32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଭାରତ-ଚୀନ୍ ସମ୍ପର୍କ “ଗୁରୁତର ଚାପ” ରେ ଆସିଛି: ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ୍ ଜୟଶଙ୍କର

Must read

ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ମଧ୍ୟରେ ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଚାପଗ୍ରସ୍ତ ହୋଇଛି ଏବଂ ସମ୍ପର୍କର ସ୍ୱାଭାବିକତା ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଗତ କିଛି ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଉଭୟ ପକ୍ଷ ଦେଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସମ୍ମାନ ଦିଆଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ଶନିବାର ଦିନ ପୂର୍ବ ଲଦାଖ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ କହିଛନ୍ତି।ସର୍ଦ୍ଦାର ପଟେଲ ମେମୋରିଆଲ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରଦାନ କରି ବୈଦେଶିକ ମନ୍ତ୍ରୀ ଏହା ମଧ୍ୟ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ର ସ୍ଥିତିକୁ ଏକପାଖିଆ ଭାବରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ଭାରତକୁ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ।ଅଲ ଇଣ୍ଡିଆ ରେଡିଓରେ ପ୍ରସାରିତ ଏହି ଆଲୋଚନାଚକ୍ରରେ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର ମଧ୍ୟ ସୀମା ଆତଙ୍କବାଦ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ ଏବଂ ଏହାର ମୁକାବିଲା ପାଇଁ ଭାରତକୁ ଆପୋଷ ବୁ .ାମଣା କରିବାକୁ ପଡିବ ବୋଲି କହିଥିଲେ। “ଚୀନ୍ ଯେତେ ଦୂର, ତିନି ଦଶନ୍ଧି ଧରି ସମ୍ପର୍କ ସ୍ଥିର ରହିଥିଲା ​​କାରଣ ଦୁଇ ଦେଶ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ଆହ୍ ନ ତଥା ନୂତନ ପରିସ୍ଥିତିକୁ ସମାଧାନ କରିଥିଲେ। ସୀମାନ୍ତବର୍ତ୍ତୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ଅନ୍ୟ ଡୋମେନରେ ସହଯୋଗର ବିସ୍ତାର ପାଇଁ ଆଧାର ଯୋଗାଇ ଦେଇଥିଲା। ଗୁରୁତର ଚାପରେ ଆସନ୍ତୁ ବୋଲି ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି।

ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ଵାଭାବିକତା ଫେରାଇ ଆଣିବା ପାଇଁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣରୂପେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ। ଯେଉଁଠାରେ ଲାଇନ୍ ଅଫ୍ ଆକ୍ଟୁଆଲ୍ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ୍ ଅଛି, ଏକପାଖିଆ ଭାବରେ ସ୍ଥିତି ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାର କୌଣସି ପ୍ରୟାସ ଗ୍ରହଣୀୟ ନୁହେଁ।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ଏହି ଧାରଣା ଭିତ୍ତିରେ ହୋଇଥିବା ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକରେ ସମ୍ପର୍କ ପ୍ରତିରୋଧକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ।ସୀମା ପରିଚାଳନା ପାଇଁ ୧୯୯୩ ମସିହାରୁ ଦୁଇ ଦେଶ ମଧ୍ୟରେ ହୋଇଥିବା ଚୁକ୍ତିନାମାକୁ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ କରାଯିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ଭାରତ କହିଛି ଯେ ସହିତ ଶାନ୍ତି ଏବଂ ଶାନ୍ତି ସମ୍ପର୍କର ସାମଗ୍ରିକ ବିକାଶ ପାଇଁ ଆଧାର ଅଟେ।”ନିକଟବର୍ତ୍ତୀ ସ୍ଥାନରେ ପୁନ ଉତ୍ପନ୍ନ ହେଉଥିବା ବୃହତ ସଭ୍ୟତା ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବରେ ସହଜ ସମ୍ପର୍କ ରହିବ ନାହିଁ।ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ମାନ ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତା ଉପରେ ଆଧାର କରି ସ୍ଥାୟୀ ଯୋଗଦାନ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ସ୍ୱାର୍ଥ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଭାବରେ ସେବା କରାଯାଇଥାଏ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ପୂର୍ବ ଲଦାଖରେ ଭାରତ ଏବଂ ଚୀନ୍ ପାଞ୍ଚ ମାସ ଧରି ଚାଲିଥିବା ତିକ୍ତ ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ରହିଛନ୍ତି ଯାହା ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କକୁ ଅଧିକ କଷ୍ଟ ଦେଇଛି। ଧାଡି ସମାଧାନ ପାଇଁ ଉଭୟ ପକ୍ଷ କୂଟନୈତିକଏବଂ ସାମରିକ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ। ଅବଶ୍ୟ, ଷ୍ଟାଣ୍ଡଅଫ୍ ଶେଷ କରିବାକୁ କୌଣସି ସଫଳତା ହାସଲ କରାଯାଇ ନାହିଁ |ଜାତୀୟ ନିରାପତ୍ତା ଉପରେ ରଣନୀତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଭିତ୍ତିପ୍ରସ୍ତର ସ୍ଥାପନ ନକରି ସମାଧାନର ସମାଧାନ କରିବା ନାଟକୀୟ ରାଜନୀତି ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଉତ୍ତର ସୀମାରେ ସୀମା ଭିତ୍ତିଭୂମି ସୃଷ୍ଟି ବିଷୟରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି।ମନ୍ତ୍ରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦୀୟମାନ ବିଶ୍ୱ ଶୃଙ୍ଖଳାର ବିଭିନ୍ନ ପୋଲକୁ ନିୟୋଜିତ କରୁଥିବାବେଳେ ଭାରତ ଏହାର ତୁରନ୍ତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବ।”ଏକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣ ଭାବରେ, ବିଭିନ୍ନ ଡୋମେନରେ ଅଂଶୀଦାର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପ ପାଇଁ ଆଧାର ସୃଷ୍ଟି କରିବାରେ ପଡୋଶୀ ପ୍ରଥମ ନୀତି ଉଦାର ଏବଂ ପାରସ୍ପରିକ ନୁହେଁ |କହିଛନ୍ତି ଯେ ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତ ବିସ୍ତାରିତ ପଡ଼ୋଶୀ ଦେଶ ପ୍ରତି ଅଧିକ ସଚେତନ ହୋଇପାରିଛି, ଯାହା ଏହାର ଇତିହାସ ଏବଂ ଐତିହ୍ୟର ଏକ ଅଂଶ ଅଟେ।

ଆମେରିକା ସହିତ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ବିଷୟରେ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଭୟ ପକ୍ଷର କ୍ରମାଗତ ସରକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଅନୁସରଣ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଏକ ପାର୍ଟିହୀନ ପ୍ରୟାସରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି।ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଅର୍ଥନୈତିକ ଏବଂ ବୈଷୟକିକ ଯାହା ସେମାନଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୋଇଛି, ଏକଦୃଢ ମୂଳଦୁଆ ପକାଇଛି ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଏବଂ ଦ୍ୱିପାକ୍ଷିକ ଏକ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ସେତୁ ହୋଇପାରିଛି। କିନ୍ତୁ ଉଦୀୟମାନ ବହୁ-ପୋଲାରିଟି ସାମ୍ନାରେ ଉଭୟ ଦେଶ ଅଧିକ ଘନିଷ୍ଠ ଯୋଗଦାନ ପାଇଁ ଏକ ଗୁରୁତ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆଗ୍ରହ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି।”

