସୁନ୍ନି ସାମ୍ପ୍ରଦାୟିକ ହିଂସା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଦୋଷ ଦେବା ପାଇଁ ଖାନ ଏହି ଘଟଣାକୁ ବ୍ୟବହାର କରି କହିଥିଲେ ଯେ, “ସବୁଠାରୁ ଜାତିଭିତ୍ତିକ ସରକାର” ସେଠାରେ କ୍ଷମତାରେ ଥିଲା। ଜିବି କୁ ପଞ୍ଚମ ପ୍ରଦେଶରେ ପରିଣତ କରିବା ଏବଂ ଚଳିତ ମାସ ଶେଷରେ ସେଠାରେ ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ କରିବା ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନର ପଦକ୍ଷେପକୁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ଦୃଢ ବିରୋଧ କରି କହିଛି ଯେ ଗିଲ୍ଗିଟ ଏବଂ ବାଲଟିସ୍ତାନ ସମେତ ଜାମ୍ମୁ କାଶ୍ମୀର ଏବଂ ଲଦାଖ ଭାରତର ଏକ ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନରେ “କୌଣସି ଲୋକ ଷ୍ଟାଣ୍ଡି ନାହିଁ” ବେଆଇନ ଭାବରେ ଏବଂ ଏହାକୁ ଜବରଦଖଲ କରି ନେଇଥିବା ଅଞ୍ଚଳରେ | ” ଜାତିସଂଘ ସୁରକ୍ଷା ପରିଷଦର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ତାଙ୍କ ସରକାର ଏହି ଅଞ୍ଚଳକୁ ଏକ ପ୍ରଦେଶରେ ପରିଣତ କରିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି ବୋଲି ଖାନ କହିଛନ୍ତି। ଜିବି, ପୂର୍ବରୁ ଉତ୍ତର ଅଞ୍ଚଳ, ପୂର୍ବରୁ ସୀମିତ ସ୍ଵାଧୀନତା ସହିତ “ଗିଲ୍ଗିଟ୍-ବାଲ୍ଟିସ୍ତାନ ସଶକ୍ତିକରଣ ଏବଂ ସ୍ -ୟଂ ଶାସନ ଅର୍ଡର ଅଫ୍ ୨୦୦୯” ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ ହୋଇଥିଲା।

ଗୋଷ୍ଠୀଗୁଡିକ ଦ୍ଵାରା ପାକିସ୍ତାନ ଦୃଢ ଘରୋଇ ବିରୋଧର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛି ଯାହା ଏହାକୁ ନିୟମିତ ଭାବରେ ଏହାର ସମ୍ବଳର ଶୋଷଣ କରୁଛି ଏବଂ ସେମାନଙ୍କ ସହ କୌଣସି ଡିଭିଡେଣ୍ଡ୍ ବାଣ୍ଟି ନାହିଁ ବୋଲି ଅଭିଯୋଗ କରିଛି। କୌଣସି ପ୍ରତିରୋଧକୁ ସରକାରଙ୍କ ନିର୍ଦ୍ଦୟ ପ୍ରତିକାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟକର୍ତ୍ତା ତଥା ନେତାମାନେ ଘେରି ରହିଥିଲେ, ଗିରଫ କରିଥିଲେ ଏବଂ ନିର୍ଯାତନା ଦେଇଥିଲେ। ପାକିସ୍ତାନର ୧୧ ଟି ବିରୋଧୀ ମିଳିତ ମଞ୍ଚର ମୁଖ୍ୟ ମୌଲାନା ଫଜଲୁର ରେହମାନ ପାକିସ୍ତାନର ଜିବି ପଦକ୍ଷେପକୁ ବିରୋଧ କରୁଥିବା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଅଛନ୍ତି। “କାଶ୍ମୀରର ରକ୍ତକୁ ନେଇ ଏକ ଚୁକ୍ତି ହୋଇଛି … କାଶ୍ମୀର କୂଟନୈତିକ ନାମରେ ବ୍ୟବସାୟ କରାଯାଉଛି” ବୋଲି ଧର୍ମଗୁରୁ ପୂର୍ବରୁ କହିଥିଲେ ଏବଂ “କାଶ୍ମୀର ବିଭାଜନକୁ ଅନୁମତି ନଦେବାକୁ” ପ୍ରତିଶୃତି ଦେଇଥିଲେ। ରବିବାର ଦିନ ତାଙ୍କ ଭାଷଣରେ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଆଗାମୀ ସ୍ଥାନୀୟ ନିର୍ବାଚନକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ନୂତନ ଖୋଦିତ ପ୍ରଦେଶ ପାଇଁ ବିକାଶ ପ୍ୟାକେଜ୍ ବିଷୟରେ ସେ ଘୋଷଣା କରିପାରିବେ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଆଲୋଚନା କରିପାରିବେ ନାହିଁ।

ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସଂଯୋଗ ଅଭାବରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳ କ୍ଷତିଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଥିବାରୁ ବାକି ପାକିସ୍ତାନ ସହ ଜିବି କୁ ସଂଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ବିଶେଷ ପ୍ରୟାସ କରାଯାଉଛି। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଆପଣ ଦେଖିବେ ଆମର ବିକାଶ ଯୋଜନା ସେଠାକୁ [ପଛୁଆ ଅଞ୍ଚଳ] ଯିବ। ବିରୋଧୀ ଦଳ ଦ୍ୱାରା ସେନାକୁ ସମାଲୋଚନା କରି ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସେ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ସୈନ୍ୟବାହିନୀର ଗୁରୁତ୍ୱକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ସେ କହିଛନ୍ତି, “ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଯୋଗୁଁ ଆଜି ପାକିସ୍ତାନ ସୁରକ୍ଷିତ ଅଛି।ଅନ୍ୟ ମୁସଲମାନ ଦେଶମାନଙ୍କ ପରି ସମାନ ଭାଗ୍ୟର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇ ନ ଥିବାରୁ ଆମର ସେନା ହେଉଛି ମୁଖ୍ୟ କାରଣ। ” ଦେଶରେ ଅରାଜକତା ବିସ୍ତାର କରିବା ପାଇଁ ଭାରତର ଷଡଯନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ସେ ଦେଶର ଗୁପ୍ତଚର ସଂସ୍ଥାଗୁଡ଼ିକୁ ପ୍ରଶଂସା କରିଛନ୍ତି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article