32.1 C
Bhubaneswar
Friday, June 25, 2021

ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଅଲିମ୍ପିଆନ୍ ହେନା ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ପୋଷ୍ଟକୁ ଶୁଟ୍ କରିଛି |

Must read

ଗତ ମାସରେ, ପୂର୍ବତନ ୱାର୍ଲ୍ଡ ନମ୍ବର- ପିସ୍ତଲ ସୁଟର ତଥା ଅଲିମ୍ପିଆନ ହେନା ସିଦ୍ଧୁ ନିଜ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଏକ ଅଟୋମୋବାଇଲ ବ୍ରାଣ୍ଡ ପାଇଁ ଏକ ‘ପେଡ୍ ପାର୍ଟନରସିପ୍’ ପ୍ରମୋସନାଲ ଭିଡିଓ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ। ଭିଡିଓରେ ସେ ଏକ କମ୍ପାକ୍ଟ ଏସୟୁଭିର ନୂତନ ଭାବରେ ଉନ୍ମୋଚିତ ହୋଇଥିବା କାର ବିଷୟରେ ଶୁଟିଂ ରେଞ୍ଜକୁ ଯିବା ପୂର୍ବରୁ ଏବଂ ପିସ୍ତଲରୁ ଟାର୍ଗେଟରେ ଗୁଳି ଚଳାଇବା ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ।କିଛି ଦିନ ପରେ ସିଦ୍ଧୁ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ଲଗାଯାଇଛି। ତାଙ୍କୁ ପରବର୍ତ୍ତୀ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକରେ କ୍ୟାପସନ୍ ଯୋଡିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯାଇନଥିଲା, ବ୍ୟକ୍ତିଗତ କିମ୍ବା ପଦୋନ୍ନତି | ସେ ଅଭିଯୋଗ କରିବାକୁ ଟ୍ୱିଟରକୁ ଯାଇଥିଲେ।

“ଆରେ @ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ମୁଁ ଜଣେ ସୁଟର, ଶହ ଶହ ଦେଶରେ ଏବଂ # ଅଲିମ୍ପିକ୍ସରେ ଖେଳାଯାଇଥିବା କ୍ରୀଡ଼ାର ଆଥଲେଟ୍ | ତୁମେ ଦୟାକରି ମୋ ଖାତାକୁ ଅବରୋଧ କରିବା ବନ୍ଦ କରି ପାରିବ କି ପ୍ରତ୍ୟେକ ଥର ତୁମର ବଟ୍ ମୋ ପୋଷ୍ଟରେ # ପିସ୍ତଲ ସ୍ପଟ୍ କରେ | ମୁଁ ଭାବିଲି ଶେଷ ଥର ପାଇଁ ମୋ ଆକାଉଣ୍ଟ ଧଳା ହୋଇଗଲା… କିନ୍ତୁ ଏହା ପୁଣି ଘଟିଛି! ”ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ୧୭୧ ଅନୁସରଣକାରୀଙ୍କ ସହିତ ୩୧ ବର୍ଷିୟା ଯାହା ଅଜାଣତରେ କରିଥିଲେ ତାହା ଫେସବୁକ୍ – ଯାହା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମର ମାଲିକାନା – ବିଜ୍ଞାପନ ନୀତି ଯାହା“ ବିଜ୍ଞାପନକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରର ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ”ଯାହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯଦି ସିଦ୍ଧୁ କେବଳ ରେଞ୍ଜରେ ନିଜର ଏକ ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥାନ୍ତେ, ତାହା ବୋର୍ଡ ଉପରେ ରହିଥାନ୍ତା, କିନ୍ତୁ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜଏଣ୍ଟ୍ଙ୍କ ନୀତିକୁ ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ ଖରାପ ହେବାର କାରଣ ଏହା ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ଥିଲା |