ରୁଷ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରି ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ସହ ଭାରତର ସମ୍ପର୍କ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସ୍ଥିର ରହିଛି ଏବଂ ଏହାର ପ୍ରଥମ ଦିନରୁ ସମ୍ପର୍କକୁ ବଜାୟ ରଖିଥିବା ରଣନୀତିକ ତର୍କ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାୟତ ପ୍ରାସଙ୍ଗିକ ରହିଛି।”ସାମର୍ଥ୍ୟ, ସମ୍ବଳ ଏବଂ ସର୍ବୋତ୍ତମ ଅଭ୍ୟାସରେ ପରିପୂର୍ଣ୍ଣ ଏକ ଅଞ୍ଚଳ ଭାବରେ ୟୁରୋପ ଏକ ଉଚ୍ଚାଭିଳାଷୀ ଭାରତ ପାଇଁ ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଅଂଶୀଦାର ଅଟେ। ଜାପାନ ସହ ସହଭାଗିତାକୁ ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ କରିବା ପାଇଁ ସମାନ ଦୃଢମାମଲା ରହିଛି। ଭାରତର ଆଧୁନିକୀକରଣର ଅନେକ ଦିଗକୁ ଦାୟୀ କରିବା ପାଇଁ ଦାୟୀ। ପ୍ରକୃତ ସମ୍ଭାବନା ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବାସ୍ତବତାଠାରୁ ଦୂରରେ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି।

ଭାରତର ବୈଦେଶିକସମ୍ପର୍କକୁ ନେଇ କୋଭିଡ -୧୯ ପରବର୍ତ୍ତୀ ଆଭିମୁଖ୍ୟର ଲକ ଦର୍ଶାଇ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି, ମହାମାରୀ ପରେ ଭାରତ ଅଧିକ ସକ୍ରିୟ ଙ୍ଗରେ ବିଶ୍ୱ ଆଡକୁ ଆସିବ। ଏଥିମଧ୍ୟରୁ କିଛି ବିଶ୍ଵସ୍ତରୀୟ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ପରିଚାଳିତ ହେବ। ଆଗ୍ରହ ଯାହା ଏହା ବର୍ଷ ବର୍ଷ ଧରି ସ୍ଥିର ଭାବରେ ବିକଶିତ ହୋଇଛି |କୋବିଡ-୧୯ପରବର୍ତ୍ତୀ ଦୁନିଆରେ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହାର ପ୍ରତିରକ୍ଷା ତଥା ସୁରକ୍ଷା ଆବଶ୍ୟକତା ସହିତ ଭାରତୀୟ କୂଟନୀତି ଅଧିକ ଏକୀଭୂତ ହେବ ଏବଂ ଦେଶର ଆର୍ଥିକ ତଥା ବ୍ୟବସାୟିକ ସ୍ୱାର୍ଥକୁ ଅଧିକ ସମର୍ଥନ କରିବ।ସେ କହିଛନ୍ତି, “ମହାମାରୀର ଚାପ ସ୍ଵାଭାବିକ ଭାବରେ ଏଭଳି କାର୍ଯ୍ୟରେ ଏକ ଭିନ୍ନ ତତ୍ ତା ପ୍ରଦାନ କରିବ। ଯେଉଁଠାରେ ଆମେ ଅନ୍ୟମାନଙ୍କର ପୁନରୁଦ୍ଧାର ଏବଂ ପୁନରୁତ୍ଥାନରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣି ପାରିବା, ଆମେ ଅନିଚ୍ଛା ପ୍ରକାଶ କରିବୁ।”ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ଵର ସାମର୍ଥ୍ୟକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ବିଦେଶରେ କୂଟନୀତି କୌଣସି ସଂସ୍କାରର ସାହସିକତା ସହିତ ମେଳ ହେବ। ଏବଂ ନୀତି ଆହ୍ନନଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ବିତରଣ ଆଶା ଉପରେ ଆମେ ଅଧିକ ସାମଗ୍ରିକ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରିବୁ।ପରିବର୍ତ୍ତିତ ଦୁନିଆରେ ଭାରତ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଥିବାରୁ ଏସ ଜୟଶଙ୍କର କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ଯାତ୍ରାର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଉପାଦାନ ହେଉଛି ପ୍ରମୁଖ ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ସମ୍ପର୍କ ବିସ୍ତାର କରିବା।ପଦୋନ୍ନତି |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article