32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ପାକିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ସଭାରେ କିଛି ରସାତ୍ମକ ମନ୍ତବ୍ୟ ।

Must read

ଜାତୀୟତାବାଦୀ ”ଆଙ୍କର୍ମାନେ ଏହି ସପ୍ତାହରେ ପାକିସ୍ତାନର ଜାତୀୟ ସଭାରେ କିଛି ଓହ-ରସାତ୍ମକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଉପରେ ଏକ ପଡ଼ିଆ ଦିବସ ପାଳନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମେ ପୂର୍ବତନ ବକ୍ତା କହିଛନ୍ତି ଯେ ଫେବୃଆରୀ ୨୦୧୯ ଶେଷରେ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ଅଭିନନ୍ଦନ ଭରଥମ୍ୟାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ରାଜି ହେବା ପାଇଁ ବିରୋଧୀଦଳର ନେତାଙ୍କୁ ନିବେଦନ କରିବାବେଳେ ସେନା ମୁଖ୍ୟ ତଥା ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଥରି ଉଠିଥିଲେ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ଇମ୍ରାନ ଖାନଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ “ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ” ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ଶ୍ରେୟ ନେଇପାରେ।ଗତ ବର୍ଷ ଫେବୃଆରୀ ୧୪ ରେ ୪୪ଜଣ ଭାରତୀୟ ସାମରିକ ସୈନିକ ନିହତ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଆକ୍ରମଣ ବିଷୟରେ ମନ୍ତ୍ରୀ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଥିଲେ। ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ବିମାନ ପାକିସ୍ତାନୀ ଶିଳ୍ପକୁ ଗୋଡ଼ାଉଥିଲା ସେତେବେଳେ ଭାରତରେ ସାମରିକ ଟାର୍ଗେଟରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରୁଥିବାବେଳେ ଅଭିନନ୍ଦଙ୍କୁ ଓହ୍ଲାଇଥିଲା। ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣର ପ୍ରତିଶୋଧ ନେଇ ଫେବୃଆରୀ ୨୬ ରେ ଭାରତ ପାକିସ୍ତାନରେ ଏକ ମଦ୍ରାସା ମାରିବା ପରେ ଏହାର ଗୋଟିଏ ଦିନ ଥିଲା।

ପାକିସ୍ତାନର ସଂସଦରେ ଉଭୟ ବିବୃତ୍ତି ଭାରତୀୟଙ୍କ ହାତରେ ଖେଳିଛି। ଦ୍ୱିତୀୟ ବିବୃତ୍ତିର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ପୁଲୱାମା ଆକ୍ରମଣ ପାଇଁ ପାକିସ୍ତାନ ସରକାର ଦାୟୀ। ପ୍ରଥମ ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ପାକିସ୍ତାନର ସେନା ଏବଂ ସରକାର ମାସ ଶେଷରେ ସଂଘର୍ଷକୁ ବଞ୍ଚାଇବା ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଯୋଜନା ବିଷୟରେ ଏକ ଫଙ୍କସରେ ଥିଲେ ଯାହା ପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୁଦ୍ଧ ହୋଇପାରେ।ଉଭୟ ପଏଣ୍ଟ ସତ୍ୟ, ଅତୀତରେ କେବଳ ପାକିସ୍ତାନ ଆନୁଷ୍ଠାନିକ ଭାବେ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଥିଲା। ଇମ୍ରାନ ଖାନ କହିଥିଲେ ଯେ ଅଭୀନନ୍ଦଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ଶୁଭେଚ୍ଛାର ଅଙ୍ଗଭଙ୍ଗୀ ଭାବରେ ଫେରାଇ ଦିଆଯାଉଛି। ବାସ୍ତବରେ, କରାଚି ନିକଟ ଉପକୂଳରେ ଥିବା ଏକ ଭାରତୀୟ ବୁଡ଼ାଜାହାଜ ତଥା ଯୁଦ୍ଧ ପରି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଚାଲିଥିବା ଖବର ପାକିସ୍ତାନକୁ ଆକର୍ଷିତ କରିଥିଲା। ପ୍ରକୃତରେ, ଉଭୟ ଦେଶର ସଶସ୍ତ୍ର ବାହିନୀ ଆଗାମୀ ଦିନରେ ଯେକୌଣସି ମୁହୂର୍ତ୍ତରେ ଶତ୍ରୁତା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଥିଲେ।

ଜିନିଷଗୁଡିକ ଯେପରି ବୃଦ୍ଧି ନହୁଏ ସେଥିପାଇଁ ଆମେରିକା ଏବଂ ରୂଷ ବୋଧହୁଏ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ | ଅଭୟାନନ୍ଦଙ୍କୁ ଫେରିବା ଏକ ପ୍ରମୁଖ କାରଣ କାରଣ, ସର୍ବସାଧାରଣଙ୍କ ମନରେ, ପାକିସ୍ତାନ ଉପରେ ହୋଇଥିବା ଚୋରି ଆକ୍ରମଣରେ ଭାରତରେ ଯାହା ବି ହେଉଥିଲା – “ଘର ମେ ଘସ୍ କେ ମାରା” ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ମୋଦୀ ଏହା କହିଥଲେ। ନିର୍ବାଚନକୁ ମାତ୍ର କିଛି ସପ୍ତାହ ବାକି ଥିବାରୁ ସରକାର ଅଭିନ୍ନନ୍ଦ ପ୍ରସଙ୍ଗକୁ ଛାଡି ଦେଇପାରିବେ ନାହିଁ। ଶକ୍ତିମାନଙ୍କର ମନୋବଳ ମଧ୍ୟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଚାର ଥିଲା | ପାଇଲଟଙ୍କ ପିତା ଜଣେ ସମ୍ମାନିତ ଭେଟେରାନ ଥିଲେ।ପୁଲୱାମା ଜିଲ୍ଲାର ଲେଥୋରା ଠାରେ ସାଂଘାତିକ କାର ବୋମା ଆକ୍ରମଣ ଜୟଶ-ଏ-ମହମ୍ମଦ ଦାବି କରିଛି। ପାକିସ୍ତାନର ବିଜ୍ science ାନ ଏବଂ ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଜବାଦ୍ ଚୌଧୁରୀ କେବଳ ଗୁରୁବାର ସଂସଦରେ ଜବରଦଖଲ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଜ ଶ ପାକିସ୍ତାନ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ | ଏହା ଏକ ଖୋଲା ରହସ୍ୟ ଯେ ଜଶ, ଲଶ୍କର-ଏ-ତାଇବା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଆତଙ୍କବାଦୀ ପୋଷାକ ପ୍ରକୃତରେ ଆଇଏସଆଇ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ, କିନ୍ତୁ ଆର୍ଥିକ ଆକ୍ସନ୍ ଟାସ୍କ ଫୋର୍ସ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍ଥାନରେ ପାକିସ୍ତାନ ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିଛି।

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article