ଫେସବୁକ୍ କମ୍ପାନୀର ମୁଖପାତ୍ର ଦି ଇଣ୍ଡିଆନ୍ ଏକ୍ସପ୍ରେସକୁ କହିଛନ୍ତି, “ପ୍ରଶ୍ନର ବିଷୟବସ୍ତୁରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଦର୍ଶାଯାଇଛି, ଯାହା ଆମର ବିଜ୍ଞାପନ ନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ନିଷେଧ। ବିଜ୍ଞାପନ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର, ଗୁଳି ବା ବିସ୍ଫୋରକ ବିକ୍ରୟ କିମ୍ବା ବ୍ୟବହାରକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ।ତାଙ୍କ ପରିଚାଳକ ଏବଂ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ କମ୍ପାନୀର ପ୍ରତିନିଧୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆଲୋଚନା ପରେ ଏହି ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ବିନା ପୁନ ସ୍ଥାପିତ ହୋଇଥିଲା |“କାରଣ ସେମାନେ ମୋତେ ପିସ୍ତଲ ସାହାଯ୍ୟରେ ଦେଖିପାରିବେ ଏବଂ ମୋତେ ଗୁଳି ଚଳାଇ ପାରିବେ, ତେଣୁ ସେମାନେ ମୋତେ କ new ଣସି ନୂତନ ପୋଷ୍ଟ ତଳେ କ୍ୟାପସନ୍ ଲଗାଇବାକୁ ବାରଣ କରିଛନ୍ତି। ତେଣୁ ମୁଁ ଆଉ କୌଣସି ପ୍ରୋତ୍ସାହନମୂଳକ କାର୍ଯ୍ୟ କରିପାରିବି ନାହିଁ ବୋଲି ସିଦ୍ଧୁ ଅକ୍ଟୋବର ୧୮ ରେ ଟ୍ୱିଟରରେ ଅଭିଯୋଗ କରିବା ପରେ ଏହି କାଗଜକୁ କହିଛନ୍ତି।“ମୁଁ ଭାବୁଛି ଆପଣ ପିସ୍ତଲ ଦେଖାଇ ପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଗୁଳି ଚଳାଇ ପାରିବେ ନାହିଁ। ତାହା ବୋଧହୁଏ ବଟ୍କୁ ଟ୍ରିଗର କରୁଥିବା ଜିନିଷ (ଯାହା ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଉପରେ ନଜର ରଖେ) | ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲଜ୍ଜାଜନକ କାରଣ ଆପଣଙ୍କର ଏହି ପେଡ୍ ସହଭାଗୀତା ଅଛି, ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣ କିଛି ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ ବୋଲି ସିଦ୍ଧୁ କହିଛନ୍ତି।

ତାଙ୍କ ଫିଡରେ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଦେଖାଯାଇଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ଫେସବୁକର କମ୍ୟୁନିଟି ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଯାଇ ନ ଥିବାରୁ ଏହାକୁ ନିଆଯାଇ ନାହିଁ ବୋଲି ଫେସବୁକ ମୁଖପାତ୍ର କହିଛନ୍ତି। ହିଂସାକୁ ଚିତ୍ରଣ କରୁଥିବା କିମ୍ବା ଉତ୍ତେଜିତ କରୁଥିବା ସୂଚନା ପୋଷ୍ଟ କରିବା, ନିରାପତ୍ତା, ଚୋରୀ ଏବଂ ଠକେଇ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ମାନଦଣ୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା |ଏହା କିନ୍ତୁ, ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ସିଦ୍ଧୁଙ୍କ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ଜଏଣ୍ଟର ବିଜ୍ଞାପନ ନୀତିରେ ଖରାପ ହୋଇଯାଇଛି। ଗତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇରେ ସେ ତତ୍କାଳୀନ ଭାଇରାଲ୍ ‘ବୋତଲ କ୍ୟାପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ’ରେ ନିଜର ମୋଡ଼ ରଖିଥିଲେ। ଏକ ବୋତଲରୁ କ୍ୟାପ୍ ମାରିବା ପରିବର୍ତ୍ତେ ସେ ଏହାକୁ ଖୋଲିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲା | ସିଦ୍ଧୁ ତାଙ୍କର ଜଣେ ପ୍ରଯୋଜକ, ଏହି ବୀମା କମ୍ପାନୀକୁ ଟ୍ୟାଗ୍ କରିଥିଲେ |

“ଗତ ଥର (ବୋତଲ କ୍ୟାପ୍ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ ସମୟରେ), ମୁଁ ଏକ ପଦୋନ୍ନତି ଚଳାଇ ପାରିଲି ନାହିଁ | ଏଥର ମୁଁ ଏକ କ୍ୟାପସନ୍ ରଖିପାରିବି ନାହିଁ ବୋଲି ସେ କହିଛନ୍ତି। “ମୁଁ ସେତେବେଳେ କାହା ସହ କଥା ହୋଇଥିଲି ଏବଂ ମୋତେ କୁହାଯାଇଥିଲା ଯେ ଏହା ମାନୁଆଲୀ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ପ୍ରତ୍ୟେକ ପୋଷ୍ଟ ବଟ୍ ସହିତ ଏକ ସ୍କ୍ରିନିଂ ଦେଇ ଗତି କରେ, ଏବଂ ଯେହେତୁ କିଛି ଶୁଟିଂ ହେଉଥିଲା, ଏହା ପତାକା ଉତ୍ତୋଳନ କରିଥିଲା ​​| ମୋତେ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରିବାକୁ ପଡିଲା ଯେ ମୁଁ ଜଣେ ଆଥଲେଟ୍ ଏବଂ ମୁଁ ଏହା କରେ, ଏବଂ ଏହା ଏକ ନକାରାତ୍ମକ ସଂଯୋଗରେ ନାହିଁ, ଏହା ହେଉଛି କ୍ରୀଡାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବା – ଏକ ଅଲିମ୍ପିକ୍ ଖେଳ | କଥା ହେଉଛି, ଏହା ଏକ ଯାଞ୍ଚ ହୋଇଥିବା ଆକାଉଣ୍ଟ, ତେଣୁ ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ମୁଁ ଜଣେ ଆଥଲେଟ୍ ଏବଂ ଏହା ମୋର ଖେଳ ବୋଲି କମନୱେଲଥ ଏବଂ ଏସୀୟ ଗେମ୍ସ ପଦକ ବିଜେତା କହିଛନ୍ତି।

ଅଟୋମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀକୁ ସମର୍ଥନ କରୁଥିବା ଏହି ପୋଷ୍ଟ ପ୍ରଥମ ଥର ନୁହେଁ ଯେ ସିଦ୍ଧୁ ତାଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ କରିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଶୁଟିଂ ରେଞ୍ଜରେ ଅପଲୋଡ୍ କରିଥିଲେ – କ୍ୟାପସନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ କମନୱେଲଥ ରେଞ୍ଜରୁ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨, ୨୦୧୯ ରେ ଗୋଟିଏ ଅପଲୋଡ୍ ହୋଇଛି। କିନ୍ତୁ ଯେହେତୁ ଏହା ଏକ ପ୍ରମୋସନାଲ୍ ପୋଷ୍ଟ ନୁହେଁ, ଭିଡିଓଟି ତାଙ୍କ ପୋଷ୍ଟ କିମ୍ବା ଆକାଉଣ୍ଟରେ କୌଣସି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ସୃଷ୍ଟି କରି ନାହିଁ |ୱେବସାଇଟରେ ପ୍ରକାଶିତ ଫେସବୁକର ବିଜ୍ଞାପନ ନୀତି, ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଏବଂ ଏହା ସହ ଜଡିତ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଯନ୍ତ୍ରପାତି ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ, ଯଦି ସଂଳାପ ବିକ୍ରୟକୁ ପ୍ରବର୍ତ୍ତାଇବ ନାହିଁ | ବିଭିନ୍ନ ଉପକରଣର ବିଜ୍ଞାପନ ଯାହା ଏକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ସହିତ ଆସିପାରେ – ଯେପରିକି ହୋଲଷ୍ଟର୍, ଦର୍ଶନୀୟ ସ୍ଥାନ – କେବଳ ୧୮ ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସୀମିତ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ |

- Advertisement -spot_img

More articles

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -spot_img

Latest article